جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 3701
  • بازدید دیروز : 4474
  • بازدید این ماه : 77601
عناوین مهم خبری :
دکتر خاوازی با رای اعتماد مجلس وزیر جهاد کشاورزی شد
بر این اساس نمایندگان مجلس با ۱۹۶ رأی موافق، ۱۵ رأی مخالف، ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۵ آرای ماخوذه تصدی وزارت جهاد کشاورزی را به کاظم خاوازی سپردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، دکتر کاظم خاوازی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۰ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی، برنامه های خود برای تصدی مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی را ارائه کرد و با رأی اعتماد نمایندگان ملت، مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی را به عهده گرفت.

راه‌اندازی سیستم یکپارچه اطلاعات زمینه تدوین دقیق سند آمایش سرزمین
دکتر کاظم در این جلسه، راه‌اندازی سیستم یکپارچه اطلاعات را زمینه‌ای برای تدوین دقیق سند آمایش سرزمین و سند تحول بخش کشاورزی و منابع طبیعی دانست و گفت: این سیستم ضمن تبادل داده در هر یک از حلقه‌های زنجیره، با استفاده از ابزارهای دقیق، اطلاعات پایهِ حاکمیتی از جمله سطح زیرکشت، کاداستر کشاورزی، هشدارهای هواشناسی و ده‌ها لایه اطلاعاتی دیگر را برای تصمیم گیری در اختیار فعالان حوزه های مختلف قرار می‌دهد. انشاالله با بهره گیری از ظرفیت‌های کشور، فاز اول این سیستم تا یکسال آینده راه اندازی و ریل گذاری برای توسعه همه ابعاد آن صورت خواهد گرفت.

حفاظت و صیانت از منابع‌پایه، از مأموریت‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی
وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به اعتقاد اینجانب وزارت جهاد کشاورزی سه ماموریت اصلیِ "امنیت غذایی"، "حمایت از منابع انسانی فعال در بخش" و "حفاظت و صیانت از منابع پایه" را بر عهده دارد. با توجه به سیاست‌های کلی نظام در بخش کشاورزی و محیط زیست و تکالیف قانونی در برنامه ششم، برای بهره‌برداری از منابع آب، خاک، جنگل‌ها و مراتع متناسب با توان اکولوژیک سرزمین، برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده شده که در نسخه تقدیمی به تفصیل آمده است.
دکتر خاوازی افزود: در حوزه جنگل، طرح تنفس جنگل‌های شمال و توسعه زراعت چوب، نهال‌کاری و غنی‌سازی جنگل‌ها، حدنگاری یا کاداستر با استفاده از فناوری‌های نوین از اهم اولویت‌ها خواهند بود.
وزیر جهاد کشاورزی خطاب به نمایندگان ملت گفت: با توجه به مخاطره‌آمیز بودن بسیاری از مناطق کشور از منظر سیل‌خیزی، بیابان‌زائی و گرد و غبار، اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری با مشارکت‌های مردمی به عنوان راهکارهای اساسی کنترل سیل، کاهش بیلان منفی سفره‌های آب زیرزمینی و حفظ منابع آب و خاک است که طبق برنامه به جد پیگیری می‌شود. اجرای این برنامه‌ها افزایش رفاه آبخیزنشینان و توسعه روستاها را در پی خواهد داشت.
خاوازی در خصوص مدیریت مراتع کشور نیز اظهار کرد: به دلیل معیشت حدود یک میلیون بهره‌بردار برای اجرایی شدن کاهش فشار دام بر مراتع، راهکارهای توسعه دامپروری‌های صنعتی و یا کاهش تعداد دام در کوتاه مدت با چالش‌هایی روبروست. اولی نیازمند سرمایه و دومی منجر به کاهش درآمد دامداران خواهد شد. لذا برنامه ما برای رفع این تناقض بهره‌مندی بیشتر از ظرفیت مراتع و ایجاد درآمد با توسعه کشت گیاهان داروئی، اکوتوریسم و پرورش زنبور عسل است.
دکتر کاظم خاوازی در پایان سخنانش افزود: اعتقاد قلبی بنده این است که وزارت جهاد کشاورزی، غیر سیاسی بوده و باید خدمتگزار کشاورزان زحمتکش، روستاییان و آحاد جامعه باشد. اینجانب نیز بدون وابستگی به هیچ جناح سیاسی، در صورت کسب رای اعتماد، بعنوان یک کارشناس از همه ظرفیت‌ها بهره خواهم گرفت و در انتخاب مدیران و همکارانم رهنمود رهبر حکیم انقلاب در بیانیه گام دوم برای استفاده از افراد کارآمد، پرانگیزه، خردمند، جوان و پاکدست را سرلوحه عمل قرار خواهم داد و میدان را برای مشارکت و نقش‌آفرینی اساتید محترم، پژوهشگران، بهره‌برداران، تشکل‌ها، تعاونی‌ها، صنوف، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، شرکت‌های دانش بنیان و همه دلسوزان بخش کشاورزی کشور باز خواهم نمود.
بازدید : 1012
23 فروردین 1399 ساعت 06:04 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

و اراده کرده ایم بر کسانی که در روی زمین به ضعف کشانیده شده اند منت گذارده و آنان را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم . قرآن کریم

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک