جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 2043
  • بازدید دیروز : 2427
  • بازدید این ماه : 82627
عناوین مهم خبری :
۲۰۰ هزار هکتار طرح آبخیزداری در خور و بیابانک نیازمند اعتبار ملی است

مهدی آخوند روز سه‌شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: در سه سال اخیر بیش از ۱۳۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی  به شهرستان اختصاص یافته است.

وی گفت: امسال عملیات آبخیزداری در ۱۱۰ هزار هکتار از حوضه‌های رودخانه خنج با اعتبار بالغ بر ۲۲ میلیارد ریال هزینه اجرا شد که با اجرای این طرح‌ها حدود ۶۰ هزار مترمکعب ظرفیت استحصال رواناب های سطحی افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه تاکنون در شهرستان خور و بیابانک ۶۲ طرح آبخیزداری با بیش از  ۲۳ میلیون مترمکعب حجم آبگیری اجرا شد، افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری نقش بسزایی در کنترل روان آب‌ها، افزایش آبدهی چشمه و قنوات دارد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خور و بیابانک با اشاره توزیع و غرس نهال در شهرستان گفت: به مناسبت گرامیداشت هفته منابع طبیعی ۳۰ هزار اصله نهال رایگان بین شهروندان طبیعت دوست این شهرستان توزیع شده و در حال انجام است

آخوند افزود: نهال‌های رایگان از گونه‌های کاج، سرو، توت، سنجد، زبان گنجشک، زیتون تلخ و اوکالیپتوس و گل محمدی و پسته و زیتون مثمر است.

وی هدف از کاشت نهال را نشان دادن اهمیت و نقش درخت در تقویت آب‌های زیر زمینی حفاظت از خاک و تاثیر در آب و هوا بیان کرد.

وی با بیان اینکه پارسال حدود ۱۵۰ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی شهرستان نهالکاری شده است، افزود: این امر در راستای تثبیت شن‌های روان در محور  فرخی به ابراهیم آباد با کاشت نهال‌هایی از گونه بیابانی تاغ و قره‌داغ اجرا شده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خور و بیابانک خاطرنشان کرد: حفظ منابع طبیعی وظیفه همگان است و بایستی در حفظ درختان و طبیعت تلاش کنیم.

وی در ادامه به اجرای ۲۲۰ هکتار عملیات کُپه‌کاری آنغوزه شیرین در مراتع خنج و بیخ چاه ایراج خور و بیابانک اشاره کرد و گفت: این طرح با اعتبار نزدیک به ۲ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی در حوزه آبخیز خنج و بیخ چاه ایراج اجرا شد.

آخوند تصریح کرد: این طرح با هدف غنی‌سازی پوشش گیاهی مراتع با کشت بذر آنغوزه انجام شده که به حفظ منابع آب و خاک و احیای مراتع و درآمدزایی خانوارهای بهره‌بردار کمک می کند.

وی گفت: آنغوزه, گیاه قیمتی ارزآور بسیار مهم اقتصادی است که علاوه بر بذر، کشته و شیره آن نیز با خواص دارویی، صنعتی و دارای ارزش صادراتی است.

وی مساحت رویشگاه گیاه آنغوزه این شهرستان را یکصد هزار هکتار بیان کرد و افزود: مراتع زیرکشت آنغوزه شهرستان در مناطق جندق، روستاهای ایراج ، بازیاب و عروسان کوره گز است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خور و بیابانک با بیان‌اینکه ۶۰۰ هزار هکتار وسعت شهرستان خور و بیابانک را عرصه‌های بیابانی تشکیل می‌دهد، گفت: در این شهرستان ۶ کانون بحران فرسایش بادی به وسعت ۱۹۱ هزار و ۳۳۵ هکتار در مناطق گود جگارگ، چاهملک، فرخی، مصر، فرحزاد و جندق وجود دارد.

وی افزود: ۲ هزار هکتار از بیابان‌های غرب خور تا روستای چاهملک در تونل کانون بحران گرد و غبار قرار دارد.

آخوند بیان کرد: امسال با اعتبار حدود ۱۰ میلیارد ریال، بیابان‌های این منطقه با بیش از ۱۸ هزار اصله گونه‌های تاغ و قره داغ و آتریپلکس نهالکاری شد.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات منابع طبیعی در مقابله با ریزگردها و بیانزدایی شامل ۱۰ هکتار قلمه‌کاری و بیش از ۱۸ کیلومتر بادشکن غیرزنده در تپه‌های ماسه‌ای، یکصد هکتار مراقبت و آبیاری، ۴۰۰ هکتار مدیریت رواناب و احداث فونداسیون و ساخت و نصب یک دستگاه دکل دیده بانی در عرصه های ملی با اعتبار نزدیک به ۹ میلیارد ریال بوده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خور و بیابانک ادامه داد: از وسعت یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتاری این شهرستان ۶۰۰ هزار هکتار آن بیابان است که از این مساحت بالغ بر ۶۶ هزار هکتار جنگل دست کاشت و طبیعی، در جهت بیابانزدایی و تثبیت شن‌های روان ایجاد شده است.

خور و بیابانک ۶۰۰ هزار هکتار بیابان، ۱۹۱ هزار و  ۳۳۵  هکتار کانون بحران فرسایش بادی، ۵۰۰ هزار هکتار مرتع و ۲۰۰ هزار هکتار مُستعد عملیات آبخیزداری است.

این شهرستان در ۴۲۰ کیلومتری شرق مرکز اصفهان قرار دارد.

​​​​​​
بازدید : 506
21 اسفند 1399 ساعت 12:01 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

کسی که بردبار است ، آقای دنیا و آخرت باشد . (پیامبر اکرم )

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک