جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1167
  • بازدید دیروز : 4138
  • بازدید این ماه : 1167
عناوین مهم خبری :
آتش‌سوزی ۷ هکتار مراتع سمیرم و فریدونشهر مهار شد

منصور شیشه‌فروش روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: وقوع حریق در حدود ۶ هکتار از مراتع ضرغام‌آباد سمیرم که از ساعت ۹ و ۳۰  تا ۱۳ بعد از ظهر امروز رُخ داد با تلاش سه ساعته تیم‌های حفاظت از مراتع و اهالی روستا مهار شد.

وی ادامه داد: همچنین حریق در یک هکتار از مراتع خلیل‌آباد فریدونشهر از ساعت ۱۳ تا  ۱۳ و ۴۵ دقیقه حادث شد که آن هم پس از یک ساعت تلاش عوامل محلی و امدادی خاموش شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان افزود: در مناطق غرب و جنوب استان یگان حفاظت از منابع طبیعی، تیم‌های محلی را آموزش و آنها را به امکانات دستی مجهز کردند و در مواقع وقوع حریق علاوه بر حضور نیروهای حفاظت منابع طبیعی، افراد محلی آموزش دیده به مهار آتش‌سوزی‌ها می‌پردازند.

وی با اشاره به اینکه عامل ۹۰ درصد وقوع حریق در مراتع و جنگل‌ها، خطای انسانی است، گفت: به مرتعداران و دامداران بارها توصیه شده که آتش مراقبت شده روشن کنند و از آتش زدن باقی‌مانده مزارع خودداری کنند و همچنین گردشگران از رهاکردن اشیای براق در طبیعت خودداری کنند زیرا تابش نورخورشید بر آنها، موجب حریق این اشیا می‌شود.

شیشه‌فروش از اهدای آبگرمکن خورشیدی، تنور گازی و اجاق و کپسول گاز به عشایر بمنظور خودداری از کندن درخت و بوته‌ها و روشن نکردن آتش اشاره کرد و گفت: تاکنون ۹۰ درصد عشایر از استان کوچ کردند.

وی یادآور شد: از وزارت کشور درخواست شده که از سازمان مراتع و جنگل‌ها یک بالگرد مجهز به سبد آب‌پاش به استان اختصاص دهند و در این رابطه سه پد بالگرد در اطراف منابع آبی چادگان، سمیرم و فریدونشهر ایجاد شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۹۳ فقره حریق در سطح ۵۵۹ هکتار از مراتع و عرصه‌های زیست محیطی استان رُخ داد، گفت: بیشتر این آتش سوزی‌ها در شهرستان سمیرم اتفاق افتاده است.

 شهرستان سمیرم در ۱۶۵ کیلومتری جنوب و شهرستان فریدونشهر در ۱۸۰ کیلومتری غرب مرکز استان قرار دارند. 

به گزارش ایرنا، استان اصفهان ۱۰.۷ میلیون هکتار  مساحت دارد که بیش از ۹۰ درصد آن معادل ۹.۸ میلیون هکتار را عرصه‌های طبیعی و ملی تشکیل می‌دهد و از این میزان حدود یکصد هزار هکتار جنگل، ۶ میلیون هکتار مرتع و سه میلیون هکتار بیابان است.

بازدید : 855
29 مهر 1399 ساعت 08:44 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

چه بسیارند عبرتها و چه اندک اند عبرت گرفتن ها! (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک