جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 999
  • بازدید دیروز : 2368
  • بازدید این ماه : 9232
انتظار داریم با اقدامات پیشگیرانه، حریق در منابع طبیعی کاهش یابد

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست شورای حفاظت و مدیریت بحران حریق منابع‌طبیعی فارس گفت: انتظار می‌رود با اقدامات و فعالیت‌های پیشگیرانه شاهد کاهش آتش‌سوزی‌ها و عدم تکرار آن در عرصه‌های منابع طبیعی باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس، نشست شورای حفاظت و مدیریت بحران حریق منابع طبیعی فارس با حضور معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، فرمانده یگان حفاظت و مدیران کل دفاتر حفاظت و حمایت، آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی و روابط عمومی و امور بین الملل این سازمان و جمعی از مدیران و کارشناسان اداره کل منابع طبیعی فارس برگزار شد.
بهمن افراسیابی معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در این نشست با اشاره به این‌که گرمای هوا و خشک شدن پوشش گیاهی زمینه مساعدی را برای آتش‌سوزی فراهم کرده خاطرنشان کرد: بارندگی‌های مناسب امسال پوشش گیاهی مراتع را افزایش داده و همین مسئله خطر آتش‌سوزی را دوچندان کرده است.
وی از بلوک بندی مناطق و نقاط حساس به حریق در عرصه های منابع طبیعی کشور خبر داد و گفت: بر اساس سیاست‌های ابلاغی در برنامه 9 در 99 سازمان جنگل‌ها، طرح بلوک‌بندی مناطق بحرانی حریق در اولویت کاری این سازمان قرار گرفته و با تدابیر انجام شده ساماندهی نیروهای عملیاتی اطفای حریق در کشور و نیز تجمع امکانات و تجهیزات در این نقاط صورت خواهد گرفت. 

وی افزود: انتظار می‌رود با اقدامات و فعالیت‌های پیشگیرانه شاهد کاهش آتش‌سوزی‌ها و عدم تکرار آن در عرصه‌های منابع‌طبیعی باشیم.
معاون حفاظت و امور ارضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: متاسفانه عامل بخش زیادی از حریق‌های به وقوع پیوسته در اراضی منابع‌طبیعی انسان است که در بیشتر موارد بی‌احتیاطی و بی توجهی در روشن کردن آتش از سوی برخی گردشگران و یا بهره‌برداران می‌تواند منجر به آتشسوزی گسترده ای در عرصه های ارزشمند طبیعی شود. البته در بعضی موارد نیز تعارض میان افراد محلی و اختلافات قومی نیز علت برخی از این آتش سوزیهاست که بایستی در این راستا با تقویت بیش از پیش نیروهای حفاظتی و نیز بکارگیری دیده بانان فصلی و تلاش در جهت رفع اختلافات و ایجاد اتحاد بین جوامع و روستاییان و آگاه کردن مردم مانع از بروز این گونه حوادث شد.
وی افزود : بر اساس قانون و دستورالعمل قضایی و مکاتبات صورت گرفته با دستگاه‌های نظارتی مقرر شده است افرادی که به طور عمدی جنگل‌ها و مراتع را به آتش می‌کشند به حداقل ۱۰ سال حبس محکوم شوند که این امر اقدام خوبی در جهت برخورد با قانون شکنان و متخلفان و عامل مهمی در پیشگیری از حریق در این عرصه هاست.
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از بازسازی و احیاء مناطق آسیب دیده از آتش‌سوزی در تمام نقاط کشور خبر داد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این مناطق در برنامه‌های احیایی سازمان از جمله طرح‌های درخت‌کاری و یا بوته کاری قرار گرفته و هر گونه واگذاری در این مناطق مطلقا ممنوع خواهد شد.
سرهنگ علی عباس‌نژاد فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در این جلسه با اشاره به تلاش سازمان جنگل‌ها در پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی افزود: موضوع آتش سوزی‌ها می‌بایست با حساسیت و نظارت بیشتری مدیریت شود و در این راستا می‌توان با همکاری دستگاه‌های نظارتی و قضایی در جهت حفاظت بهتر از اراضی ملی تلاش کرد.
وی بر تقویت تجهیزات و امکانات حفاظتی در راستای پیشگیری از حریق تاکید کرد و افزود: فعال کردن تجهیزات خودرویی یگان حفاظت، راه‌اندازی شبکه بی‌سیم داخلی، نصب دستگاه ردیاب جهت قرقبانان و آرایش صحیح نیروهای اطفای حریق در زمان وقوع حادثه از جمله مهمترین اقدامات در این راستا است.   
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بر شناسایی عوامل آتش‌سوزی‌ها و نیز دستگیری سریع متخلفان و تشکیل پرونده قضایی برای آنان تاکید کرد و افزود: با توجه به اینکه علت بیشتر آتش‌سوزی‌ها عامل انسانی است، بایستی در این راستا با تمهیدات و نظارت بیشتر جهت مقابله با تخلفات و نیز شناسایی متخلفان با همکاری نهادهای امنیتی تلاش کرد.
سید امیر مسعود جلالی سرپرست دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در این نشست با بیان اینکه پتانسیل آتش‌سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی افزایش یافته افزود: متأسفانه به دلیل برخی بی‌احتیاطی‌ها و بی توجهی عده‌ای طبیعت بکر و خدادادی طعمه آتش می‌شود.   
وی با تاکید بر انجام اقدامات پیشگیرانه از قبیل ایجاد آتش‌بر در مراتع و عرصه‌های جنگلی افزود: علاوه بر این فرهنگ سازی و ارائه آموزش و ترویج مسائل پیشگیری از آتش سوزی در بین مردم می‌تواند به عنوان کارآمدترین راهکار پیشگیری از آتش‌سوزی عمل کند.
جلالی با اشاره به حضور نیروهای مردمی و امدادی دستگاه‌های اجرایی بویژه ستاد مدیریت بحران، دهیاران، بخشداری‌ها، شوراهای اسلامی، جوامع محلی و دیگر گروه‌های داوطلب در عملیات اطفای ‏حریق عرصه‌های جنگلی و مرتعی اظهار امیدواری کرد: با همکاری‌های نزدیک این مجموعه بتوانیم سرعت پیشروی حریق در عرصه‌ها را به حداقل رسانده تا از خسارات بیشتر جلوگیری شود.
میرزایی سرپرست دفتر آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در این جلسه بر همکاری گسترده با تشکل‌های مردمی و تشکیل گروه‌های اطفاء حریق مردمی تاکید کرد و افزود: یکی از پتانسیل‌های بالا در بحث پیشگیری و اطفاء حریق وجود تشکل‌های مردمی، محافظین افتخاری طبیعت و اعضای سمن‌های زیست محیطی است که در این راستا نیز بایستی با برنامه‌ریزی دقیق و خط دهی مناسب در راستای ترویج فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی و پیشگیری از حریق تلاش مضاعف نمود.
در این جلسه جهانبخش بهمنی، معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی استان فارس گزارش مفصلی از اقدامات صورت گرفته توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس در راستای پیشگیری و مقابله با بحران آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع‌طبیعی ارائه داد. 
 
بازدید : 377
9 تیر 1399 ساعت 05:33 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

دنیا منزل گذران و آخرت منزل جاودان است . امام علی (ع)

آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک