جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 689
  • بازدید دیروز : 1
  • بازدید این ماه : 693
عناوین مهم خبری :
امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان جنگل ها و سازمان شهرداری ها

سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان شهرداری ها و دهیاری ها عصر امروز دوشنبه برای حفاظت و  توسعه منابع طبیعی در سالن جلسه وزارت کشور تفاهم نامه همکاری مشترک امضا کرده اند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، گسترش فرهنگ حفظ ، احیاء و توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری در مناطق شهری و روستایی و استفاده از ظرفیت مدیریت‌های محلی بویژه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و تشکل‌های مردم نهاد در جهت حفاظت و مدیریت پایدار منابع طبیعی از جمله اهداف مهمی بود که در این تفاهم نامه مورد نظر قرار گرفت.

**پانزدهم اسفند ماه روز نمادین است اما درختکاری در طول سال ادامه دارد
دکتر خسرو شهبازی سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری و رونمایی از پویش نهال کاری از حضور نمایندگان سازمان های غیر دولتی و مردم نهاد، نمایندگان رسانه های گروهی، شهرداری ها و دهیاران ابراز خوشنودی کرد و افزود: درست است که پانزدهم اسفند ماه روز درختکاری نام گذاری شده است اما این روز تنها یک روز نمادین است و سازمان جنگل ها در طول سال و با توجه به شرایط اقلیمی کشور اقدام به نهال کاری می کند.
وی به نهال کاری روز چهاردهم آذرماه امسال در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: امسال به صورت خودجوش و با توجه به شرایط اقلیمی کشور که از بارش های پاییزی مناسبی برخوردار بوده است عملیات  نهال کاری با کاشت 14 میلیون اصله نهال از چهاردهم آذرماه در سراسر کشور آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد .

** 110هزار نفر از اقشار مختلف مردم در پویش نهال کاری شرکت داشتند  
شهبازی گفت:  مردم و تشکل های مردم نهاد نقش اصلی را در پویش نهالکاری داشتند.و با آمار و اطلاعاتی که از سراسر کشور جمع آوری شده است حدود 110 هزار نفر از اقشار مختلف مردم در پویش نهال کاری نقش داشتند و تا کنون در این راستا 12 میلیون و 970 هزار نهال کاشته شده است.
سرپرست سازمان جنگل ها نهال کاری را برای کشور ایران که در کمر بند خشک و نیمه خشک دنیا واقع شده است بسیار لازم و ضروری دانست و خاطر نشان کرد: 100 میلیون هکتار از سرزمین کشور به سمت بیابانی شدن پیش می رود.

** چالش هایی که وظایف منابع طبیعی را سنگین تر کرده است
وی فرونشست زمین، پایین رفتن سفره های زیرزمینی، تولید گردوغبار و بیابان زایی را اخطار و هشداری جدی برای محیط زیست کشور برشمرد و وظایف منابع طبیعی را در برابر این چالش ها بسیار سخت و سنگین خواند.
سرپرست سازمان جنگل ها همچنین تصریح کرد: برای جلوگیری از روند تخریب منابع طبیعی، سازمان جنگل ها به تنهایی توفیقی حاصل نمی کند و برای رهایی از وضعیت موجود مشارکت مردم را بسیار اساسی می داند.
وی در ادامه افزود: اکنون قوانین بالادستی خوبی وجود دارد و وظایف سازمان ها و وزارتخانه های دست اندر کار مانند وزارت نیرو، شهرداری ها و دهیاری ها و سازمان حفاظت محیط زیست در قانون معین شده است.
وی به قانون هوای پاک اشاره کرد و گفت: بر اساس ماده 22 این قانون در طی 10 سال، سرانه  فضای سبز شهر های بالای 50 هزار نفر باید به 15 متر مربع برسد.

**سرانه فضای سبز کشور به 2500 متر مربع افزایش پیدا می کند
به گفته خسرو شهبازی در برنامه ششم توسعه، باید سرانه فضای سبز کشور به 2500 متر مربع افزایش پیدا کند و این رقم اکنون در کشور 1700 مترمربع است و برای دستیابی به این میزان  باید 913 هزار هکتار در طول این برنامه جنگل کاری صورت بگیرد.
وی به پدیده بیابان زایی و  مشکلات گردوغبار کشور بویژه در استان خوزستان اشاره کرد و افزود: برای مهار کانون های بحرانی گردوغبار باید سالانه 300 هزار هکتار از عرصه های بیابانی را احیا کنیم.
شهبازی همچنین در این نشست از دفتر ترویج و مشارکت مردمی و دفتر حقوقی سازمان جنگل ها  به جهت همکاری و تلاش در جهت تدوین و تهیه متن این تفاهم نامه همکاری تشکر کرد.

** برنامه ریزی برای احرای همکاری مشترک سازمان جنگل ها و سازمان شهرداری ها
بر اساس این گزارش، مهدی جمالی‌نژاد معاون عمرانی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک با سازمان جنگل ها، برخی زمینه‌های همکاری این تفاهمنامه را برنامه‌ریزی مشترک در جهت اجرای طرح‌های گسترش فضای سبز، مقابله با بیابان‌زایی، آبخیزداری و ارتقای بهره‌وری آب با توسعه روش‌های نوین آبیاری در محدوده و حریم شهرها و روستاها نام برد و برگزاری دوره‌های آموزشی در زمینه صیانت از منابع طبیعی با هدف افزایش مشارکت ذینفعان را برای جوامع محلی، بهره‌برداران، شهرداران و دهیاران تاثیر گذار و سودمندخواند.
جمالی نژاد همچنین  برنامه ریزی و همکاری در راستای اجرای پویش های نهال کاری در توسعه فضای سبز شهری و روستایی، حمایت از تشکل‌های حفاظتی و ترویجی و ایجاد شبکه ملی سازمان مردم‌نهاد در بخش منابع طبیعی و برنامه‌ریزی مشترک به منظور برگزاری کارگاه های آموزشی برای حفاظت و حمایت از منابع طبیعی را از جمله زمینه‌های همکاری این تفاهم نامه همکاری نام برد.

**همکاریبرای ارتقای فرهنگ حفاظت منابع طبیعی
معاون عمرانی وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به ایجاد هماهنگی لازم درخصوص محول نمودن پروژه‌های اجرایی قابل ‌واگذاری و وظایف تصدی‌گری سازمان جنگل‌ها به شهرداری ها و دهیاری ها در چارچوب قوانین و مقررات اشاره کرد و برنامه ریزی مشترک برای ارتقای فرهنگ حفاظت منابع طبیعی در مناطق شهری و روستایی و برنامه ریزی در جهت شناسایی، معرفی، تشویق و تجلیل از دهیاران و شهرداران موفق در زمینه حفاظت و توسعه منابع طبیعی را از دیگر زمینه‌های همکاری این تفاهم نامه همکاری مشترک برشمرد.
شایان ذکر است، در این مراسم دکتر خسرو شهبازی از طرف سازمان جنگل ها و دکتر مهدی جمالی نژاد از طرف سازمان شهرداری‌ها این تفاهم نامه همکاری را به امضاء رسانده اند. 

 

 

بازدید : 1225
29 بهمن 1398 ساعت 05:28 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

هر گاه شنیدی شخصی آبروی مردم را می ریزد ، بکوش تا تو را نشناسد . امام حسن (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک