سخن روز

وارد عمل شدن بدون برنامه ریزی علت همه شکست هاست

آرشیو خبر
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک 
هنر در طبیعت نهفته است و متعلق است به کسی که آن را از طبیعت استخراج کند (تولستوی)                           در تعلیمات دینی ما  و در سنت انبیاء و اولیاء درختکاری ، آبیاری و به طور کلی آباد سازی زمین و مزرعه و مرتع و پرورش دام و طیور عبادت محسوب می شود (مقام معظم رهبری )                                 همه جواب ها در طبیعت نهفته است (بل)                               بکاشتند و بخوردیم ، کاشتیم و خوردند      چو بنگری همه برزگران یکدیگریم  (مرزبان نامه)                                             درختان خشک در مسیر تند باد ها شکسته خواهند شد ، پس در مسیر زندگی انعطاف پذیر باشید .                                        اگر چه در کنار جنگل زندگی می کنی  ولی قدر درخت و چوب را بدان   ( ضرب المثل چینی )                                               برگ درختان سبز در نظر هوشیار      هر ورقش دفتری است معرفت کردگار                                        طبیعت بزرگترین دانشگاه و پر رمز و راز ترین کلاس برای بشریت است

علت وقوع بلايا و راه پيشگيري و پذيرش آنها از نگاه قرآن

 
علت وقوع بلايا و راه پيشگيري و پذيرش آنها از نگاه قرآن
 
  حوادث جزء لاینفک زندگی است مانند پدیده مرگ که امری طبیعی و همگانی است ؛ انسان با هوشمندي خود قادر است بسياري از وقايع را كه گاه بليه به نظر مي رسند به رحمت مبدل كند يا حداقل از ميزان خسارات وارده بكاهد . اين درحالي است كه قرآن كتاب هدايت انسانها قرنها پيش وقوع اين حوادث و روشهاي پيش گيري از آنها را خبر داده است . تا انسان با دقت و تمسك به اين رهنمودهاي ارزشمند مانع از وارد آمدن خسارات و آسيب به جان و مال خويش گردد.
فيلسوفانِ دين ، شر را به دو نوع  " شر طبيعي"  و " شر انساني" ( يا اخلاقي) تقسيم مي كنند .
 شر طبيعي شامل تمام بلايايي مي شود كه طبيعتِ خروشان بر سر آدمي مي آورد مانند زلزله اي مهيب ، آتش فشان ، سيل و يا ناقص الخلقگيِ مادرزادي و ... .
شر انساني نيز مانند قتل عامِ گروهي از انسان هاي بي گناه يا تجاوز به عنف و ... .
اين تلقي كه خداوند مردمان گناه كار را به وسيله ي فرستادن بلاياي طبيعي عذاب مي كند ، ريشه اي ديني دارد و در متون آسماني اديان توحيدي مي توان نمونه هايي از آن را سراغ گرفت .
 در آيه 79 سوره نساء آمده آست:" ما اصابك من حسنة فمن الله و ما اصابك من سيئة فمن نفسك ومن ارسلناك للناس رسولا و كفي بالله شهيدا":  هر خيري كه به تو رسد از جانب خداست و هر شري كه به تو رسد از جانب خود توست و براي تو پيامبراني فرستاديم و خدا شاهد و كافي است .
  و قابل توجه است که از دیدگاه قرآن کریم ، هر مصیبتی که به انسان می رسد به نوعی انعکاس اعمال اوست ،« وما أصابکم من مصیبة فبما کسبت ایدیکم » .
 
وقوع سيل از نگاه قرآن
در آيات 16 و 17 سوره سبا به گرفتار شدن قوم سبا به سيل در اثر روي گرداندن از خدا و كفران نعمت اشاره شده است .
و در سوره عنكبوت آيه 14 به طوفان نوح اشاره شده است: و ما نوح را بسوى قومش فرستاديم ... اما سرانجام طوفان و سيلاب آنان را فرا گرفت در حالى كه ظالم بودند .
و ...

 
 
وقوع زلزله از نگاه قرآن
در سوره زلزله ، مزمل و حج و ... به وقوع حادثه زلزله اشاره شده است .
در آيه 73 الی 78سوره اعراف به وقوع زلزله در اثر كفران نعمت قوم ثمود اشاره شده است .
و ...

 

وقوع خشكسالي از نگاه قرآن
در آيه 155 سوره بقره سخن از خشكسالي و قحطي به ميان آمده است و خدا از آن به عنوان وسيله اي براي آزمايش انسانها و كفاره گناهان ياد كرده است. " و لنبلونکم بشیء من الخوف و الجوع و نقص من الاموال و الانفس و الثمرات و بشر الصابرین ": و بى ترديد شما را به چيزى اندك از ترس و گرسنگى و كاهش بخشى از اموال و كسان و محصولات [ نباتى يا ثمرات باغ زندگى از زن و فرزند ] آزمايش مي كنيم . و صبركنندگان را بشارت ده .
   در آيه 96 سوره اعراف آمده است:" و لو ان اهل القري ءامنوا و اتقوا لفتحنا عليهم بركت من السماء و الارض و لكن كذبو فاخذناهم بما كانوا يكسبون": اگر اين مردم به درستي ايمان مي آوردند و تقوا را پيشه خود مي ساختند. ما هم بركات اسمان و زمين را برآنها نازل مي كرديم ؛ ولي آنان خدا را تكذيب كردند و بر اثر اين اعمال زشتشان گرفتار مجازات الهي ( قحطي و خشكسالي ) شدند.
امام خميني (قدس سره) در اين باره فرموده اند: منشاء قحطي و خشكسالي اموري است از جمله: شيوع گناهان- كفران نعمت – منع حقوق ( مثل خمس و زكات)- كم فروشي – ظلم- خيانت- ترك امر به معروف ونهي از منكر – حكم به ناحق  و هر چيزي كه سبب خشم خدا شود : 1- كم فروشي 2- منع زكات 3- دروغ
و ...

 
 
ذکر این نکته لازم است ، توجه به آیات و روایات ، رعایت تقوای الهی و  استفاده از عوامل مادی و معنوی همچون تکنولوژی نوین روز برای بهره وری و بهره برداری اصولی می تواند عامل عمل صالح و موفقیت و سر بلندی کشور اسلامی از گزند بلاهای آخرالزمان در پناه امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) باشد .
 

 
بازدید : 10093 18 مهر 1392 ساعت 12:29 ب.ظ
جستجو در سایت
آخرین ویدئوها
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 775
  • بازدید دیروز : 2039
  • بازدید این ماه : 16579