•  
  •  
  •  
  •  
  •  


سخن روز

دنیا منزل گذران و آخرت منزل جاودان است . امام علی (ع)

آرشیو خبر
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک 
هنر در طبیعت نهفته است و متعلق است به کسی که آن را از طبیعت استخراج کند (تولستوی)                           در تعلیمات دینی ما  و در سنت انبیاء و اولیاء درختکاری ، آبیاری و به طور کلی آباد سازی زمین و مزرعه و مرتع و پرورش دام و طیور عبادت محسوب می شود (مقام معظم رهبری )                                 همه جواب ها در طبیعت نهفته است (بل)                               بکاشتند و بخوردیم ، کاشتیم و خوردند      چو بنگری همه برزگران یکدیگریم  (مرزبان نامه)                                             درختان خشک در مسیر تند باد ها شکسته خواهند شد ، پس در مسیر زندگی انعطاف پذیر باشید .                                        اگر چه در کنار جنگل زندگی می کنی  ولی قدر درخت و چوب را بدان   ( ضرب المثل چینی )                                               برگ درختان سبز در نظر هوشیار      هر ورقش دفتری است معرفت کردگار                                        طبیعت بزرگترین دانشگاه و پر رمز و راز ترین کلاس برای بشریت است

لاله واژگون خوانسار ، جاذبه طبیعت بهار

لاله سرنگون ویا اشک مریم با نام علمیfritiliaria  imperialis   ازتیره سوسن liliaceae می باشد ارتفاع این گیاه به 75 سانتیمتر می رسد ودراستان اصفهان درشهرستانهای فریدونشهر ، سمیرم ، بوئین ومیاندشت ، خوانسار ودهاقان می روید. زمان گلدهی گیاه اواخر فروردین ماه تا آخر اردیبهشت ماه براساس ارتفاع محلی وسایر شرایط محیطی می باشد. ازنظر مرفولوژی گیاه پیازدار، دائمی ، برگ  پهن ودرانتها نوک تیز وبراق که بصورت فراهم ساقه رادربر می گیرد. گلها عمدتا ً برنگ نارنجی وزردرنگ ، گلها درشت وکامل ، میوه بصورت کپسول وتکثیر بصورت پیاز وهم بذر صورت می گیرد ومیوه آن بزرگ وبه طول تقریبی 4 سانتیمتر می باشد. این گیاه بدلیل زیبایی خاص همیشه مورد علاقه طبیعت دوستان قرار گرفته وبعضاً توسط افرادی نیز مورد هجمه قرارگرفته بطوریکه نوع گل زرد آن دراکثر رویشگاهها نابود  گردیده است .این گیاه درشرایط بارندگی حداقل 250 میلیمتر به بالا مستقر می گردد وبا گونه هایی مانند گون گزی تیپ گیاهی تشکیل می دهد .
لازم بذکر است تا کنون درجهان  100 گونه  لاله واژگون شناسایی که تنها 15 گونه آن درایران وجود دارد که معروفترین آنها همان لاله  سرنگون ویا اشک مریم می باشد. ازمناطق خاص که این گیاه به وفور دریافت می شود ، می توان به گلستانکوه خوانسار، دره بید بویین ومیاندشت ، گلهونی فریدونشهر  ودشتک دهاقان اشاره کرد.
گفتنی است با توجه به اینکه این گیاه جزو گونه های درحال انقراض می باشد با اطلاع رسانی به آحاد مردم وفرهنگ سازی می بایست مردم را علاقمند به حفظ این گیاه نمود  ،  تاآیندگان نیز بتوانند اززیبائیهای طبیعت استفاده کنند وخصوصاً طبیعت دوستان  وبخش های تحقیقاتی واجرایی درجهت تکثیر رقم آن با گلهای زردرنگ اقدام نمایند.
 
                                                                                                    عبدالرضا مهاجری
                                                                                                                                                                                                                            
                                                                                                        معاون فنی
بازدید : 818 27 فروردين 1397 ساعت 11:42 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
آخرین ویدئوها
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 971
  • بازدید دیروز : 1901
  • بازدید این ماه : 46136