جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 164
  • بازدید دیروز : 2826
  • بازدید این ماه : 71826
طرح  توسعه جنگل با بذر بادام اسکوپاریا در شهرستان مبارکه
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان،در روز آب و آبخیزداری در مراسمی که همراه با بازدید از پروژه بیولوژیک آبخیزداری دجرا شد ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مبارکه از ایجاد جنگل های دست کاشت با گونه اسکوپاریا (بادامک) به روش دیم در محل سینه کش طالخونچه و تنگ اسد آباد از توابع شهرستان مبارکه خبر داد.
 کسری طاهری با اشاره به اینکه، از سال 1375هر ساله سطحی به اجرای این پروژه اختصاص یافته و تا سال 1393 به مساحت 700 هکتار رسیده است، گفت: کنترل هرز آبها، ایجاد پوشش گیاهی به منظور نفوذ بهتر آب در خاک، ذخیره نزولات آسمانی، تولید علوفه، فضای سبز و پوشش گیاهی، اشتغال، تغذیه سفره های آب زیر زمینی، بهبود شرایط زیست محیطی و ترسیب کربن از جمله اهداف اجرای این طرح هستند.وی همچنین، احداث بند خاکی تنگ چوبی، بند خاکی تنگ علمدار، کنترل و پخش سیلاب طالخونچه، کنترل سیل و آب بندان نهچیر، کاشت بذر بادام اسکوپاریا در محدوده شهر مجلسی را از دیگر پروژه های اجرا شده در شهرستان مبارکه برشمرد.


قابل ذکر است: اسکوپاریا (بادامک) از گیاهان مقاوم به خشکی محسوب می شود که با دارا بودن ریشه های عمیق ازحداقل رطوبت خاک استفاده می­ کند. این گیاه با بذر تکثیر شده  و بذور آن به راحتی جوانه می زند. تولید بذر این گیاه زیاد بوده و بذور آن شبیه به بادام است ولی دارای پوست رویی صاف واندازه ای کوچکتر هست ، همچنین با توجه به مقاومت پایه به آفات و خشکی، محصول تولید شده نیاز بسیار کمی به کود و سموم داشته و حتی می توان ادعا کرد که این مقدار صفر است. بنابراین با اجرای این طرح محصول تولید شده ارگانیک خواهد بود و این در حالی است که با وضع حاضر در چند سال آینده محصول ارگانیک تولیدی به قیمتی بالاتر فروش خواهد رفت.بازدید : 1625
23 اسفند 1393 ساعت 09:25 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

وارد عمل شدن بدون برنامه ریزی علت همه شکست هاست

آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک