جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1049
  • بازدید دیروز : 4138
  • بازدید این ماه : 1049
عناوین مهم خبری :
انتظار داریم با اقدامات پیشگیرانه، حریق در منابع طبیعی کاهش یابد

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست شورای حفاظت و مدیریت بحران حریق منابع‌طبیعی فارس گفت: انتظار می‌رود با اقدامات و فعالیت‌های پیشگیرانه شاهد کاهش آتش‌سوزی‌ها و عدم تکرار آن در عرصه‌های منابع طبیعی باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس، نشست شورای حفاظت و مدیریت بحران حریق منابع طبیعی فارس با حضور معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، فرمانده یگان حفاظت و مدیران کل دفاتر حفاظت و حمایت، آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی و روابط عمومی و امور بین الملل این سازمان و جمعی از مدیران و کارشناسان اداره کل منابع طبیعی فارس برگزار شد.
بهمن افراسیابی معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در این نشست با اشاره به این‌که گرمای هوا و خشک شدن پوشش گیاهی زمینه مساعدی را برای آتش‌سوزی فراهم کرده خاطرنشان کرد: بارندگی‌های مناسب امسال پوشش گیاهی مراتع را افزایش داده و همین مسئله خطر آتش‌سوزی را دوچندان کرده است.
وی از بلوک بندی مناطق و نقاط حساس به حریق در عرصه های منابع طبیعی کشور خبر داد و گفت: بر اساس سیاست‌های ابلاغی در برنامه 9 در 99 سازمان جنگل‌ها، طرح بلوک‌بندی مناطق بحرانی حریق در اولویت کاری این سازمان قرار گرفته و با تدابیر انجام شده ساماندهی نیروهای عملیاتی اطفای حریق در کشور و نیز تجمع امکانات و تجهیزات در این نقاط صورت خواهد گرفت. 

وی افزود: انتظار می‌رود با اقدامات و فعالیت‌های پیشگیرانه شاهد کاهش آتش‌سوزی‌ها و عدم تکرار آن در عرصه‌های منابع‌طبیعی باشیم.
معاون حفاظت و امور ارضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: متاسفانه عامل بخش زیادی از حریق‌های به وقوع پیوسته در اراضی منابع‌طبیعی انسان است که در بیشتر موارد بی‌احتیاطی و بی توجهی در روشن کردن آتش از سوی برخی گردشگران و یا بهره‌برداران می‌تواند منجر به آتشسوزی گسترده ای در عرصه های ارزشمند طبیعی شود. البته در بعضی موارد نیز تعارض میان افراد محلی و اختلافات قومی نیز علت برخی از این آتش سوزیهاست که بایستی در این راستا با تقویت بیش از پیش نیروهای حفاظتی و نیز بکارگیری دیده بانان فصلی و تلاش در جهت رفع اختلافات و ایجاد اتحاد بین جوامع و روستاییان و آگاه کردن مردم مانع از بروز این گونه حوادث شد.
وی افزود : بر اساس قانون و دستورالعمل قضایی و مکاتبات صورت گرفته با دستگاه‌های نظارتی مقرر شده است افرادی که به طور عمدی جنگل‌ها و مراتع را به آتش می‌کشند به حداقل ۱۰ سال حبس محکوم شوند که این امر اقدام خوبی در جهت برخورد با قانون شکنان و متخلفان و عامل مهمی در پیشگیری از حریق در این عرصه هاست.
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از بازسازی و احیاء مناطق آسیب دیده از آتش‌سوزی در تمام نقاط کشور خبر داد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این مناطق در برنامه‌های احیایی سازمان از جمله طرح‌های درخت‌کاری و یا بوته کاری قرار گرفته و هر گونه واگذاری در این مناطق مطلقا ممنوع خواهد شد.
سرهنگ علی عباس‌نژاد فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در این جلسه با اشاره به تلاش سازمان جنگل‌ها در پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی افزود: موضوع آتش سوزی‌ها می‌بایست با حساسیت و نظارت بیشتری مدیریت شود و در این راستا می‌توان با همکاری دستگاه‌های نظارتی و قضایی در جهت حفاظت بهتر از اراضی ملی تلاش کرد.
وی بر تقویت تجهیزات و امکانات حفاظتی در راستای پیشگیری از حریق تاکید کرد و افزود: فعال کردن تجهیزات خودرویی یگان حفاظت، راه‌اندازی شبکه بی‌سیم داخلی، نصب دستگاه ردیاب جهت قرقبانان و آرایش صحیح نیروهای اطفای حریق در زمان وقوع حادثه از جمله مهمترین اقدامات در این راستا است.   
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بر شناسایی عوامل آتش‌سوزی‌ها و نیز دستگیری سریع متخلفان و تشکیل پرونده قضایی برای آنان تاکید کرد و افزود: با توجه به اینکه علت بیشتر آتش‌سوزی‌ها عامل انسانی است، بایستی در این راستا با تمهیدات و نظارت بیشتر جهت مقابله با تخلفات و نیز شناسایی متخلفان با همکاری نهادهای امنیتی تلاش کرد.
سید امیر مسعود جلالی سرپرست دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در این نشست با بیان اینکه پتانسیل آتش‌سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی افزایش یافته افزود: متأسفانه به دلیل برخی بی‌احتیاطی‌ها و بی توجهی عده‌ای طبیعت بکر و خدادادی طعمه آتش می‌شود.   
وی با تاکید بر انجام اقدامات پیشگیرانه از قبیل ایجاد آتش‌بر در مراتع و عرصه‌های جنگلی افزود: علاوه بر این فرهنگ سازی و ارائه آموزش و ترویج مسائل پیشگیری از آتش سوزی در بین مردم می‌تواند به عنوان کارآمدترین راهکار پیشگیری از آتش‌سوزی عمل کند.
جلالی با اشاره به حضور نیروهای مردمی و امدادی دستگاه‌های اجرایی بویژه ستاد مدیریت بحران، دهیاران، بخشداری‌ها، شوراهای اسلامی، جوامع محلی و دیگر گروه‌های داوطلب در عملیات اطفای ‏حریق عرصه‌های جنگلی و مرتعی اظهار امیدواری کرد: با همکاری‌های نزدیک این مجموعه بتوانیم سرعت پیشروی حریق در عرصه‌ها را به حداقل رسانده تا از خسارات بیشتر جلوگیری شود.
میرزایی سرپرست دفتر آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در این جلسه بر همکاری گسترده با تشکل‌های مردمی و تشکیل گروه‌های اطفاء حریق مردمی تاکید کرد و افزود: یکی از پتانسیل‌های بالا در بحث پیشگیری و اطفاء حریق وجود تشکل‌های مردمی، محافظین افتخاری طبیعت و اعضای سمن‌های زیست محیطی است که در این راستا نیز بایستی با برنامه‌ریزی دقیق و خط دهی مناسب در راستای ترویج فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی و پیشگیری از حریق تلاش مضاعف نمود.
در این جلسه جهانبخش بهمنی، معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی استان فارس گزارش مفصلی از اقدامات صورت گرفته توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس در راستای پیشگیری و مقابله با بحران آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع‌طبیعی ارائه داد. 
 
بازدید : 855
9 تیر 1399 ساعت 05:33 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

درباره افراد مطمئن براساس گمان داوری نمودن، از عدالت نیست. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک