جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 399
  • بازدید دیروز : 2158
  • بازدید این ماه : 93629
عناوین مهم خبری :
در ۳ سال اخیر: مطالعات آبخیزداری ۴۲۶ هزار هکتار اراضی طبیعی اصفهان انجام شد

ابوطالب امینی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مطالعات آبخیزداری موجب می شود تا برای اولویت بندی، برنامه ریزی، تخصیص اعتبارات و آغاز عملیات اجرایی اقدامات بهتری بهتری انجام دهیم تا در زمان کمتری شمار بیشتری از پروژه‌ها در گستره‌ای بالاتر اجرا شود.

معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان اضافه کرد: مطالعه بویژه در موضوع کاهش فرسایش خاک و جلوگیری از سیلاب از جمله موارد تحقیقاتی و مطالعاتی بود که انجام شد البته که باید در آینده باز هم به آن بها داد تا وقوع پدیده‌های مخرب به حداقل برسد.

امینی با اشاره به طرح‌های اجرا شده در سه سال اخیر خاطرنشان کرد: در همین مدت حدود ۳۱۵ هزار هکتار طرح‌های آبخیزداری در مناطق مختلف استان انجام شده است.

وی سرجمع اعتبارات این مدت در بخش مطالعه و اجرای طرح‌های آبخیزداری را افزون بر ۱۰۷ میلیارد تومان اعلام و اضافه کرد: ساخت سازه‌های پخش سیلاب، احداث بند خاکی و بندهای سنگی ملاتی از جمله اقداماتی بود که در قالب پروژه‌های آبخیزداری انجام شده است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان تصریح کرد: اجرای طرح های آبخیزداری با توجه به تقسیم بندی استان به لحاظ بارندگی به مناطق خشک و نیمه خشک و با هدف تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی ضروری است.

امینی با اشاره به اینکه تخصیص به موقع اعتبارات راه را برای توسعه طرح‌های آبخیزداری تسهیل می‌کند، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر باید به مقوله کنترل سیل و سیلاب بویژه در مناطق بیابانی که مستعد وقوع این پدیده‌هاست بیشتر توجه شود.

آبخیزداری (Watershed Management) علم و هنر برنامه ‌ریزی مستمر و اجرای اقدامات لازم برای مدیریت منابع عرصه‌های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک است که می‌تواند به صورت مکانیکی یا بیولوژیکی باشد.

 نگاهی به وضعیت اصفهان از حیث عرصه‌های طبیعی حاکیست که این استان به مرکزیت شهرستان اصفهان با ۲۴ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از این مساحت را معادل ۹.۸ میلیون هکتار عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و ازاین میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار جنگل معادل (۴ درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد ) و سه میلیون هکتار بیابان معادل ( ۳۲ درصد) در برگرفته است.
جنگل‌های استان اصفهان بطور عمده در ۲ شهرستان فریدونشهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار پراکنده است و سرانه جنگل درکمتر از ۰.۱ هکتار است اما با وجود سطح به نسبت کم از تنوع گونه‌ای خوبی ( ۳۵ گونه درختی ودرختچه ای) برخوردار است.
اصفهان از نظر تقسیم بندی نواحی رویشی در ۲ ناحیه رویشی زاگرسی و ایران تورانی قرار گرفته که ناحیه رویشی زاگرسی غرب و جنوب استان را شامل می‌شود و بقیه مناطق استان جزو ناحیه رویشی ایرانی تورانی است.
این استان واقع در مرکز کشور دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است و از این پهنه ۳.۲ میلیون هکتار معادل ۳۲ درصد استان را اراضی بیابانی و شنزار تشکیل می دهد که به طور عمده در بخش‌های شمالی و شرقی آن پراکنش دارند.

بازدید : 855
24 دی 1399 ساعت 08:15 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

نیرومند ترین مردم آن است که خشم خویش را نگه دارد . (امام موسی کاظم ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک