جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1301
  • بازدید دیروز : 4138
  • بازدید این ماه : 1301
عناوین مهم خبری :
اعزام مأمورين پاسگاه كنترل كوچ قبركيخا شهرستان سميرم به شهر كامفيروز استان فارس

رئیس اداره منابع طبیعی سمیرم با اظهار اینکه كوچ زودهنگام عشایر به دلیل چرای زودرس و تخریب بوته های نورس علوفه تهدید جدی برای مراتع و منابع طبیعی شهرستان سمیرم به حساب می آید  گفت: هرساله با پایان اسفند و آغاز فروردین عشایر از استان های جنوبی کشور کوچ خود را به سمت مناطق مراتع ییلاقی شهرستان سمیرم آغاز می كنند.

علی پور عسگر از جمله دلایل کوچ زودهنگام عشایر گرمای بیش از حد، كمبود آب وكمبود علوفه را عنوان کرد و اضافه نمود در موقعیت زمانی فعلی با مهیا بودن شرایط آب و هوایی  و با همکاری سایر استان هایی که در مسیر کوچ عشایر می باشند ، می توان  با مدیریت  روش کوچ به صورت پیادرو و استفاده از مراتع میان بند كه خود به افزایش زمان طی مسیر كوچ  کمک می کند از ورود زود هنگام عشایر از محل قشلاق به سمت ییلاق و كاهش میزان ورود زود هنگام دام به مراتع ییلاقی جلوگیری کرد.

 
پور عسگر اعلام داشت: به همین خاطر با هماهنگی های بعمل آمده با ادارات منابع طبیعی شهرستان های كامفيروز و بيضا از استان فارس،  اکیپی متشکل از کارشناسان مرتع و مامورین یگان حفاظت شهرستان از پاسگاه قبر کیخا به آن مناطق اعزام و به  بررسي وضعيت عشاير كوچ رو تيره قره قانى از طايفه دره شورى  پرداختند.
در این دیدار که با مسولین ادارات  و برخی  مرتعداران  برگزار گردید مقرر شد همکاری های لازم  جهت استفاده از میان بند ها بعمل آید تا با برنامه ریزی از ورود عشایر ونیز حرکت آنها به سمت  شهرستان سمیرم تا ۲۵ اردیبهشت جلوگیری گردد.

شهرستان سميرم در ضلع شمالي دنا و زاگرس مياني با 150 روستا و آبادي، شش شهر و چهار بخش و افزون بر يكصد هزار نفر جمعيت روستايي، شهري و عشايري، با 455 هزار هكتار عرصه هاي ملي و طبيعي در160كيلومتري جنوب اصفهان و 164 كيلومتري شمال ياسوج واقع است.

افزون بر چهار هزار و 700 خانوار عشايري از چهار طايفه دره شوري، عمله، فارسيمدان و شش بلوكي ايل بزرگ قشقايي به مراتع این شهرستان وارد شده و دام هایی خود را تعلیف می نمایند.

بازدید : 1080
20 فروردین 1399 ساعت 05:17 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

شادی و خوشبختی را هدف اصلی زندگی تان قرار دهید و کلیه فعالیت هایتان را بر اساس این هدف سازمان دهی کنید

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک