جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1217
  • بازدید دیروز : 4138
  • بازدید این ماه : 1217
عناوین مهم خبری :
حمایت از تعاونی‌های منابع طبیعی به تحقق شعار سال ۱۴۰۰ کمک می‌کند

غلامرضا الهیاری روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تعاونی‌های منابع طبیعی نقش ویژه‌ای در جلب مشارکت عمومی و توان بخش خصوصی دارند و می‌توانند در پیشبرد اهداف حوزه تولید، حفظ عرصه‌های طبیعی و بهره برداری اصولی و درست از آنها سهیم باشند.

وی خاطرنشان کرد: غیر از پایداری اراضی طبیعی، تعاونی ها قابلیت بالایی در تولید اشتغالزا دارند و وابستگی کم آنها به اعتبارات دولتی از مزایای آنهاست.

وی ادامه داد: در عرصه آموزش و فرهنگ‌سازی، کمک به تشکیل سازمان‌های مردم نهاد از دیگر ضروریاتی است که باید به آن توجه شود تا با مشارکت عمومی، زمینه بهره برداری بهینه و حفظ اراضی طبیعی و محیط زیست فراهم شود.

رییس اداره آموزش، ترویج و جلب مشارکت‌های مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان اضافه کرد: جلب مشارکت ساکنان مناطق طبیعی مانند جنگل‌نشینان با اجرای برنامه‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی میسر خواهد شد و این موضوع جزو برنامه‌های امسال ماست.

الهیاری تصریح کرد: سال گذشته بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ معتمد مناطق مختلف استان در دوره‌های آموزشی منابع طبیعی و عرصه‌ها شرکت کردند و در قالب آن زمینه آموزش افراد جوامع محلی مهیا خواهد شد.

الهیاری با بیان قعالیت حدود ۴۰ تعاونی منابع طبیعی در استان اظهار داشت: سعی شده که در هر ۲۴ شهرستان استان، دست‌کم یک تعاونی وجود داشته باشد تا در کنار اشتغالزایی به افزایش شمار این مجموعه ها هم کمک شود.

به گزارش ایرنا، رهبر انقلاب اسلامی، سال ۱۴۰۰ را سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری کردند.

استان اصفهان از حیث عرصه‌های طبیعی با ۲۴ شهرستان ۱۰.۷ میلیون هکتار  مساحت دارد که بیش از ۹۰ درصد از آن( معادل ۹.۸ میلیون هکتار) را عرصه‌های منابع طبیعی و ملی تشکیل می دهد.

  از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل(۴ درصد)، ۶ میلیون هکتار را مرتع (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار را بیابان (۳۲ درصد) دربرگرفته است.

جنگل‌های استان اصفهان بطور عمده در ۲ شهرستان فریدونشهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار پراکنده است.

 سرانه جنگل در استان کمتر از ۰.۱ هکتار گزارش می شود اما با وجود سطح به نسبت کم از تنوع گونه‌ای خوبی (۳۵ گونه درختی و درختچه ای) برخوردار است.
این استان از نظر تقسیم نواحی رویشی در ۲ ناحیه رویشی زاگرسی و ایران تورانی قرار گرفته که ناحیه رویشی زاگرسی، غرب و جنوب استان را شامل می‌شود و بقیه مناطق جزو ناحیه رویشی ایرانی تورانی است.

استان اصفهان واقع در مرکز کشور اقلیم خشک و نیمه خشک دارد و از این پهنه ۳.۲ میلیون هکتار معادل ۳۲ درصد سطح استان را اراضی بیابانی و شنزار تشکیل داده که بطور عمده در بخش‌های شمالی و شرقی آن پراکنده است.

بازدید : 697
16 فروردین 1400 ساعت 11:05 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

هر گاه شنیدی شخصی آبروی مردم را می ریزد ، بکوش تا تو را نشناسد . امام حسن (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک