جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 3339
  • بازدید دیروز : 3567
  • بازدید این ماه : 87490
عناوین مهم خبری :
اجرای طرح‌های جنگل‌کاری اصفهان نیازمند اعتبار کافی است

محمدحسین شاملی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: افزون بر ۲۵ هزار هکتار طرح آماده جنگل‌کاری در استان اصفهان وجود دارد و مشکلی از حیث نیروی انسانی و تجهیزات و وسایل برای اجرا نیست اما برای آغاز عملیات اجرایی و تکمیل باید اعتبار لازم برای آن تخصیص داده شود.

وی اضافه کرد: تامین آب مورد نیاز برای آبیاری گیاهان کاشته شده با توجه به واقع شدن در منطقه خشک چالشی دیگر در اصفهان است و بر همین اساس کشت دیم و کاشت گیاهان مقاوم به  بی آبی را در دستور کار قرار داده‌ایم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان با اشاره به نقش مردم و سازمان‌های غیردولتی مردمی برای گسترش عرصه‌های طبیعی و حفاظت از منابع طبیعی افزود: هر اندازه خود شهروندان در این امر همکاری داشته باشند ارزش این دارایی‌های الهی را بیشتر درک کرده و برای حفظ آن خواهند کوشید.

شاملی به آغاز طرح بسیج همگانی جنگل‌کاری در استان همزمان با کشور اشاره و تصریح کرد: در قالب این طرح ۱۴۵ میلیون نهال در کل استان‌ها کاشته می‌شود که ۱۲۵ هزار اصله نهال و بذر آن به استان اصفهان اختصاص دارد.

وی ادامه داد: برای این طرح در اصفهان افزون بر ۹۵ میلیارد ریال هزینه شد و حدود پنج هزار و هفت هکتار از اراضی استان اصفهان را پوشش خواهد داد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان گفت: گز شاهی، بادام اسکوپاریا، تاغ و قره داغ از انواع گیاهانی است که در طرح مذکور کشت می‌شود و برای جلوگیری از فرسایش خاک، انتشار ریزگردها، جذب کربن و تولید اکسیژن از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گفته شاملی بیش از هزار و ۲۰۰ نفر از اعضای انجمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد و جمعیت کنگره ۶۰ (رهایافتگان از اعتیاد)برای اجرای طرح جنگل‌کاری مشارکت کردند.

استان اصفهان ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از آن را مراتع تشکیل می‌دهد.
این استان سه میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی بیابانی دارد که یک میلیون و ۳۰۰ هکتار از آن کانون های بحرانی فرسایش بادی و انتشار ریزگردهاست.
در این استان یکصد هزار هکتار جنگل زاگرسی متراکم بیشتر در مناطق سمیرم در جنوب استان و فریدونشهر در غرب استان  و ۴۳۰ هزار هکتار جنگل های تنک ایرانی تورانی در شمال استان وجود دارد.

بازدید : 1206
20 آذر 1398 ساعت 05:03 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

سوال نکن ، شاید خدا به تو بفهماند . گدایی نکن ، شاید خدا غنی ات کند . به قلبت فشار نیاور ، شاید خدا مشکلت را رفع کند . چه در امور دنیوی و چه در امور اخروی ، یک شاید کنار زندگی ات بگذار !

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک