جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 696
  • بازدید دیروز : 1891
  • بازدید این ماه : 10768
عناوین مهم خبری :
گاوخونی سیراب نشود ۵ استان و پایتخت را گرد و غبار می‌گیرد

 
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: تالاب گاوخونی یک ارزش بین المللی دارد و اگر حق آبه‌های تالاب داده نشود می‌تواند برای پنج استان گرد و غبار به همراه داشته و حتی به تهران هم برسد.

منصور شیشه‌فروش در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با اشاره به تالاب گاوخونی، اظهار داشت: تالاب بین المللی گاوخونی 47 هزار هکتار وسعت دارد و در گذشته که آب داشت 150 هزار قطعه پرنده در داخل تالاب سرشماری شدند ولی امسال کمتر از 3500 قطعه در مسیر رودخانه در شرق اصفهان از بند آبشار تا شاه کنار دیده شده که شامل آپچیلیک، پاسرخ و اردک بوده است.

وی افزود: تالاب گاوخونی در سال 1975 تحت پوشش تالاب‌های بین المللی کنوانسیون رامسر قرار گرفت و از آنجایی که تالاب ارزش بین المللی دارد به عنوان پیکره بزرگ منحصر به فرد در تغذیه آب‌های زیرزمینی، کنترل سیلاب، نگهداری مواد غذایی، دارای زیست‌گاه‌های شناسایی شده از جمله تالاب رودخانه تپه شنی، دشت‌های سپید، شوره زار، شن زار، تپه ماهور، کوه اشتیان در مرکز رودخانه  نقش دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه بوته‌های مختلفی در گاوخونی وجود دارد، گفت: همچنین زیست‌گاه مناسبی برای انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی بوده و میش، قوچ، فلامینگو، حواصیل، غاز خاکستری، اردک و مرغابی در آن منطقه زندگی می‌کنند که امروزه تعداد اندکی از آنها باقی مانده است.

شیشه‌فروش ادامه داد: ارزش‌های تالاب حفاظت و تنوع زیستی ژنتیک است، زیستگاه انواع پرندگان آبزی فرصت‌های ارزشمند گردشگری معیشت جایگزین پایدار نقشی در تعدیل آب و هوا، کنترل آب و هوا، تفکیک ماسه‌های روان و پیشگیری از پدیده بیابان‌زایی دارد.

وی تصریح کرد: حفاظت از منابع آب و خاک، کنترل سیل، پالایش و تصفیه آلاینده‌ها حمایت از ارزش‌های فرهنگی و تاریخی است و از سال 66 به علت عدم جریان آب رودخانه زاینده‌رود که یکی از علت‌های خشکی تالاب است و دستکاری در مسیرها و هدایت آب به سمت‌های دیگر موجب شد هیچ آبی وارد تالاب نشود.

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به آسیب‌های وارده به تالاب گاوخونی، اظهار داشت: تردد موتور و ماشین آلات و اثرات تخریب بر خاک و پوشش گیاهی تقریبا به تالاب آسیب رساند، یک جاده 80 کیلومتری از ورزنه تا ندوشن است که یکی از راه‌های کویری است.

شیشه‌فروش افزود: هدف احیای تالاب گاوخونی، حفاظت از اکوسیستم‌های موجود، تقویت مدیریت آن، پناهگاه گونه‌های با ارزش در معرض انقراض است که  احیای آن بسیار مهم است.

وی خاطرنشان کرد: اگر تهدیدات جدی ناشی از ناپایداری جریان رودخانه زاینده‌رود و خشکی آن که در حال حاضر 98 درصد آن بدون آب است، تهدیدات جدی شور شدن، کاهش کیفیت و کمیت منابع آبی، تشدید و شیوع بیماری‌های سالک، ایجاد کانون‌های گرد و غبار، از بین بردن پل‌های تاریخی، فرونشست زمین، عدم تغذیه سفره‌های زیر زمینی، اثرات زیان‌بار در بخش گردشگری و اقتصادی به دنبال دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه خشکی تالاب گاوخونی خسارات جبران‌ناپذیر در تنوع زیست محیطی و تاثیرگزار در آلودگی هوا است گفت: گرد و غبار دو ماه اخیر ناشی از همین امر است که به عنوان یک کانون گرد و غبار شناسایی شده و به همین علت مناطق اطراف متاثر از گرد و غبار است.

شیشه‌فروش ادامه داد: اقداماتی در این راستا از جمله ایجاد  3500 هکتار جنگل دست کاشت اطراف گاوخونی و ورزنه و کاشت گیاهان طاغ که توسط منابع طبیعی با هدف پیشگیری از انتشار گرد و غبار و بیابان‌زایی و مبارزه با موش انجام شده است.

وی تصریح کرد:  تالاب گاوخونی یک ارزش بین المللی دارد و اگر حق آبه‌های تالاب داده نشود می‌تواند برای 5 استان گرد و غبار به همراه داشته باشد و حتی به تهران هم برسد، بنابراین ضرورت دارد وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست مانند تالاب‌های دیگر نسبت به احیا و تامین حق آبه‌های تالاب گاوخونی به منظور پیشگیری از تشدید اثرات گرد و غبار اقدام کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به تصویب آیین‌نامه سال گذشته هیات وزیران، اظهار داشت: در  آیین‌نامه هماهنگی مدیریت پیشگیری  از پدیده گرد و غبار آمده وزارت نیرو باید حق آبه‌های تالاب‌ها را پرداخت کند و از آنجایی که استان اصفهان متاثر از پدیده خشکسالی است و وزش بادهای فصلی باعث از بین رفتن نم و رطوبت شده، خشکی رودخانه اثرات تشدید گرد و غبار و فرو نشست زمین را به دنبال دارد لاجرم در احیای رودخانه و تالاب گاوخونی باید برنامه‌ریزی شود.

شیشه‌فروش افزود: کارگروه ملی سازگاری با کم آبی که وزارت نیرو مسئول آن است و سازمان حفاظت محیط زیست کشور باید برای تالاب گاوخونی، مانند دریای ارومیه و سایر تالاب‌ها طرحی را اجرا کنند که ضمن اینکه تامین حق آبه و تامین آب برای آنجا انجام می‌شود در راستای پیشگیری از انتشار گرد و غبار نیز اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: در کارگروه سازگاری با کم آبی در استان اصفهان و حتی ملی، پیگیری‌های بسیاری در زمینه احیای گاوخونی و زاینده‌رود صورت گرفته است و احیای آنها یکی از مطالبات استان اصفهان است هر چند مسئولان  شرایط کم آبی را مطرح می‌کنند ولی امیدواریم با سفر ریاست جمهوری به اصفهان به موضوع پرداخته شود.

بازدید : 847
27 فروردین 1401 ساعت 12:37 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

گذشته را رها کنید و به آنچه پیش رو دارید اطمینان کنید . حتی اگر دقیقا ندانید چه در پیش دارید . (اسپنسر جانسون )

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک