جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 2054
  • بازدید دیروز : 2427
  • بازدید این ماه : 82638
عناوین مهم خبری :
یادداشت معاون سازمان صدا و سیما به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابانزایی
معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما در یادداشت اینستاگرامی به بررسی نقش رسانه در مقابله با بیابان‌زایی پرداخته است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، دکتر علی دارابی معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما در صفحه اینستاگرام خود یادداشتی با عنوان "توسعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از بیابان‌زایی" منتشر کرده که متن آن به شرح ذیل است:
هفدهم ژوئن، ٢٧ خرداد روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی نامگذاری شده و امسال شعار این روز، «مقابله با بیابان‌زایی، تولید پایدار و مصرف بهینه» است؛ این شعار در حوزه‌های گوناگون قابلیت اجرایی شدن دارد و ابزارهای مختلفی هم برای تحقق این امر پیش‌بینی شده که یکی از مهمترین آنها، رسانه‌ها هستند.
تغییرات آب و هوایی در مقیاس جهانی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم، از فعالیت‌های انسانی هم نشأت می‌گیرند، عامل موثری در بیابان‌زایی به شمار می‌روند و در این بین فرهنگ مصرف‌گرایی و زیاده‌خواهی انسان‌ها نیز بر این روند تاثیرگذار بوده است بنابراین فرهنگ‌سازی برای مقابله با چنین رفتارهایی، ضروری می‌نماید.
اطلاع رساني دقيق و پیشگیری، مهمترين اقدام با بيابان زدايي است بخصوص اين روزها كه خبر آتش سوزي جنگل هاي كشورمان را مي شنويم همه بايد تلاش کنیم به قدری فرهنگ مردم را پیش ببریم که خود مردم جنگلبان شوند و روستاییان جنگل نشین که در واقع اثربخش تر از تجهیزات پیشرفته هستند خودشان بتوانند خبردهنده، اقدام کننده و اطفا کننده باشند تا قبل از رسیدن کمک اقدامات موثری انجام دهند و چه بسا آتش را خاموش کنند.
البته كه رسانه ها یکی از ابزارهای مهم در تغییر الگوهای رفتاری در حوزه زیست‌محیطی هستند و در نگاهی نو، این رسانه‌ها هستند که قابلیت تبدیل و تغییر رفتارهای انسانی را با جهت‌دهی مشخص بر اساس منابع جمعی دارا بوده و قدرت اعمال این تاثیرگذاری را هم دارند.
در اين ميان شبکه‌های استانی صدا و سيما در جایگاه رسانه‌‌ای بر پایه خرده‌فرهنگ‌های بومی، نقش مهمی در توسعه آگاهی و اطلاع‌رسانی جمعی دارند و می‌توانند با تکیه بر اعتماد عمومی به عنوان سرمایه‌‌ای مهم و تاثیرگذار، نقش حداکثری در نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از محیط زیست داشته باشند.
دو منطقه مهم در ایران یعنی دشت کویر و دشت لوت هم جزو بیابان‌های مشهور در سطح بین‌المللی هستند که گسترش بی محابای آنها و نزدیک شدن پهنه بیابانی به شهرها و روستاهای اطراف آنها، خطری جدی محسوب می‌شود چرا که هر چند وسعت سرزمینی ایران قابل توجه بوده و کشورمان از این نظر رتبه هفدهم را در دنیا دارد، اما تراکم جمعیتی در کشورمان بالاست که این امر حاکی از کمبود زمین‌های قابل کشت و پهنه‌های قابل سکونت است. بنابراین استفاده حداکثری از همه ظرفیت‌ها از جمله شبکه‌های بومی و استانی در توسعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از بیابان‌زایی، می‌تواند راهکاری مناسب در کاهش دامنه خطرات در این حوزه باشد.
بازدید : 822
29 خرداد 1399 ساعت 08:48 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

ثمره حسادت، بدبختی در دنیا و آخرت است. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک