جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 698
  • بازدید دیروز : 1
  • بازدید این ماه : 702
عناوین مهم خبری :
آغاز عملیات کنترل پروانه جوانه خوار بلوط در استان اصفهان
مرگ بلوط ها در دامان زاگرس و پهنه 11 استان کشور آنقدر وسیع شده که 300 هزار هکتار از گونه های منحصر به فرد بلوط را قتل عام کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، رئیس اداره حفاظت و حمایت گفت: پروانه جوانه خوار بلوط Tortrix viridana L.) ) یکی از مهمترین آفات برگ خوار بلوط در جنگل های زاگرس محسوب می شود که باعث کاهش رویش چوب، زوال جنگل، تغییر در زادآوری و توالی شده و یا حتی باعث مرگ و میر درختان می شود.مرتضی رضایی افزود: خشکسالی و کمبود بارندگی هایی که در چندسال اخیر با آنها مواجه بودیم، موجب شده است که برخی از درختان منطقه که دسترسی کمتری به آب های زیرزمینی دارند، ضعیف شده و با کوچکترین عامل از جمله بیماری، ویروس و قارچ، مبتلا به عارضه خشکیدگی شوند.وی خاطرنشان کرد: آفات، سبب از بین رفتن جوانه های درختان و بی برگی آنها شده و در نتیجه درختان به دلیل کاهش سطح فتوسنتز نسبت به آفات ثانویه نظیر چوبخواران و پوستخواران آسیب پذیرتر و همچنین به علت کاهش قوه نامیه بذور درختان آلوده، زادآوری این درختان نیز محدود می شود.
رضایی با تأکید بر این موضوع، ادامه داد:  در سال جاری با تخصیص 150 میلیون ریال اعتبار از طرح ملی صیانت، عملیات کنترل جوانه خوار بلوط با استفاده از تله های فرمونی در سطح 100 هکتار از جنگل های شهرستان فریدونشهر آغاز، و با مشاهده مرحله پیش شفیرگی آفت، اقدام به نصب تله ها از نیمه دوم اردیبهشت ماه می شود.
به گفته وی، دو درصد از عرصه های طبیعی موجود در سطح استان به جنگل اختصاص دارد که شامل 64 هزار هکتار جنگل طبیعی است و جنگل های زاگرسی از گستره 11 استان کشور با 6 میلیون هکتار مساحت، 40 درصد جنگل های ایران را به خود اختصاص داده که حدود 70 درصد تیپ گونه های جنگلی زاگرس را، بلوط ها شامل می شوند.
لازم به ذکر است: فرمون جنسی پروانه چوبخوار، ماده ای فرار است که حشره ماده آن را به منظور جلب جنس نر به محیط می فرستد. حشرات نر با دریافت این ماده، مسیر خود را به سمت جفت پیدا می کنند. با دانستن این موضوع، محققین توانسته اند این ماده را از بدن حشره ماده استخراج و فرمول شیمیایی آن را شناسایی کنند. در قدم بعد، این ماده به میزان زیاد و به روش های مصنوعی ساخته شد.
بازدید : 2542
13 اردیبهشت 1394 ساعت 11:24 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

کسی که بردبار است ، آقای دنیا و آخرت باشد . (پیامبر اکرم )

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک