جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 3440
  • بازدید دیروز : 4474
  • بازدید این ماه : 77340
عناوین مهم خبری :
افزایش آب چاه و قنوات اثر مثبت اجرای عملیات آبخیزداری

مدیرکل دفتر حفاظت خاک سازمان جنگل ها گفت: افزایش آب چاه، چشمه و قنوات، مهاجرت معکوس به روستا‌ها و امنیت غذایی کشور از تاثیرات مثبت اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها و مراتع به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان- هوشنگ جزی مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر تخصیص سالانه ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار به اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه تعهد داشتیم که سالانه ۲ میلیون هکتار به اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری اختصاص یابد که متاسفانه به علت کمبود اعتبار تاکنون ۵۰ درصد آن محقق شده است.

وی افزود: برای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در ۱۰ میلیون هکتار به طور متوسط سالانه ۲ میلیون هکتار، رقمی بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار در سال باید به اجرای پروژه‌ها اختصاص یابد.

جزی ادامه داد: با تخصیص اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی به اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری، در سطحی معادل ۳۰ میلیون هکتار عملیات اجرایی را انجام دادیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ۴۰ درصد برنامه ششم توسعه به علت نبود اعتبارات اجرا نشده است، بیان کرد: تاکنون ۵۰ درصد برنامه ششم توسعه محقق شده و پیش بینی می‌شود تا شروع برنامه هفتم ۱۰ درصد دیگر برنامه محقق شود که با این وجود ۴۰ درصد برنامه را نتوانستیم انجام دهیم.

مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه در سطحی معادل ۱۴ تا ۱۵ میلیون هکتار مطالعات آماده اجرا داشتیم، گفت: در برنامه هفتم توسعه همانند برنامه ششم مطالعات اجرایی داریم که تنها باید اعتبارات ویژه به این اجرای پروژه‌ها تخصیص داده شود.

به گفته وی، اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری اثرات ملموسی در بحث سیل و فرسایش خاک دارد به طوریکه اجرای این عملیات  در هر منطقه‌ای اثرات خود را گذاشته است.

جزی با تاکید بر این مسئله که کمتر از ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نباید به اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری تخصیص یابد، بیان کرد: با احتساب تورم نباید کمتر از ۳ هزار میلیارد تومان در سال به اجرای این پروژه‌ها  در برنامه هفتم توسعه تخصیص یابد.

این مقام مسئول با بیان اینکه اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری تا ۷۰ درصد خسارت سیل را کاهش می‌دهد، افزود: اجرای این عملیات  حداقل تا ۹ تن در هکتار فرسایش خاک را کاهش می‌دهد که رقم بزرگی است.

جزی در پایان تصریح کرد: اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در امنیت غذایی، افزایش آب چشمه ها، چاه و قنوات و همچنین مهاجرت معکوس به روستاها تاثیر بسزایی دارد.

بازدید : 562
16 دی 1399 ساعت 10:56 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

دنیا منزل گذران و آخرت منزل جاودان است . امام علی (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک