جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 623
  • بازدید دیروز : 1891
  • بازدید این ماه : 10695
عناوین مهم خبری :
امر به معروف و دعوت به حق، مخصوص يك گروه نيست
در جامعه، از نقش افراد غافل نشويم. اگر يك فوتباليست در ميدان بازى در برابر چشم ديگران از خدا ياد كند و برنامه هاى نماز جماعت را در ميدان ورزشى احيا كند؛ و اگر يك دانشگاهى در وسط درس كلام خود را قطع كند و به نمازاول وقت بايستد؛ واگرمجريان سيما سخن و برنامه‏هاى خود را قطع كنندودراول وقت به نماز بايستندفرهنگ نماز اول وقت ترويج مى‏شود.
خاطره                 
روزى كه شاه از ايران فرار كرد، امام خمينى در اطراف پاريس بود. صدها خبرنگار و فيلمبردار گرد ايشان جمع شدند تا سخنان ايشان را به طور مستقيم به دنيا مخابره كنند.
آن روز، مهمترين روز در تاريخ ايران و آن پيام هم مهمترين سخن امام بود.
همين كه امام روى صندلى نشست و چند كلمه‏اى با دنيا سخن گفت، ناگاه از فرزند عزيزش كه در كنار ايشان بود،پرسيد: آيا اول وقت نمازشده است؟ گفت:بله،الان اول وقت نماز است. امام سخن خود را كه در تمام دنيا به طور مستقيم پخش مى‏شد، قطع كرد و به سراغ نماز رفت. همه خبرنگاران و فيلمبرداران متحير شدند كه چرا ناگهان سخن قطع شد. به آنان گفته شد: امام در اول وقت، سخنى با خدا دارد، نه با مردم»
نقش قدرت در امر به معروف
در آيه 41، سوره حج مى‏خوانيم: كسانى كه هر گاه به آنان قدرت و امكان داديم. اقامه نماز مى‏كنند و زكات مى‏پردازند و امر به معروف و نهى از منكر مى‏كنند. از اين آيه معلوم مى‏شود كه مسأله امر به معروف و نهى از منكر تنها يك موعظه عاجزانه در برابر خلافكار نيست؛ بلكه مأموريتى از موضع قدرت است. بدون قدرت نمى‏توان از بسيارى از منكرات و بويژه منكرات بين المللى جلوگيرى كرد. در قرآن مى‏خوانيم: اگر طايفه‏اى از مسلمانان دست به تجاوز بزنند، وظيفه ديگران است كه با قدرت جلو او بايستند تا به امر خدا، بازگردد و دست از طغيان بردارد.
اگر در جامعه قدرت نباشد، احكام الهى مثل حدود و ديات و قصاص اجرا نمى‏شود. كسالت و بى‏حالى و ترس، از امراض و آفاتى است كه در دعاها از آنها به خداوند پناه برده مى‏شود. يكى از دلايل شكست مسلمانان در جنگ احد، سستى آنان بود.
ناگفته پيداست كه اين قدرت،در سايه وحدت و اطاعت از رهبرى عادل و شجاع و بصير و داشتن تخصصهاى گوناگون و هوشيارى همه مردم پيدا مى‏شود.
امر به معروف از موضع ولايت و قدرت، نه از موضع ضعف
قرآن مى‏فرمايد : امر و نهى از موضع ولايت سرچشمه مى‏گيرد، نه ضعف ؛
مردان و زنان با ايمان، هر يك نسبت به ديگرى ولايت دارند. بنابراين، يكديگر را امر به معروف و نهى از منكر مى‏كنند.
در جامعه اسلامى همه مردم از يكديگرند  و نسبت به يكديگر محبت دارند. براى مثال، انصار و مردم مدينه از ورود مسلمانان مكه و مهاجرين خوشحال بودند. و حتى در شرايط سخت، ديگران را بر خود ترجيح مى‏دادند.

پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله بارها ميان آنان برادرى برقرار كرد و فرمود: همانا مؤمنان با يكديگر برادرند.
با اين حال، اگر كسى ديگرى را از منكرى باز دارد و يا به معروفى امر كند، نبايد او را يك فضول و يا مزاحم تلقى كرد؛ بلكه بايد او را دلسوز دانست كه از طرف خداوند، محبت و ولايت و حق نظارت و امر و نهى به او داده شده است.
يك نمونه قرآنى از نهى از منكر
حضرت ابراهيم همين كه عموى خود را بت پرست ديد،به اوگفت:اين مجسمه‏هايى كه شما پابند عبادت آنها شده‏ايد، چه معنا دارد در اين بيان بسيار كوتاه، به چند اصل مهم در امر به معروف و نهى از منكر پى مى‏بريم : از جمله :
1 - كسى كه امر به معروف مى‏كند، بايد از رشد و كفايت خاصى برخوردار باشد.
2 - در امر و نهى شرط سنى وجود ندارد (قالَ ِلاَبيه).
3 - امر و نهى را از نزديكان شروع كنيد. (قالَ ِلاَبيه).
4 - در نهى از منكر، ابتدا از بزرگترين منكرات نهى كنيد (ما هذِهِ التَّماثيل).
5 - در امر و نهى، مردم را به كرامت و شخصيت خودشان متوجه سازيد(اَنْتُم لَها عاكِفُون)
6 - در نهى از منكر، گاهى بايد يك نفر در برابر گروهى قرار گيرد لاَبيهِ‏و قَوْمِه).
7 - در امر و نهى با شيوه سؤال، وجدانها را بيدار كنيد. (ما هذِهِ التَّماثيل).
8 - در امر و نهى، قاطعيت و صراحت داشته باشيد. (اَنْتُم وَ اباءَكُم).
اين اصول و درسهايى بود كه در نگاه نخست به ذهنم آمد. شايد شما اگر فكر كنيد و يا به تفاسير مراجعه كنيد، مطالب ديگرى نيز فرا گيريد.
آثار و بركات امر به معروف و نهى از منكر
الف - بركات معنوى
1 - نجات از قهر خدا
اميرالمؤمنين عليه السلام فرمود: هر كس منكر و خلافى را ديد و قلباً از آن ناراحت شد، همانا از قهر خدا نجات پيدا كرده و تن به سلامت برده است؛ و هر كس با زبان از كار خلاف نهى كرد، به پاداش رسيده است.
2 - بهره از الطاف خدا
هر كس با شمشير و قوت و قدرت براى عزت كلمة الله قيام كند، به واقعيت الطاف الهى رسيده است.
هر كس بدعتگزارى را با نهى از منكر بترساند، خداوند قلبش را از ايمان پركند؛ ولى اگر نسبت به او نرمش نشان دهد، قانون خدا را تحقير كرده است.
3 - نشانه بهترين بودن
پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله فرمود: بهترين مردم كسى است كه مردم را به معروف دعوت كند.
و برعكس، اگر كسى در برابر معروف و منكر هيچ گونه احساسى نداشته باشد، انسانيت او دگرگون شده است؛ بنحوى كه ديگر حرف خيرى را نمى‏پذيرد.
4 - اثر امر به معروف در خود انسان
حضرت على عليه السلام به فرزندش فرمود: امر به معروف كن تا اهل معروف باشى.
آرى! همان گونه كه هر كس لباس مى‏شويد، دست خودش نيز پاك مى‏شود، كسى كه مردم را به خير دعوت مى‏كند، به طور طبيعى سعى مى‏كند تا خودش نيز به آن كارى عمل كند كه به ديگران سفارش مى‏كند.
5 - شركت در همه ثوابها
در روايات متعدد مى‏خوانيم: هر كس مردم را به كار خير راهنمائى و سفارش و دعوت كند و مردم به خاطر دعوت او آن كار را انجام دهند، دعوت كننده در پاداش شريك مى‏شود؛ بدون آنكه از اجر ديگرى كاسته شود.
هر كس ديگرى را به كار خلاف و انحراف دعوت كند، در كيفر مفاسد او شريك است. بنابراين، كسى كه امر به معروف مى‏كند، در پاداش همه كارهايى كه مردم به خاطر دعوتش انجام مى‏دهند شريك است.

محسن قرائتی
 
بازدید : 6744
19 تیر 1397 ساعت 11:45 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

از طمع کاری است که مردان گردن به ذلت و خواری نهند. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک