جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 260
  • بازدید دیروز : 3196
  • بازدید این ماه : 66592
عناوین مهم خبری :
مهار ریزگردها نیازمند مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبریز کویر مرکزی است

حسینعلی نریمانی  با بیان اینکه وسعت بیابان‌های استان اصفهان سه میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار است، اظهار کرد: بیابان‌های اصفهان طبیعی هستند و تنها بیابان دست ساز بشر دشت سجزی است.  

وی فرسایش بادی، طوفان های شن و ماسه و خیزش گرد و غبار را دو تهدید بیابان‌ها عنوان کرد و افزود: طوفان های شن باعث حرکت رسوبات و مسدود شدن جاده ها، ریل‌های راه آهن و راه خانه ها می شود و از سوی دیگر ضمن ایجاد گرد و غبار به منابع زیست محیطی و اقتصادی خسارت می زند.  

رییس اداره بیابان اداره کل منابع طبیعی و  آبخیزداری استان اصفهان با اشاره به اینکه در استان اصفهان ۶۰۰ هزار هکتار شن روان وجود دارد، ادامه داد: طی ۵۰ سال گذشته حدود ۳۰۷ هزار هکتار شن روان در مناطق بیابانی استان از جمله در آران و بیدگل، اردستان، نطنز، نایین، خوروبیابانک و اصفهان تثبیت شده است.

نریمانی افزود: بخشی از شن‌های روان نیز در بیابان ریگ جن نایین است که از نظر طبیعی فرسایش بادی و خسارت زایی در این منطقه بسیار کم است براین اساس نیاز به تثبیت ندارد، اما با اقدامات انجام شده در دیگر مناطق از جمله آران و بیدگل حدود ۷۲۰ کیلومتر جاده مواصلاتی و همچنین اراضی کشاورزی تثبیت شده است.  

وی با اشاره به راهکارهای کنترل شن‌های روان و ریزگردها، گفت: کنترل ریزگردها کمی با شن های روان متفاوت است زیرا ریزگردها از ذرات رس تشکیل می شود، در دنیا برای کنترل ریزگردها و ماسه های روان از دو روش بیولوژیکی و مکانیکی و یا حتی به صورت ترکیبی اقدام می کنند.  

رییس اداره بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اشاره به راهکارهای مکانیکی جلوگیری از فرسایش بادی و وقوع گردو غبار، اظهار کرد: مالچ پاشی و ایجاد باد شکن های غیر زنده روی شن های روان باعث چسبندگی رسوبات و جلوگیری از حرکت و خیزش آنها می شود.  

وی اضافه کرد: قلمه زنی، کاشت گیاهان و گسترش تاغزارها نیز از جمله اقدامات بیولوژیکی برای جلوگیری از وقوع گرد و غبار، ریزگرد و حرکت ماسه‌های روان است.

کنترل ریزگردها مدیریت جامعتری می طلبد

این کارشناس مسئله خیزش ریزگرد را مهمتر از حرکت ماسه های روان دانست و گفت: ماسه های روان در یک وسعت محدود قابل مشاهده است اما ریزگردها نهشته های رسی هستند که به دلیل خشکسالی های پی در پی  و تغییرات اقلیمی رطوبت خود را از دست داده اند و با وزش و تغییر جهت باد حرکت کرده  مناطق وسیعی را در بر می گیرد.

نریمانی با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: کنترل ریزگردها مدیریت جامعتری را می طلبد و باید به صورت کلان برای جلوگیری از این معضل اقدام کرد.  

رییس اداره بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان افزود: مدیریت روان آبها و مسیل های فصلی، تامین حقابه تالابها از جمله تالاب گاوخونی و جلوگیری از تخریب معادن راهکار پیشگیری از ایجاد کانون های گرد و غبار و مهار ریزگرد در اصفهان و استانهای کویری کشور است.  

وی با بیان اینکه در مناطقی که ریزگرد وجود دارد رطوبت عامل تعیین کننده است، تصریح کرد: برای کنترل ریزگردها باید مدیریت یکپارچه حوزه های آبریز در کویر مرکزی عملیاتی شود.   

نریمانی ادامه داد: با توجه به اینکه معضل ریزگردها بخش وسیعی را در برمی گیرد هر گونه اقدام و پروژه اجرایی بدون در نظر گرفتن مدیریت منابع آب، اتلاف منابع و هزینه است بنابراین در گام نخست باید آن را مدیریت کرد و سپس عملیات اجرایی بیولوژیکی و مکانیکی پیگیری شود.  

این کارشناس تاکید کرد: دشت کویر مرکزی نیازمند مدیریت جامع منابع آبی است، اگر سیلابها، روان آبها و مسیل های فصلی که در بهار جاری می شوند، در داخل کویر مرکزی کنترل نشود، مناطق وسیعتری خشک می شود و  وقوع گرد و غبار به صورت یک چرخه استانهای کویری را گرفتار می کند، جریان گرد و غبار از سمنان آغاز و به اصفهان، یزد، کرمان، قم و دوباره به سمنان باز می گردد.  

رییس اداره بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان خاطرنشان کرد: همه استانهای کویری کشور در معرض تهدید ریزگردها هستند. به دنبال طوفان و وزش باد شدید برخی استان ها تاثیرگذار و برخی دیگر تاثیر پذیرند. 

بازدید : 1892
10 تیر 1398 ساعت 04:58 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

آن كه جان را با طمع ورزى بپوشاند خود را پست كرده ، و آن كه راز سختى هاى خود را آشكار سازد خود را خوار كرده، و آن كه زبان را بر خود حاكم كند خود را بى ارزش كرده است. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک