جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 283
  • بازدید دیروز : 1749
  • بازدید این ماه : 23160
عناوین مهم خبری :
نابودی جنگل‌های کشور تا چند سال آینده شایعه است

مدیر کل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه نابودی جنگل‌های کشور تا چند سال آینده شایعه است، گفت: بر اساس تصاویر ماهواره‌ای مساحت جنگل‌های کشور بیش از ۱۴ میلیون و ۳۱۹ هزار هکتار است و در سال ۹۷ تقریبا ۲۵ هزار هکتار و از ابتدای امسال نیز تاکنون بیش از ۱۲ هزار هکتار درختکاری انجام شده که تا اردیبهشت ماه سال ۹۹ ادامه دارد.
رضا بیانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: بر اساس نقشه های پوشش گیاهی کشور که با استفاده از تصاویر ماهواره ای تهیه شده است، مساحت جنگل ها با توجه به درختکاری رو به افزایش است و محاسبه آن با استفاده از پایش تصاویر ماهواره ای انجام می شود.

وی با اشاره به وضعیت پوشش گیاهی کشور، ادامه داد: از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۹ با استفاده از تصاویر ماهواره لَنسِت نقشه های پوشش گیاهی کشور را تهیه کردیم که در آن برای مراتع، جنگل ها و بیابان های کشور ۲۱ لایه اطلاعاتی تهیه شد، همچنین با استفاده از تصاویر ماهواره سَنکیلن ۲ در سال ۲۰۱۸، به هنگام سازی نقشه ها را آغاز کردیم که تا پایان امسال سطح بیابان ها و مراتع کشور قابل محاسبه خواهد شد.
بیانی با بیان اینکه اکنون کشور حدود ۸۴ میلیون هکتار مرتع دارد، اظهار داشت: با استفاده از تصاویر ماهواره ای سال ۲۰۱۸، تا پایان سال ۹۸ نقشه پوشش گیاهی هنگام سازی شده، تهیه می شود.

**سالانه ۱۲ هزار هکتار جنگل تخریب می‌شود
مدیر کل دفتر مهندسی سازمان جنگل ها ادامه داد: با توجه به تغییرات آب و هوایی که در دنیا اتفاق افتاده است و با تغییرات فصل و میزان بارندگی، افزایش گرمای هوا باعث افزایش نیاز آبی گیاه و در نتیجه استفاده از آب های زیر زمینی می شود که تا حدودی این تغییرات آب و هوایی بر میزان جنگل ها تاثیر می گذارد.
به گفته بیانی اینکه برخی معتقدند در چند سال آینده تمام جنگل های کشور نابود می شود امکان پذیر نیست و پایه علمی ندارد.
وی تصریح کرد: سازمان جنگل ها از سنوات گذشته تاکنون تمامی افزایش و کسر از جنگل را با نقشه های ماهواره ای اثبات می کند اما منکر تخریب در جنگل های کشور و منابع طبیعی نیستیم، به هر حال انجام کارهای عمرانی، احداث سد، معدن و جاده ها در عرصه های منابع طبیعی صورت می گیرد اما سعی می کنیم تا ضریب حفاظتی افزایش یابد و باید در پایان برنامه ششم ضریب حفاظتی سازمان در عرصه های منابع طبیعی به بیش از ۹۰ درصد برسد.
مدیر کل دفتر مهندسی سازمان جنگل ها اضافه کرد: جنگل های ما دارای ۵ ناحیه رویشی (هیرکانی، زاگرسی، ارسبارانی، ایران تورانی و خلیج عمانی) است، در ناحیه رویشی هیرکانی درختکاری فراوانی انجام شده است و میزان افزایش آن بیش از تخریب است.
بیانی اظهار داشت: طبق آمار رسمی فائو سالانه حدود ۱۲ هزار هکتار از جنگل های ایران بر اثر تصرفات، انجام عملیات عمرانی و افزایش احداث سدها کاهش می یابد اما انجام پروژه های درختکاری این میزان کاهش را پوشش می دهد، همچنین سازمان در تلاش است تا مناطق با استعداد بالا را برای درختکاری شناسایی کند تا کمترین آسیب به عرصه ها وارد شود.

**آتش سوزی امسال جنگل‌ها ناچیز بود
بیانی در پاسخ به اینکه آتش سوزی امسال چه میزان به جنگل های شمالی کشور آسیب وارد کرده است، توضیح داد: سال گذشته حدود ۱۰۰ هکتار آتش سوزی در جنگل ها اتفاق افتاد، آتش سوزی های اخیر در جنگل های شمالی کشور نسبت به سال گذشته بسیار ناچیز و با خسارت اندک بود.
وی توضیح داد: بر اساس داده های سازمان هواشناسی، می توانیم آتش سوزی در ماه‌های آینده را پیش بینی کنیم، در این نقشه ها تیپ، راه های جنگلی، گونه های جنگلی، تراکم جنگل و محل آتش سوزی پیش بینی می شود که با این فرآیند می بینیم که میزان آتش سوزی نسبت به سنوات گذشته بسیار اندک شده است، همچنین از مردم نیز می خواهیم تا بیش از پیش نسبت به جنگل ها احساس مسوولیت داشته باشند.

بازدید : 798
8 بهمن 1398 ساعت 09:48 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

هر روز کار همان روز انجام ده ، که هر روز را کاری است . امام علی (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک