جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 554
  • بازدید دیروز : 1
  • بازدید این ماه : 558
عناوین مهم خبری :
 
بیابانزدایی
از کل وسعت استان اصفهان حدود 2/3 میلیون هکتار آن را اراضی بیابانی و کویری و تپه های شنی فعال و نیمه فعال تشکیل می دهد.
شهرستانهای نائین ، کاشان ، نطنز، اردستان ، آران و بیدگل در مجاورت کویر مرکزی ایران قرار دارند به منظور مقابله با پدیده بیابانزدایی و کاهش خطرات و تمهدیدات شنهای روان همه ساله فعالیتهایی به منظور تثبیت شنهای روان انجام می شود از مهمترین نتایج عملیات بیابانزدایی می توان به حفاظت از تاسیسات اقتصادی ، صنعتی کشاورزی ، مواد و ارتباطی ، حفاظت از مراکز سکونت گاهی ، حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی ناشی از ایجاد گرد و غبار و نیز ایجاد زمینه مناسب برای انجام فعالیتهای اقتصادی ، عمرانی و زیر بنایی و .... نام برد.
مراتع
مساحت مراتع استان حدود 3/6 میلیون هکتار است که از این میزان حدود 9/1 میلیون هکتار آن را مراتع ییلاقی و 4/4 میلیون هکتار آن را مراتع قشلاقی تشکیل می دهد. این مراتع از جنبه های گوناگون حائز اهمیت هستند. تولید سالانه حدود 400 هزار تن علوفه ، تامین بخش اعظمی از علوفه مورد نیاز حدود 5/4 میلیون راس دام ، حفاظت از منابع آب و خاک و جلوگیری از فرسایش خاک ، تلطیف هوا، تولید انواع محصولات فرعی و دارویی از مهمترین ویژگیهای مراتع استان بشمار می رود.
تهیه واحدهای طرحهای مرتعداری
این پروژه با هدف اتخاذ زمینه های مشارکت بهره برداران در امر احیاء و حفاظت بهینه از مراتع صورت می گیرد.
طرح بیمه مراتع
طرح بیمه مراتع از سال 76 تاکنون با هدف ایجاد ثبات و امنیت شغلی دامداران و بهره برداران عرصه های مرتعی استان اجرای می شود. بر اساس این طرح چنانچه مراتع و بهره بردارانی که دارای طرح مرتعداری مصوب بوده و تحت پوشش بیمه مراتع قرار گرفته باشند در صورت بروز حوادثی نظیر آتش سوزی و سیل ، صاعقه و سایر آسیبهای طبیعی در مقابل این حوادث بیمه بوده و میزان خسارات وارده از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی این پروژه با هدف تولید علوفه جهت کاهش فشار وارده به مراتع و همچنین حفاظت از منابع آب و خاک با انجام کشت علوفه در دیمزارهای کم بازده و رها شده ، در سطح استان انجام می گردد.
این پروژه شامل دو بخش کنترل زمان چرا و کنترل ظرفیت مرتع می باشد.
جنگلکاری و جنگلداری :
اداره جنگلکاری و جنگلداری یکی از زیر مجموعه های حوزه معاونت فنی است . تولید نهال ، توسعه درختکاری ، ضمیمه و اجرای طرح زاگرس و طرح ملی نهضت سبز از مهمترین طرحها و پروژه های اجرایی این اداره می باشد.
- تولید نهال ، یکی از اساسی ترین پروژه های اداره جنگلکاری بوده ، تولید نهال های استاندارد و سازگار با شرایط آب و هوا و اقلیم استان اصفهان می باشد. نهالهای تولیدی در راستای اجرای طرح ملی نهضت سبز و توسعه درختکاری بین سازمانها ، ارگانها و مردم توزیع  و غرس می شوند.
- توسعه درختکاری: این پروژه با هدف مشارکت مردم در امر احیاء منابع طبیعی و ایجاد اشتغال و افزایش درآمد روستائیان با کاشت گونه های چند منظوره و چوب ده در اراضی مستعد و فاقد پوشش گیاهی بر اساس شرایط اقلیمی و منطقه ای اجرا می شود اجرای این پروژه در استان اصفهان با کاشت گونه گردو بسیار موفق بوده است.
- پروژه جنگلکاری تولیدی : این پروژه به منظور احیاء و غنی سازی جنگلهای طبیعی با کاشت گونه های بومی و دارای انگیزه اقتصادی و با هدف ایجاد اشتغال ، افزایش درآمد، حفظ ، احیاء و توسعه منابع طبیعی  به اجرا در آمده است .
- مراقبت و نگهداری از جنگلکاری و پارکهای سنواتی
جنگلکاریها و پارکهای احداث شده در سنوات قبل نیاز به عملیات مراقبتی از قبیل آبیاری ، سله شکنی ، کودهی و ... دارد که این عملیات با توجه به سرشت گونه های مختلف تا چندین سال باید ادامه داشته باشد در غیر اینصورت سرمایه گذاری دولتی انجام شده در این گونه برنامه ها به هدر خواهد رفت.
-ذخیره گاههای جنگلی :
با توجه به نقشی که این گونه منابع در امور توارثی و اصلاح نژاد ایفا می کنند اجرای برنامه های شناسایی حفاظتی و تحت مدیریت  در آوردن اینگونه مناطق به عنوان یک میراث ملی ، بسیار ضروری می باشد.
 
سخن روز

هر گاه شنیدی شخصی آبروی مردم را می ریزد ، بکوش تا تو را نشناسد . امام حسن (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک