جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 3344
  • بازدید دیروز : 3567
  • بازدید این ماه : 87495
عناوین مهم خبری :
پیام  مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان اصفهان به مناسبت هفته محیط زیست
پیام  مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان اصفهان به مناسبت هفته محیط زیست :
متن پیام بدین شرح است :
 بسم الله الرحمن الرحیم 
در آموزه های دینی، سیره نبوی ودستورات بزرگان دین اسلام به حفاظت و حراست ازمحیط زیست ومنابع طبیعی به عنوان انفال تأکیدات زیادی شده است، هرگونه تخریب و آسیب رساندن به محیط زیست و طبیعت، آلوده کردن آب، خاک و هوا، بیابان زائی ، بهره برداری غیر اصولی وسوء استفاده از این منابع  از بزرگترین منکرات محسوب می شود.
منابع طبیعی و محیط زیست از تنوع و گستردگی زیادی در جهان برخوردارند. این منابع عظیم در صورتی می توانند در کنار هم به عنوان یک عامل مهم توسعه اقتصادی به شمار روند که استفاده وبهره برداری  بهینه ، مناسب واصولی از منابع فوق بعمل آید . در صورت عدم استفاده بهینه و کارآ ، این امکان وجود دارد که بخش انرژی به عنوان یک بخش نامتعادل و ناسازگار با سایر بخشهای اقتصادی در آید و موجب رشد سرطانی برخی بخشها گردیده و نهایتا باعث عدم تعادل اقتصادی گردد . آن چه اهمیت بسیار دارد، ضرورت صیانت و بهره برداری دقیق وهمگام با توسعه ی پایدار از این مواهب  وانفال خدادادی است.
 
مقوله‌ ی محیط زیست ومنابع طبیعی و اهمیت آن در زندگی امروز بشر، امری است که نمی‌توان از آن به ‏سادگی عبور کرد؛ لزوم فرهنگ سازی وتبدیل آن به معارف عمومی  در این مقوله وظیفه‌ای جدی است که نه تنها بارها مقام معظم رهبری به آن تاکید فرموده اند بلکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیزموضوع حفاظت، حراست،احیاء، توسعه و بهره برداری اصولی ومنطقی  از محیط زیست ومنابع طبیعی مورد تاکید قرار گرفته است.

 
تغيير كاربري اراضي جنگلي ومرتعی ، بهره برداري بي رويه از ذخاير اين مناطق، تجاوز به حريم جنگل ها ومراتع، ساخت وسازهای غیر مجاز، تصرفات عدوانی،  جاده سازي، آتش سوزي در جنگلها ومراتع  و قاچاق چوب از مهمترين عوامل تخريب و نابودي جنگل ها ومراتع  به شمار مي رود.
 
همچنین  ادامه‌ی روند خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها در کنار آلودگی هوا و وجود ریزگردها ‏و مساله‌ی آلودگی آب و سفره‌های آب زیر زمینی و موضوع پسماندها به طور مستقیم بر کیفیت زندگی مردم و سلامت شان وحتی بر اقتصاد جامعه  اثرات مخرب زیست محیطی خواهد داشت .
 
امروز در کشور به‌شدت نیازمند اصلاح  و تغییرنگرش و نگاه به مساله محیط ‌زیست ومنابع طبیعی،  تغییر در رفتار فردی و اجتماعی مردم، آموزش، توسعه و ترویج قواعد اخلاقی و نهادینه کردن فرهنگ منابع طبیعی و زیست‌محیطی  در جامعه هستیم و در شرایط کنونی باید برای حفاظت از طبیعت و محیط‌ زیست که امانت فرزندان ماست، جهاد گونه وارد کارزار شویم   
 
در استان اصفهان نیز محیط زیست ومنابع طبیعی گستره بسیار وسیعی دارد که برای حفظ و نگهداری آن نه تنها به مشارکت مردم بلکه به مشارکت، مساعدت وهمدلی سایر دستگاههای اجرایی نیاز دارد، بنابراین آموزش و افزایش آگاهی و حساسیت مردمی نسبت به مسائل منابع طبیعی و زیست محیطی راهکاری مناسب درجهت تغییر الگوی رفتاری و ترویج فرهنگ غنی زیست محیطی ومنابع طبیعی خواهد بود و در شرایطی که فشار زیادی بر طبیعت وارد می شود و مساله آلودگی به مرز بحران رسیده است می توان با بهره گیر ی از نیروهای داوطلب، فعال و علاقمند، همکاری تشکلهای زیست محیطی وسازمانهای مردم نهاد و ایجاد همکاری و مشارکت در مردم از بسیاری از اثرات سوء و مخرب که باعث ایجاد لطمات جبران ناپذیر به محیط زیست  ومنابع طبیعی می شود جلوگیری کرد.
 
‌ اینجانب بر خود لازم می‌دانم ضمن گرامیداشت نام و یاد شهدای محیط زیست ومنابع طبیعی، وتبریک هفته محیط زیست، از تمامی تلاش‌ها و مجاهدت های فعالان، مدیران، کارشناسان،انجمنها و تشکل های مردم نهاد وکلیه  دست اندرکاران حوزه محیط ‌زیست استان اصفهان تشکر و قدردانی نموده و بر ضرورت تداوم همکاری وتعامل دو دستگاه اداره کل محیط زیست استان و اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان تاکید نمایم.
محمد حسین شاملی
مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان اصفهان .
بازدید : 944
18 خرداد 1399 ساعت 09:24 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

آن كه جان را با طمع ورزى بپوشاند خود را پست كرده ، و آن كه راز سختى هاى خود را آشكار سازد خود را خوار كرده، و آن كه زبان را بر خود حاكم كند خود را بى ارزش كرده است. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک