سخن روز

مومن تملق نمی گوید و حسد نمی برد ، مگر در طلب علم . ( امام باقر ع )

آرشیو خبر
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک 
هنر در طبیعت نهفته است و متعلق است به کسی که آن را از طبیعت استخراج کند (تولستوی)                           در تعلیمات دینی ما  و در سنت انبیاء و اولیاء درختکاری ، آبیاری و به طور کلی آباد سازی زمین و مزرعه و مرتع و پرورش دام و طیور عبادت محسوب می شود (مقام معظم رهبری )                                 همه جواب ها در طبیعت نهفته است (بل)                               بکاشتند و بخوردیم ، کاشتیم و خوردند      چو بنگری همه برزگران یکدیگریم  (مرزبان نامه)                                             درختان خشک در مسیر تند باد ها شکسته خواهند شد ، پس در مسیر زندگی انعطاف پذیر باشید .                                        اگر چه در کنار جنگل زندگی می کنی  ولی قدر درخت و چوب را بدان   ( ضرب المثل چینی )                                               برگ درختان سبز در نظر هوشیار      هر ورقش دفتری است معرفت کردگار                                        طبیعت بزرگترین دانشگاه و پر رمز و راز ترین کلاس برای بشریت است

علت وقوع بلايا و راه پيشگيري و پذيرش آنها از نگاه قرآن

 
علت وقوع بلايا و راه پيشگيري و پذيرش آنها از نگاه قرآن
 
  حوادث جزء لاینفک زندگی است مانند پدیده مرگ که امری طبیعی و همگانی است ؛ انسان با هوشمندي خود قادر است بسياري از وقايع را كه گاه بليه به نظر مي رسند به رحمت مبدل كند يا حداقل از ميزان خسارات وارده بكاهد . اين درحالي است كه قرآن كتاب هدايت انسانها قرنها پيش وقوع اين حوادث و روشهاي پيش گيري از آنها را خبر داده است . تا انسان با دقت و تمسك به اين رهنمودهاي ارزشمند مانع از وارد آمدن خسارات و آسيب به جان و مال خويش گردد.
فيلسوفانِ دين ، شر را به دو نوع  " شر طبيعي"  و " شر انساني" ( يا اخلاقي) تقسيم مي كنند .
 شر طبيعي شامل تمام بلايايي مي شود كه طبيعتِ خروشان بر سر آدمي مي آورد مانند زلزله اي مهيب ، آتش فشان ، سيل و يا ناقص الخلقگيِ مادرزادي و ... .
شر انساني نيز مانند قتل عامِ گروهي از انسان هاي بي گناه يا تجاوز به عنف و ... .
اين تلقي كه خداوند مردمان گناه كار را به وسيله ي فرستادن بلاياي طبيعي عذاب مي كند ، ريشه اي ديني دارد و در متون آسماني اديان توحيدي مي توان نمونه هايي از آن را سراغ گرفت .
 در آيه 79 سوره نساء آمده آست:" ما اصابك من حسنة فمن الله و ما اصابك من سيئة فمن نفسك ومن ارسلناك للناس رسولا و كفي بالله شهيدا":  هر خيري كه به تو رسد از جانب خداست و هر شري كه به تو رسد از جانب خود توست و براي تو پيامبراني فرستاديم و خدا شاهد و كافي است .
  و قابل توجه است که از دیدگاه قرآن کریم ، هر مصیبتی که به انسان می رسد به نوعی انعکاس اعمال اوست ،« وما أصابکم من مصیبة فبما کسبت ایدیکم » .
 
وقوع سيل از نگاه قرآن
در آيات 16 و 17 سوره سبا به گرفتار شدن قوم سبا به سيل در اثر روي گرداندن از خدا و كفران نعمت اشاره شده است .
و در سوره عنكبوت آيه 14 به طوفان نوح اشاره شده است: و ما نوح را بسوى قومش فرستاديم ... اما سرانجام طوفان و سيلاب آنان را فرا گرفت در حالى كه ظالم بودند .
و ...

 
 
وقوع زلزله از نگاه قرآن
در سوره زلزله ، مزمل و حج و ... به وقوع حادثه زلزله اشاره شده است .
در آيه 73 الی 78سوره اعراف به وقوع زلزله در اثر كفران نعمت قوم ثمود اشاره شده است .
و ...

 

وقوع خشكسالي از نگاه قرآن
در آيه 155 سوره بقره سخن از خشكسالي و قحطي به ميان آمده است و خدا از آن به عنوان وسيله اي براي آزمايش انسانها و كفاره گناهان ياد كرده است. " و لنبلونکم بشیء من الخوف و الجوع و نقص من الاموال و الانفس و الثمرات و بشر الصابرین ": و بى ترديد شما را به چيزى اندك از ترس و گرسنگى و كاهش بخشى از اموال و كسان و محصولات [ نباتى يا ثمرات باغ زندگى از زن و فرزند ] آزمايش مي كنيم . و صبركنندگان را بشارت ده .
   در آيه 96 سوره اعراف آمده است:" و لو ان اهل القري ءامنوا و اتقوا لفتحنا عليهم بركت من السماء و الارض و لكن كذبو فاخذناهم بما كانوا يكسبون": اگر اين مردم به درستي ايمان مي آوردند و تقوا را پيشه خود مي ساختند. ما هم بركات اسمان و زمين را برآنها نازل مي كرديم ؛ ولي آنان خدا را تكذيب كردند و بر اثر اين اعمال زشتشان گرفتار مجازات الهي ( قحطي و خشكسالي ) شدند.
امام خميني (قدس سره) در اين باره فرموده اند: منشاء قحطي و خشكسالي اموري است از جمله: شيوع گناهان- كفران نعمت – منع حقوق ( مثل خمس و زكات)- كم فروشي – ظلم- خيانت- ترك امر به معروف ونهي از منكر – حكم به ناحق  و هر چيزي كه سبب خشم خدا شود : 1- كم فروشي 2- منع زكات 3- دروغ
و ...

 
 
ذکر این نکته لازم است ، توجه به آیات و روایات ، رعایت تقوای الهی و  استفاده از عوامل مادی و معنوی همچون تکنولوژی نوین روز برای بهره وری و بهره برداری اصولی می تواند عامل عمل صالح و موفقیت و سر بلندی کشور اسلامی از گزند بلاهای آخرالزمان در پناه امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) باشد .
 

 
بازدید : 10334 18 مهر 1392 ساعت 12:29 ب.ظ
جستجو در سایت
آخرین ویدئوها
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 338
  • بازدید دیروز : 1864
  • بازدید این ماه : 30272