جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 3256
  • بازدید دیروز : 3567
  • بازدید این ماه : 87407
عناوین مهم خبری :
عامل انسانی دلیل اصلی آتش‌سوزی‌های مختلف در مراتع گلپایگان است

مهدی رمدان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: امسال در سطح مراتع شهرستان گلپایگان پراکنش زمانی باران برای رشد گیاهان یک ساله مناسب بود که با شروع فصل گرما این پوشش گیاهی خشک و مستعد برای آتش سوزی است.

وی افزود: ۹۰ درصد علل آتش سوزی در سطح مراتع شهرستان گلپایگان عامل انسانی از جمله بر پا کردن آتش در سطح مراتع توسط گردشگران، آتش زدن کاه و کلج در مزارع و اراضی کشاورزی توسط کشاورزان و رها کردن ظروف شیشه‌ای بوده است.

مناطق بحرانی شهرستان گلپایگان حدود ۲۲ هزار هکتار می‌شود

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری گلپایگان گفت: سطح مراتع شهرستان گلپایگان بر اساس احتمال ایجاد حریق پهنه بندی و به مناطق بحرانی و نیمه بحرانی تقسیم بندی شده است که مناطق بحرانی شهرستان گلپایگان شامل منطقه پشتکوه و مرغ و غرقاب است که حدود ۲۲ هزار هکتار سطح آن می‌شود.
عامل انسانی دلیل اصلی آتش‌سوزی‌های مختلف در مراتع گلپایگان است

وی تصریح کرد: امسال از سمت منطقه غرقاب گلپایگان حریق در سطح ۱۰۰ هکتار از حوزه مرز سیاسی شهرستان خمین اتفاق افتاد منتها برای جلوگیری از سرایت حریق به مرز شهرستان گلپایگان اکیپ‌های اطفای حریق را اعزام کردیم اما پنج هکتار از مرز سیاسی شهرستان نیز دچار حریق شد.

رمدان بیان داشت: در شهرستان گلپایگان بر اساس سطح بندی اکیپ‌هایی در مناطق بحرانی تشکیل دادیم و به دامداران و نیروهای مردمی آموزش دادیم تا با گشت زنی مدام در سطح مراتع شهرستان در مواقع بحرانی و آتش‌سوزی با اداره منابع طبیعی و آتش نشانی تماس حاصل کنند تا اکیپ‌های اطفای حریق در منطقه حاضر و در جهت اطفای حریق اقدام کنند.

حدود ۶۰ درصد حریق از سطح جاده‌ها شروع می‌شود

وی عنوان کرد: با اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مکاتبه کردیم تا در حاشیه جاده‌ها تیغ زنی علوفه‌های خشک را انجام دهد چون در شهرستان گلپایگان بر اساس تجربه حدود ۶۰ درصد حریق از سطح جاده‌ها شروع و به سمت مراتع سرایت می‌کند که بخشی از آن ناشی از پرتاب ته سیگار توسط رانندگان به حاشیه جاده هاست.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گلپایگان گفت: تشکیل اکیپ‌های اطفای حریق و آموزش چهره به چهره برای دامداران به صورت شفاهی و عملی با همکاری آتش نشانی انجام شده است و مکاتباتی نیز با شهرداری‌های سه شهر با همکاری فرمانداری انجام دادیم.

محیط زیست نسبت به تجهیزات ادوات اطفای حریق اقدام کند

وی با بیان اینکه منابع طبیعی در راستای اطفای حریق همکاری لازم را با محیط زیست انجام می‌دهد، تاکید کرد: لازم است که اداره محیط زیست شهرستان ادوات اطفای حریق و تجهیز نیروها را انجام دهد، همچنین پرسنل اداره منابع طبیعی کشیک شبانه روزی در سطح مراتع برای اطفای حریق دارند و دامداران موظف شدند درعرف‌های مرتعی گشت‌زنی بر اساس وظایف اعلام شده انجام دهند.

رمدان با اشاره به اینکه بر اساس قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور تمام مأموران دولتی اعم از لشکری و کشوری و شهرداری‌ها موظف به همکاری با مأموران منابع طبیعی در مواقع آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی هستند، گفت: اگر متوجه شویم که دلیل ایجاد آتش‌سوزی عامل انسانی است این امر به اطلاع نیروی انتظامی می‌رسد.

بازدید : 756
5 مرداد 1399 ساعت 05:13 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

حسن خلق مایه افزایش روزی است . امام جعفر صادق (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک