جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 3120
  • بازدید دیروز : 3567
  • بازدید این ماه : 87271
عناوین مهم خبری :
3 ميليون و 200 هزار هکتار از اراضي استان بياباني است که از اين ميزان يک ميليون و 500 هزار هکتار آن کانون بحران است

حسينعلي نريماني با اشاره به پديده غالب خشکسالي در اصفهان و تشديد گرد و غبار و ريزگردها، اظهار کرد: در مجموع تغييرات اقليمي به ما مي گويد که يک بار ديگر فعاليت هاي خود را مرور کنيم و اقداماتي که موجب تشديد بيابان زايي مي شود را، متوقف يا اصلاح کنيم.

نريماني تاکيد کرد: اگرچه اقدامات بيابان زدايي در استان انجام مي شود، اما تغييرات اقليمي فرامرزي است و علاوه بر ورود ريزگردهاي برون مرزي به داخل کشور، در داخل نيز مرزهاي سمنان، يزد، قم و ... آسيب پذير هستند و با توجه به اينکه در اين مرزها سکونت افراد بسيار اندک است، تمرکز کمتري براي رفع اثرات بيابان زايي آن انجام مي شود.

وي توضيح داد: با کاهش بارندگي، رطوبت خاک کاهش مي يابد در اين شرايط چسبندگي بين ذرات خاک کمتر مي شود که با کمترين سرعت باد شاهد طوفان گرد و غبار همانند ابتداي امسال در کشور و استان مي شويم.

وي با بيان اينکه سالانه يک درصد مساحت کشور تبديل به بيابان مي شود، اين عدد در اصفهان نيم درصد است، توضيح داد: طي يک بررسي از سال 81 تا 98، حدود نيم درصد به مساحت بيابان هاي استان (مناطق تحت تاثير فرمايش بادي) اضافه مي شود.

نريماني با بيان اينکه 10 درصد اراضي خشک دنيا بياباني است که اين عدد در کشور 20 درصد و در استان اصفهان 30 درصد است، توضيح داد: در حال حاضر 3 ميليون و 200 هزار هکتار از اراضي استان اصفهان بياباني است که از اين ميزان يک ميليون و 500 هزار هکتار آن کانون بحران است؛ به اين معنا که اگر گرد و غبار در اين کانون ها رخ دهد به طور قطع شاهد خسارت سنگيني به منابع زيستي و اقتصادي خواهيم بود.

وي با بيان اينکه اگرچه بايد با شرايط اقليمي موجود سازگاز شويم، اما بايد فشار خود را از طبيعت کمتر کنيم، توضيح داد: به عنوان مثال معادن سطحي همچون خاک رس، شن و گچ و ... بايد از استان حذف شود، همچنين در بحث آب، با جريان زاينده رود، بيش از 100 هزار هکتار اراضي کشاورزي زير کشت مي رود و اگر حقابه کشاورزان داده شود، به طور قطع گرد و غبارها کمتر خواهد شد.

نريماني در ادامه با اشاره به تبعات خشکي زاينده رود و تاثير آن بر بحران بيابان زايي در استان اصفهان، تصريح کرد: خشکي زاينده رود به حرکت طوفان هاي گرد و غباري به سمت مناطق مسکوني کمک مي کند (اگر باد از شرق باشد، گرد و خاک به سمت اصفهان مي آيد و اگر جهت باد، غرب باشد، گرد و خاک به سمت ورزنه و جاده ترانزيتي و راه آهن مي رود).

وي تاکيد کرد: هر چه اراضي کشاورزي اصفهان کمتر تحت پوشش گياهي و زير کشت رود، مستعد فرسايش خاک مي شود.

بازدید : 520
26 فروردین 1400 ساعت 12:45 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

هر گاه (مطلبى) بپرسى براى دانستن بپرس نه براى خرده‌‏گیرى زیرا که نادان یاد گیرنده شبیه عالم است و عالم خرده‌‏گیر شبیه نادان. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک