جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1929
  • بازدید دیروز : 2427
  • بازدید این ماه : 82513
عناوین مهم خبری :
تدوین طرح «مدیریت پایدار جنگل‌های هیرکانی»
سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از مطالعه و بررسی طرح «مدیریت پایدار جنگل‌های هیرکانی» خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از ایانا، خسرو شهبازی درباره آخرین وضعیت جنگل‌های هیرکانی، گفت: طرح «مدیریت پایدار جنگل‌های هیرکانی» در دست مطالعه و بررسی است و به دنبال تصویب نهایی آن هستیم.
وی افزود: در حال حاضر بر اساس تصاویر ماهواره‌ای وسعت جنگل‌های هیرکانی ۲ میلیون و ۴ هزار هکتار است.
شهبازی با اشاره به اینکه جنگل‌های هیرکانی یکی از مهم‌ترین جنگل‌های ایران بوده و از ارزش بسیار بالایی برخوردار است؛ تصریح کرد: خوشبختانه جنگل‌های هیرکانی ثبت جهانی شده و به‌عنوان میراث جهانی محسوب می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه وظیفه ما حفاظت، توسعه و احیا این جنگل‌ها است، ادامه داد: خوشبختانه از دهه ۷۰ به بعد وضعیت جنگل‌های هیرکانی بسیار بهتر شده و اقدامات انجام‌شده در حفظ و احیای آن نقش مؤثری داشته است.
سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به طرح «مدیریت پایدار جنگل‌های هیرکانی» گفت: این طرح توسط دانشگاه تهران، تربیت مدرس، دانشگاه ساری و دانشگاه گرگان و چند مشاور در دست مطالعه و بررسی است و امیدواریم پس از تصویب نهایی این طرح، با مدیریت پایدار جنگل‌های هیرکانی بتوانیم اقدامات مؤثرتری را انجام دهیم.
شهبازی با بیان این که توسعه، حفاظت و احیا جنگل‌های هیرکانی جزو برنامه‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور است، ادامه داد: در حال حاضر برای حفاظت از جنگل‌های هیرکانی بیش از ۲۶۰۰ نفر نیروی محافظ جذب‌شده و حفاظت این جنگل‌ها را بر عهده ‌دارند.

آتش سوزی جنگل های شمال کشور سطحی بوده است
وی در بخش دیگری از صحبت های خود به آتش‌سوزی جنگل‌های شمال کشور در چند روز اخیر اشاره کرد و گفت: یش‌بینی کرده بودیم به دلیل گرمی هوا احتمال آتش‌سوزی در کشور وجود دارد و برای مهار آتش سوزی، نیروهای سازمان جنگل ها، مرتع و آبخیزداری در آماده‌باش کامل بودند.
شهبازی درباره میزان خسارت آتش سوزی جنگل‌ها در گیلان، خاطرنشان کرد: بخشی از جنگل‌های این استان دچار حریق شده که این آتش سوزی‌ها سطحی بوده و خسارت چندانی به این جنگل ها وارد نشده و امکان بازیابی وجود دارد.
وی یادآور شد: تعداد آتش‌سوزی‌ها از ۱۰ سال گذشته تقریبا یکسان بوده، اما سطح آتش‌سوزی‌ها به یک‌هشتم کاهش پیداکرده و این کاهش به دلیل افزایش امکانات و نیروی انسانی بوده است.
سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور  بابیان اینکه در زمینه آتش‌سوزی رصد ماهواره‌ای را نیز در اختیار داریم، ادامه داد: تصاویر ماهواره‌ای را روزانه دریافت می‌کنیم و تمام تصاویر آتش سوزی چندروز اخیر به‌صورت برخط به سازمان جنگل‌ها،مراتع و آبخیزداری کشور ارسال شده و  این سازمان سریعاً به استان‌ها برای مهار آتش‌سوزی اطلاع داد.
وی عنوان کرد: اگر بتوانیم تصاویر ماهواره‌ای که در اختیارمان است را آنلاین رصد کنیم؛ می توانیم از تخریب، تصرف جلوگری کنیم و مهار آتش‌سوزی زودتر انجام شود.
شهبازی با بیان اینکه برای این موضوع با چند شرکت مذاکره کرده ایم تا تصرف، تخریب و آتش‌سوزی را همزمان به صورت زنگ هشدار به ما اطلاع دهند، ادامه داد: این موضع سبب خواهد شد تا نیروهای این سازمان سریعاً در منطقه اعلام شده، حاضر شوند و از تخریب و تصرف اراضی جلوگیری کنند.

بازدید : 1277
23 بهمن 1398 ساعت 08:20 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

و برزگترین تهیدستی، کم خردی و نادانی است (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک