جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 3537
  • بازدید دیروز : 4474
  • بازدید این ماه : 77437
عناوین مهم خبری :
۶۰۰ هزار اصله نهال در اصفهان توزیع می‌شود

محمدعلی کاظمی روز پنجشنبه در آیین کاشت نهال به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی و آغاز عملیات اجرایی پارک جنگلی پرتو اصفهان افزود: شعار هفته منابع طبیعی در سال جاری (همه با هم جهاد برای حفاظت از منابع طبیعی) است.

وی ادامه داد: ۲۰۰ هزار اصله نهال توسط بخش خصوصی خریداری کردیم که در راستای احداث بادشکن زنده به طول ۶۰۰ کیلومتر در شهرستان‌های بیابانی که صرف کاشت گونه‌های مثمر در اطراف اراضی کشاورزی و یکی از روش‌های کنترل ریزگردها است کاشته می‌شود.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان تصریح کرد: در ۶ شهرستان بیابانی توزیع ۲۰۰ هزار اصله نهال شامل توت، سنجد، زیتون و گل محمدی براساس نیاز آن منطقه آغاز شده است.

وی اضافه کرد: ۲۰۰ هزار نهال غیرمثمر شامل زبان گنجشک، سرو، کاج، اقاقیا، زیتون تلخ بین مردم و دستگاه‌های دولتی، کارخانه‌ ها، صنایع، شهرداری‌های شهرستان‌ها و دهیاری‌ها در راستای توسعه فضای سبز توزیع شده است.

کاظمی گفت: با توزیع ۲۰۰ هزار نهال ۲۵۰ هکتار فضای سبز در استان، شهرستان‌ها و صنایع ایجاد شده  فضای سبز در حال توسعه است.

وی اضافه کرد: ۲۰۰ هزار اصله نهال در پروژه‌های جنگل‌کاری و بیابان زدایی در هفته منابع طبیعی اجرا شده که به ایجاد ۴۰۰ هکتار زراعت چوب منجر شده است.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اظهار داشت: توسعه زراعت چوب با پساب در دستور کار این اداره کل است.

وی ادامه داد: در سال جاری ۴۰۰ هکتار توسط بخش خصوصی توسعه گونه‌های سریع رشد مانند صنوبر را داشته باشیم تا مانع قطع جنگل‌ها شوند.

کاظمی تصریح کرد: در سال جاری ۵۵۰ هکتار جنگل کاری تولیدی داشتیم که توسط اداره کل منابع طبیعی با گونه‌های بادام کوهی (اسکوپ آریا) که جز گونه‌های کم آب هستند انجام شده است.

وی گفت: همچنین چهار هزار و ۵۰۰ هکتار جنگل کاری با بذر با کاشت گونه بادام کوهی اسکوپ آریا صورت گرفته است.

کاظمی افزود: امیدواریم با اقدامات صورت گرفته سرانه فضای سبز افزایش پیدا کند، زیرا سرانه فضای سبز در استان یک دهم درصد است.

به گفته وی، پروژه ۵۳ هکتاری در قالب ماده سه قانون حفاظت و بهره برداری به شهرداری در فاز اول واگذار شده و توسعه این پروژه یکی از درخواست‌های شهرداری است.

 متناسب سازی سرانه فضای سبز با جمعیت در دستور کار است

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با اشاره به وضعیت آلایندگی در شهر اصفهان، گفت: متناسب سازی سرانه فضای سبز با جمعیت، توسعه و ایجاد فضای سبز در دستور کار است.

حسین امیری افزود: با توجه به استقرار صنایع و پتروشیمی در این منطقه توانستیم ۵۳ هکتار جنگل دست کاشت در اجرای قانون هوای پاک احداث کنیم همچنین قرار است در فاز بعدی ۱۲۰ هکتار برای توسعه این پارک در نظر گرفته شود.

وی اضافه کرد: در راستای کاهش مصرف آب و توزیع در شهر برنامه ریزی‌هایی برای تغییر الگوی کشت و استفاده از آب‌های خاکستری در دستور کار است.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان اظهار کرد: براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته قرار است میزان مصرف پساب در فضای سبز را به ۴۰ درصد برسانیم که این مهم کاهش چشمگیری در برداشت آب‌های زیرزمینی خواهد داشت.

به گفته وی در هفته منابع طبیعی و روز درختکاری بیش از ۵۰ هزار اصله نهال بین مردم توزیع خواهد شد.

​​​​​​​
بازدید : 1389
15 اسفند 1399 ساعت 12:20 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

آن کس که از روزگار تجربه آموخت ، هرگز فریب جهانیان را نخواهد خورد . ( امام حسن عسکری ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک