•  
  •  
  •  
  •  
  •  


سخن روز

الله خالق کل شیء و هو علی کل شی ء وکیل خداوند خالق هر چیزی است و هم او وکیل هر چیزی است که خلق نموده است (زمر -62 )

آرشیو خبر
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک 
هنر در طبیعت نهفته است و متعلق است به کسی که آن را از طبیعت استخراج کند (تولستوی)                           در تعلیمات دینی ما  و در سنت انبیاء و اولیاء درختکاری ، آبیاری و به طور کلی آباد سازی زمین و مزرعه و مرتع و پرورش دام و طیور عبادت محسوب می شود (مقام معظم رهبری )                                 همه جواب ها در طبیعت نهفته است (بل)                               بکاشتند و بخوردیم ، کاشتیم و خوردند      چو بنگری همه برزگران یکدیگریم  (مرزبان نامه)                                             درختان خشک در مسیر تند باد ها شکسته خواهند شد ، پس در مسیر زندگی انعطاف پذیر باشید .                                        اگر چه در کنار جنگل زندگی می کنی  ولی قدر درخت و چوب را بدان   ( ضرب المثل چینی )                                               برگ درختان سبز در نظر هوشیار      هر ورقش دفتری است معرفت کردگار                                        طبیعت بزرگترین دانشگاه و پر رمز و راز ترین کلاس برای بشریت است

ممانعت از برداشت، حمل و فروش غیر مجاز گیاهان دارویی و خوراکی از عرصه های طبیعی

رئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان اصفهان  گفت : در طبیعت استان اصفهان حدود 2000 گونه گیاهی وجود  دارد ، 300 گونه از این گیاهان خواص دارویی داشته و 45 گونه گیاهی برای مصارف دارویی ، خوراکی و ادویه ای از سطح جنگل ها و مراتع استان برداشت می شوند.

آبتین میر طالبی اظهار داشت  :محصولات برداشت شده از استان در سال بطور متوسط 2100 تن به ارزش 470 میلیارد ریال است. این محصولات شامل انواع صمغ ، شیرابه ، ریشه ، گل و میوه گیاهان طبیعی از جمله کتیرا، کلوس(برگ کرفس کوهی)،آنغوزه، باریجه ، موسیر، کنگر و .... هستندکه بخشی از آنها به خارج از کشور صادر می گردد.
وی همچنین به این نکته اشاره نمود: طبیعت همواره از دخالت های انسان آسیب دیده است و برداشت این گیاهان باید با دقت و نظارت و در حد مجاز و به روش صحیح انجام شود تا اصل و ریشه گیاهان حفظ گردد. برابر قوانین و مقررات برداشت و حمل محصولات جنگلی و مرتعی باید با مجوز ادارات منابع طبیعی انجام شود و برداشت ، حمل ، خرید و فروش این محصولات از جمله کنگر، کرفس کوهی، بیلهر، موسیر و..... بدون مدرک و پروانه معتبر از منابع طبیعی تخلف و قاچاق محسوب می گردد.
لازم بذکر است  کلیه هموطنان به ویژه بهره برداران روستایی و عشایری ،خریداران ، رانندگان و سایر اقشار مرتبط با موضوع توصیه می شود از برداشت ، بوته کنی ، خرید ، فروش و حمل محصولات طبیعی فاقد پروانه برداشت و مجوز حمل خودداری فرمایند و قبل از هرگونه اقدام در این خصوص به منظور کسب اطلاعات به نزدیک ترین واحد منابع طبیعی مراجعه نمایند،درغیراین صورت محصولات اشاره شده (کرفس کوهی، کلوس ، موسیر،کنگر، بیلهر،کتیرا و ...   ) به عنوان محصول قاچاق به نفع دولت ضبط و اعمال قانون خواهد شد.
 
 
بازدید : 164 9 ارديبهشت 1398 ساعت 09:13 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
آخرین ویدئوها
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 957
  • بازدید دیروز : 1901
  • بازدید این ماه : 46122