جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 784
  • بازدید دیروز : 1891
  • بازدید این ماه : 10856
عناوین مهم خبری :
آغاز بهره‌برداری از طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در ۱۱ استان سیل‌خیز کشور

با آغاز بهره‌برداری از طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در ۱۱ استان سیل‌خیز کشور، ۲۰۰ میلیون مترمکعب سیل مهار می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، طی ماه‌های مهر و آبان سال‌جاری هر هفته ۴۸۰۰۰ هکتار طرح آبخیزداری و آبخوانداری در ۲۴ نقطه بحرانی سیل‌خیز در ۱۱ استان با هدف پیشگیری از خسارت سیل به مرحله بهره‌برداری می‌رسد. 

بر اساس این گزارش، اعتبار این طرح‌ها از محل صندوق توسعه ملی به مبلغ 260 میلیارد تومان تأمین شده است و حجم عملیات مکانیکی اجرا شده در مناطق بحرانی بالغ بر دو میلیون و 300 هزار هکتار و  عملیات بیولوژیکی و بیومکانیکی 5700 هکتار است.
اقدامات آبخیزداری و آبخوانداری با توجه به کارکردهای مثبت قادر است از خسارت سیل و ورود رسوب به کانون‌های جمعیتی، شهری و روستایی و همچنین از خسارت وارده به زیرساخت ها، تاسیسات، راه‌های مواصلاتی و اراضی کشاورزی جلوگیری کند.
تغذیه آبخوان‌ها و سفره‌های زیر زمینی، تقویت آب چاه‌ها و چشمه سارها و قنات، ایجاد پایداری در تولید محصولات کشاورزی و عرصه‌های منابع‌طبیعی و همچنین پایداری در سکونتگاه‌های روستایی از جمله اهدافی است که سازمان جنگل‌ها با اجرای طرح‌های آبخیزداری در سال جهش تولید به دنبال آن است.
این اقدام با رویکرد جدید سازمان جنگل‌ها در فروردین ماه سال جاری به منابع‌طبیعی استان‌ها ابلاغ و ظرف مدت 6 ماه و قبل از شروع بارندگی پاییزی به اتمام رسیده و آماده بهره برداری است.
بر اساس این گزارش، استان ایلام نخستین استانی است که طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری با حضور رییس سازمان جنگل‌ها، استاندار و مسئولان استانی افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

بازدید : 783
12 مهر 1399 ساعت 11:55 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

کسی که سستی و تنبلی نماید، حقوق دیگران را تباه می‏سازد. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک