جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1783
  • بازدید دیروز : 3720
  • بازدید این ماه : 5503
عناوین مهم خبری :
کنفرانس خبری مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان 
 در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابانزایی برگزار شد با اشاره به اینکه یک سوم از سطح کره زمین را مناطق خشک و بیابانی تشکیل می‌دهند، اظهار داشت: این مناطق با توجه به عوامل طبیعی و انسانی روز به روز رو به پیشرفت است.


وی با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی کنوانسیون جهانی مقابله با بیابانزایی بهره برداری مازاد بر ظرفیت مناطق بیابانی باید کنترل شود، اضافه کرد: از این رو در سال گذشته در استان اصفهان با ۲۲ شرکت قرار داد گشت و مراقبت با اعتبار ۱.۵ میلیارد تومان منعقد شده است.

قاچاق تاغ در استان به شغل تبدیل شده است
مدیرکل منابع طبیعی و ابخیزداری استان اصفهان در ادامه با تاکید بر اینکه در حال حاضر قطع درختان تاغ و تبدیل آنها به ذغال در برخی از شهرستان‌های استان اصفهان به یک شغل تبدیل شده است، اضافه کرد: این امر با توجه به درآمد بالایی که دارد زمینه ساز تخریب منابع موجود در بیابان‌های استان اصفهان شده است.


وی در ادامه به کشفیات ماموران گشت منابع طبیعی استان اصفهان در سال گذشته اشاره کرد و بیان داشت: در این بازه زمانی ۲۶۱ متر مکعب چوب، سه هزار و ۵۲۶ کیلو ذغال، ۴۸ کوره ذغال، یک هزار اصله درخت قطع شده و سه هزار و ۷۹۶ اصله درخت را در هنگام قطع کشه و ضبط شده است.

ورود ۴۵ هزار و ۸۴۹ واحد دامی غیر مجاز به مناطق بیابانی
شاملی ورود غیر مجاز دام به مناطق بیابانی استان اصفهان را نیز از دیگر تهدیدات این نوع اقلیم در استان دانست و افزود: از این رو در سال گذشته ۴۵ هزار و ۸۴۹ واحد دامی به مناطق بیابانی به صورت غیر مجاز چرا کرده‌اند.


وی همچنین به معضل خشکسالی و کانون‌های بحران بیابانی در شرق اصفهان اشاره کرد و گفت: باید توجه داشته باشیم که به دنبال تشکیل سه کارگروه مقابله با کانون‌های بحران گرد و غبار قرار بوده که در سال گذشته در استان اصفهان پنج هزار هکتار نهال کاری داشته باشیم که به دلیل عدم تامین آب و همچنین عدم تامین اعتبار تنها موفق به کاشت یک هزار و ۳۱۳ هکتار از پنج هزار هکتار شدیم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان تعطیل شدن معادن گچ را نیز از دیگر کارگروه‌های تشکیل شده برای مقابله با کانون‌ بحران دشت سجزی عنوان کرد و ابراز داشت: باید توجه داشته باشیم که در این راستا نیز از شش معدن گچ تنها دو مورد تعطیل شد و مابقی برای تمدید برنامه ‌دارند.
وی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که معادن گچ در شرق اصفهان هشت هزار هکتار از اراضی این منطقه را تخریب و به کانون بحران تبدیل کرده‌اند.
شاملی همچنین فعالیت ۳۴۹ کوره آجر در شرق اصفهان را نیز تهدید دیگری برای اصفهان دانست و افزود: این کوره‌ها باید ساماندهی شود و تاکنون تنها ۹ معدن از این معادن تونلی شده است.

مجوز تمدید برداشت معادن ماسه صادر نمی‌شود
وی در خصوص آخرین وضعیت معادن شن و ماسه در شرق اصفهان نیز ابراز داشت: در حال حاضر اعلام شده است که دیگر مجور فعالیت این معادن تمدید نخواهد شد.
مدیرکل منابع طبیعی استان اصفهان انتقال پساب به شرق اصفهان را ضروری دانست و بیان داشت: باید توجه داشته باشیم که در حال حاضر نهالکاری در شرق اصفهان تنها با یک حلقه چاه که از کشاورزان خریداری شده انجام می‌شود و این در حالی است که قرار بود آب منطقه‌ای ۲۰۰ لیتر برثانیه از پساب شمال اصفهان را به این منطقه منتقل کنند که محقق نشد.
وی اضافه کرد: باید توجه داشته باشیم که انتقال پساب شمال اصفهان به شرق با طول ۲۵ کیلومتر قابل انجام است و این در حالی است که تاکنون لوله برای ۱۰ کیلومتر برای اجرای این پروژه خریداری شده و این در حالی است که به دلیل معضلات ناشی از مخالفت کشاورزان این پروژه روی زمین مانده است.
شاملی در ادامه با بیان اینکه همکاری و مشارکت شرکت‌های دانش بنیان برای مقابله با بیابانزایی امری اساسی است، افزود: در این راستا باید توجه داشته باشیم که این شرکت‌‌ها با توجه به پژوهش‌هایی که انجام داده‌اند می‌توانند در کاهش هزینه‌ها و همچنین درآمدزایی در مناطق بیابانی نقش بسزایی داشته باشند.
وی اضافه کرد: برای نمونه کاشت گیاه قره‌داغ در مناطق بیابانی که مقاوم به خشکی است و دارای میوه‌ای است که می‌توان از آن الکل تولید کرد و درآمدزایی خوبی هم دارد از جمله این طرح‌هاست.

سالانه باید هفت هزار هکتار بیابانزدایی در اصفهان انجام شود
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان در ادامه با اشاره به اینکه در استان اصفهان باید در هر سال در هفت هزار هکتار از اراضی عملیات مقابله با بیابانزایی اجرایی شود، بیان داشت: از این رو باید توجه داشته باشیم که در هر دقیقه ۲۳ هکتار به بیابان‌های جهان اضافه می‌شود و در استان اصفهان نیز یک چهارم اراضی کشاورزی به دلیل کم آبی رها شده و در حال تبدیل شدن به بیابان است و در این راستا باید به این امر توجه ویژه‌ای صورت پذیرد.


وی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر در استان اصفهان یک میلیون و ۹۲ هزار هکتار کانون بحران فرسایش بادی وجود دارد، اضافه کرد:تنها در ۳۰۰ هزار هکتار از این اراضی اقدامات مقابله‌ای انجام شده و در بیش از ۷۰۰ هزار هکتار از این اراضی هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

سالانه ۲۰۰ مجوز بهره برداری معدن صادر می‌شود
شاملی در ادامه با اشاره به اینکه سالانه مجوز راه‌اندازی ۲۰۰ معدن در استان اصفهان صادر می‌شود، اظهار داشت: البته این معادن با ابعاد کم و مفید مجوز دریافت می‌کنند.
وی همچنین با بیان اینکه صادرات خاک معادن فلزی در استان اصفهان چالشی بزرگ است، ابراز داشت:  از معادن فلزات استان اصفهان موادی تولید نمی‌شود و تنها خاک آنها برای دیگر استان‌ها و یا کشورهای خارجی صادر می‌شود.
مدیرکل منابع طبیعی استان اصفهان در ادامه بااشاره به اینکه ما مخالف توسعه معادن نیستیم، اضافه کرد: در این راستا معادن شرق اصفهان با حداکثر نیروی فعال آلودگی‌های زیست محیطی را برای حدود سه میلیون از شهروندان شهر اصفهان ایجاد می‌کنند که این امر منطقی نیست چرا که ما پیشنهاداتی را برای بهره برداری بهتر از این مناطق را به صاحبان معادن ارائه کرده‌ایم.
وی در ادامه با اشاره به وجود ۱۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس در استان اصفهان نیز بیان داشت: این جنگل‌ها در شهرستان‌های سمیرم و فریدونشهر وجود دارند و طی پنج سال گذشته حتی یک کیلو ذغال هم از این جنگل‌ها تولید نشده است.
شاملی در ادامه به کمبود نیروی انسانی جنگل‌بانی در استان اصفهان اشاره کرد و افزود:  اگر در استان اصفهان بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ نیروی یگان حفاظتی به یگان اضافه شود مشکل حفاظتی خاصی را شاهد نخواهیم بود.

بازدید : 1717
30 خرداد 1395 ساعت 11:47 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

از طمع کاری است که مردان گردن به ذلت و خواری نهند. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک