جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 474
  • بازدید دیروز : 1749
  • بازدید این ماه : 23351
عناوین مهم خبری :
سند جدید تخصیص آب زاینده رود در حال تدوین
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اصفهان؛ رئیس حوضه آبریز زاینده‌رود ، میانگین بارش بلندمدت حوضه آبریز زاینده‌رود را ۲۴۴ میلی‌متر دانست و گفت: طول حوضه رودخانه زاینده‌رود حدود ۲۷ هزار کیلومتر مربع است که هزار و ۹۰۰ کیلومتر در استان چهارمحال و بختیاری و بقیه در استان اصفهان است.
هوشنگ ملایی افزود : حدود هشت میلیارد مترمکعب بیلان منفی دشت‌های استان اصفهان است و سالانه حدود ۵۶ سانتی‌متر سطح آب زیرزمینی در حوضه زاینده‌رود به طور متوسط افت می‌کند.
وی گفت: در شرایط بارش نرمال به‌طور متوسط سالیانه بیش از ۲۰۰ میلیون مترمکعب اضافه برداشت داریم.
رئیس حوضه آبریز زاینده‌رود افزود: حوضه آبریز زاینده‌رود شامل دو بخش بالادست سد زاینده‌رود متاثر از ایستگاه کوهرنگ و بخش حوضه زاینده‌رود است که شامل پائین‌دست بوده و تا تالاب گاوخونی ادامه پیدا می‌کند.
ملایی گفت:کوهرنگ در دوره بلندمدت ۵۱ ساله حدود ۱۴۰۵ میلی‌متر بارش داشته است و در ۱۰ سال اخیر که همراه با خشکسالی و تغییر اقلیم روبرو هستیم، این رقم به ۱۲۷۳ میلی‌متر کاهش پیدا کرده است.
وی افزود: در سال آبی گذشته ۵۸۳ میلی‌متر نسبت به دوره بلندمدت کاهش داشتیم و مجموع بارش در این حوضه ۸۲۲ میلی‌متر بوده است.
رئیس حوضه آبریز زاینده‌رود گفت: در حال تحلیل وضع موجود و جمع‌آوری داده‌ها در حوضه آبریز زاینده‌رود در استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان هستیم و پایش منظم دوره‌ای در منطقه در حال اجراست و برداشت‌های غیرمجاز منابع آب شناسایی شده است.
به گفته وی، ۵۰ درصد سیستم آبیاری اراضی کشاورزی حوضه آبریز زاینده‌رود، سنتی و ۵۰ درصد آن در ارتباط با سامانه‌های تحت فشار است.
رئیس حوضه آبریز زاینده‌رود گفت: وزارت جهاد کشاورزی در سال‌های گذشته بخشی از طرح‌های آبیاری تحت فشار را تدوین و اجرا کرده است، در این زمینه درخواست کشاورزان برای استفاده از این سیستم و کمک دولتی برای ایجاد آبیاری تحت فشار اهمیت دارد.
ملایی با اشاره به اینکه صنایع ذوب آهن، فولاد و پالایشگاه‌ها در استان اصفهان صنایع ملی هستند، افزود: این صنایع ۲۰۰ میلیون متر مکعب سالانه آب استفاده می‌کنند، البته میزان مصرف آب افرادی را که در این مناطق ساکن شده‌اند نیز باید در نظر گرفت.
وی با بیان اینکه از جمله برنامه‌ها برای کاهش مصرف آب صنایع استان اصفهان استفاده آن‌ها از پساب شهری است و اکنون نیمی از مصرف آب صنایع از پساب تامین می‌شود گفت: صنایع استان اصفهان کمتر از ۵۰ میلیون متر مکعب از آب زاینده‌رود در سال استفاده می‌کنند که تلاش می‌شود این میزان در سال‌های آینده به صفر برسد.
بازدید : 555
3 آذر 1400 ساعت 11:23 ق.ظ
درحال بارگزاری
سخن روز

نه طوطي باش كه گفته ديگران را تكرار كني و نه بلبل باش كه گفته خود را هدر دهی

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک