جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 2235
  • بازدید دیروز : 2427
  • بازدید این ماه : 82819
عناوین مهم خبری :
سالانه افزون بر ۲ هزار تن گیاه دارویی در اصفهان تولید می‌شود

آبتین میرطالبی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا، ارزش این میزان گیاه دارویی را بالغ بر ۵۳.۸ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: اشتغال این بخش حدود ۲۰۳ هزار نفر روز است.

وی اضافه کرد: آنغوزه، باریجه، اُشنان، کرفس کوهی، سماق، انواع آویشن کوهی و شیرازی، محلب، نسترن وحشی، زیره سیاه، کنگر، میوه بلوط انواع گیاهانی است که در اراضی طبیعی استان بدست می‌آید که جنبه خوراکی و ارزش دارویی و درمانی دارد.

رییس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان خاطرنشان کرد: مساحت رویشگاه‌های گیاهان دارویی صنعتی استان که به آن محصولات فرعی جنگلی و مرتعی گفته می‌شود بالغ بر ۶.۵ میلیون هکتار است.

میرطالبی تصریح کرد: حدود ۳۰۰ گونه گیاهان دارویی در عرصه‌های منابع طبیعی رشد می‌کند که ۴۵ گونه جزو اقلام اقتصادی، درآمدزا، صادراتی برای بهره برداران محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: مناطق مطالعه شده که دارای طرح بهره برداری است بیشتر مربوط به گیاهان دارویی ، صنعتی ، خوراکی کتیرا بیش از ۱.۲ میلیون، آنغوزه ۱۶۱ هزار، باریجه ۱۴ هزار ،کرفس کوهی ۱۳ هزار و ۸۸ هزار هکتار هکتار سایر محصولات است.

نگاهی به وضعیت استان اصفهان از حیث عرصه‌های طبیعی حاکیست که این خطه به مرکزیت شهرستان اصفهان با ۲۴ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از این مساحت را معادل ۹.۸ میلیون هکتار عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار جنگل معادل (۴ درصد) ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان معادل (۳۲ درصد) در بر گرفته است.

جنگل‌های استان اصفهان به‌طور عمده در ۲ شهرستان فریدونشهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار پراکنده است و سرانه جنگل درکمتر از ۰.۱ هکتار است اما با وجود سطح به نسبت کم از تنوع گونه‌ای خوبی (۳۵ گونه درختی ودرختچه‌ای) برخوردار است. 
این استان از نظر تقسیم‌بندی نواحی رویشی در ۲ ناحیه رویشی زاگرسی و ایران تورانی قرار گرفته که ناحیه رویشی زاگرسی غرب و جنوب استان را شامل می‌شود و بقیه مناطق استان جزو ناحیه رویشی ایرانی تورانی است. 
این استان واقع در مرکز کشور دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است و از این پهنه ۳.۲ میلیون هکتار معادل ۳۲ درصد سطح استان را اراضی بیابانی و شنزار تشکیل داده است که به طور عمده در بخش‌های شمالی و شرقی آن پراکنده است. 

 
بازدید : 473
21 فروردین 1400 ساعت 10:20 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

نه به چیزی که از دست میدهید نا خشنود شوید و نه به چیزی که به دست می اورید خوشحال و شادمان . چرا که هر دو ناپایدار است و فانی

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک