جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 8
  • بازدید دیروز : 704
  • بازدید این ماه : 716
عناوین مهم خبری :
سه سد خاکی در اردستان آبگیری شد.

مجید خداپرستان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه این طرح‌ها شامل آبخیزداری پخش سیلاب روستای مزدآباد، پخش سیلاب موغار و بندهاخاکی ظفرقند است، افزود: این سدهای خاکی در چند سال گذشته به ‌منظور تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و نفوذپذیری آب، کنترل سیلاب و ریزگردها در شهرستان ساخته شد.

وی ادامه داد: حجم آب پشت این سدها افزون بر ۴۰۰ هزار متر مکعب است و با آبگیری سدهای خاکی در مناطق مختلف شهرستان از وارد شدن خسارت شدید به روستاها جلوگیری شده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اردستان یکی دیگر از مزایای آبگیری سدهای خاکی را نفوذ آب به سفره‌های زیرزمینی عنوان کرد و گفت: تغذیه سفره‌های زیرزمینی سبب رشد و پوشش شرایط محیطی و جلوگیری از فرسایش خاک خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: آب‌های ذخیره شد پشت این سدها بیش از یک ماه ماندگاری دارد و این طرح ها یکی از موثرترین راهکار کنترل سیلاب‌ها و همچنین هدایت آب‌های حاصل از بارش‌ها است.

خداپرستان با بیان اینکه تاکنون ۳۵ طرح آبخیزداری در مناطق مختلف اردستان با اعتبار افزون بر ۴۰ میلیارد تومان اجرا شده است‌، افزود: این سدها از نوع سنگ و ملاتی، بند خاکی، پخش سیلاب و بیولوژیک هستند.

رییس اداره هواشناسی اردستان ۱۵ اردیبهشت ماه جاری با بیان اینکه که مجموع بارندگی‌های سال جاری این شهرستان تاکنون ۶۰ میلی متر ثبت شده است، گفت: مردم این شهرستان تا پایان اردیبهشت ماه با توجه به وضعیت نقشه‌های هواشناسی باید منتظر بارش‌های بهاری و رگباری همراه با رعد و برق در عصر و اوایل شب باشند.

جواد رمضانپور با بیان اینکه بارندگی‌های امسال اردستان چهار برابر کمتر از سال گذشته بوده است، افزود: به طور حتم این شهرستان در تابستان پیش رو با کمبود آب و خشکسالی مواجه خواهد شد و به همین دلیل از اکنون باید مدیریت منابع آب در دستور کار قرار گیرد.

وی اضافه کرد: اگر تا پایان اردیبهشت ماه هم بارندگی تداوم داشته باشد، قنات‌های خشک شده اردستان پرآب نمی‌شود و به تبع آن تابستان امسال شهرستان به شدت گرم و خشک خواهد بود.

شهرستان اردستان با افزون بر ۴۲ هزار نفر جمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

بازدید : 1541
25 اردیبهشت 1400 ساعت 10:15 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

گنجينه دانش را بهرقيمتي بخرند ارزان است

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک