جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 3249
  • بازدید دیروز : 3567
  • بازدید این ماه : 87400
عناوین مهم خبری :
مراتع هشت شهرستان اصفهان در معرض خطر حریق/ مجهز به بالگرد نیستیم

عبدالرضا مهاجری در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت مراتع و جنگل های استان در برابر هر گونه حریق، اظهار کرد: در استان ۶۰ هزار هکتار جنگل های زاگرسی، ۳۰۸ هزار هکتار جنگل های بیابانی و ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار مراتع وجود دارد که با مطالعه کامل پوشش گیاهی استان، در حال حاضر هشت شهرستان مناطق پرخطر از لحاظ حریق هستند.

وی با بیان اینکه احتمال آتش سوزی در مراتع شهرستان های فریدون شهر، فریدن، بویین میاندشت، خوانسار، گلپایگان، تیران و کرون، سمیرم و چادگان بیشتر است، گفت: یک و نیم میلیون هکتار از مراتع این شهرستان ها مستعد آتش سوزی هستند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه امکاناتی همچون دستگاه های اطفا حریق، دمنده، بیل و آتش کوب در این شهرستان ها فراهم شده و دامداران مراتع ملزم به معرفی قرق بان برای حفاظت از مراتع شده اند، افزود: به دامداران اخطار داده شده در صورت ایجاد حریق در مراتع با آنها برخورد می شود و همچنین کلاس های آموزشی و جلسات توجیهی در این باره برگزار شده است و با هماهنگی در سطح سازمان جنگل ها در صورت بروز حریق های بزرگ از بالگرد نیز استفاده خواهیم کرد.

وی یادآور شد: سال گذشته با توجه به هماهنگی های صورت گرفته در سطح شهرستان حدود ۲۵۰ هکتار از مراتع استان درگیر حریق شد.

مهاجری با بیان اینکه ۹۰ درصد حریق های مراتع استان انسانی، عمدی و سهل انگاری است، گفت: ۶۰ درصد آتش سوزی مراتع استان عمدی است و ۳۰ درصد دیگر به دلیل بی احتیاطی گردشگران در مراتع و جنگل ها، انداختن ته سیگار بر پوشش گیاهی کنار جاده ها و ایجاد آتش از سوی دامداران ایجاد می شود، همچنین برخی به صورت عمدی و به دلیل رفتارهای مخرب و تلافی جویانه اقدام به آتش سوزی مراتع ملی می کنند.

وی درباره اینکه در تامین بالگردهای مجهز به مخزن آب دچار مشکل هستیم، گفت: طی هماهنگی سازمان جنگل ها در کشور در زمان اعلام نیاز استان اصفهان و دیگر استان ها، بالگرد اعزام شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با تاکید بر اینکه کشور مجهز به بالگرد حمل آب نیست و در این زمینه با مشکل مواجهیم، تصریح کرد: بالگردهای موجود تنها قادر به جابجایی افراد هستند.

به گفته مهاجری، طبق قانون اگر در مراتعی آتش سوزی اتفاق افتاد تمام دستگاه ها، ارتش، سپاه، شهرداری ها و ستاد بحران مکلف به اطفا حریق هستند، اما متاسفانه بسیاری از جنگل ها و مراتع استان در مناطق صعب العبور قرار دارند و حمل ادوات سنگین و افراد بسیار مشکل است، بنابراین پیش بینی شده در این مراتع از ظرفیت بالگرد استفاده کنند.

وی در پایان تاکید کرد: افراد در صورت مشاهده هر گونه آتش سوزی در مراتع استان، موارد را به شماره تلفن رایگان ۱۵۰۴ اطلاع دهند، همچنین گردشگران و رانندگان از انداختن ته سیگار در عرصه های طبیعی خودداری کنند و در صورت روشن کردن آتش، از خاموش کردن آن اطمینان حاصل کنند.

بازدید : 936
19 خرداد 1399 ساعت 07:21 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

ثمره حسادت، بدبختی در دنیا و آخرت است. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک