جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 294
  • بازدید دیروز : 1
  • بازدید این ماه : 298
عناوین مهم خبری :
خشکسالی و خطر افزایش کانون‌های سالک خیز در استان اصفهان

منصور شیشه فروش در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه سالک یک بیماری پوستی طولانی مدت است که عامل آن انگلی به نام لیشمانیا و ناقل آن نوعی پشه خاکی است، اظهار کرد: این بیماری در همه کشورهای جهان شیوع دارد، از جمله در مناطق گرمسیری آمریکا، آفریقا، هند، نواحی گرمسیری آسیای جنوب شرقی و مدیترانه. این بیماری در مناطق خشک و نیمه خشک به علت تنوع زیاد مخازن ناقل بیماری شیوع بیشتری دارد.

وی از شناسایی حدود ۹۰ کانون سالک در استان اصفهان خبر داد و گفت: سالک در شهرستان های مختلف استان، به ویژه مناطق کویری در شرق، نطنز، اردستان، برخوار، شاهین شهر و میمه شیوع بیشتری دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، به اجرای طرح پیشگیری، کنترل و مراقبت سالک از سال ۸۶ تاکنون در استان اصفهان اشاره و تصریح کرد: این طرح در مناطق مختلف استان اجرا شده و به کاهش ۵۰ درصد تعداد مبتلایان به سالک در این مناطق کمک کرده است.

شیشه فروش، خاطرنشان کرد: برنامه های پیشگیری، کنترل و مراقبت سالک در پنج محور اصلی اجرا می شود که شامل مبارزه با ناقل، شناخت گونه جونده، شناخت روش های مبارزه با آن شامل لانه کوبی و استفاده از سموم، مبارزه با ناقل بیماری، جمع آوری و دفن بهداشتی زباله، شناسایی گونه های پشه خاکی، آموزش جامع حفاظت شخصی، ترویج استفاده از لوازم فردی، استفاده از دور کننده حشرات به خصوص در زمان غروب آفتاب و اوایل شب، مبارزه با مخزن اصلی موش، ارائه خدمات تشخیص و درمان و بهسازی محیط و حل مشکلات زیست محیطی است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان بر هم زدن چرخه طبیعت و محیط زیست را عامل اصلی شیوع و گسترش بیماری ها دانست و افزود: به عنوان نمونه در مناطق خشک و نیمه خشک درختان بلند قطع و زیست گاه های طبیعی از بین رفت که باعث شد جمعیت عقاب ها و راسو و روباه که می توانند موش شکار کنند کاهش پیدا کند، در نتیجه جمعیت موش ها افزایش یافت. با افزایش جمعیت موش های صحرایی، پشه خاکی که از خون این موش ها تغذیه می کند افزایش پیدا کرد که ناقل اصلی بیماری سالک به انسان ها است.

وی با بیان اینکه برای مبارزه با سالک در استان طی چند سال اخیر حدود شش میلیارد تومان هزینه شده است، تصریح کرد: عملیات جونده کشی چند سال است در استان اجرا می شود و هم اکنون نیز دانشگاه علوم پزشکی و مرکز بهداشت اصفهان در طرحی که از ۲۸ فروردین شروع شده و تا پایان شهریور ادامه دارد، طی چهار مرحله عملیات جونده کشی، سم پاشی و آموزش جمعیت در معرض سالک را اجرا می کنند.

شیشه فروش با اشاره به اینکه شهرداری ها نیز عملیات لانه کوبی، طعمه گذاری، تسطیح و سم پاشی برای مقابله با ناقل بیماری سالک را دنبال می کنند، افزود: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در سطح شش هزار هکتار مناطق بیابانی، عملیات مبارزه با جونده را انجام می دهد، همچنین آوار برداری از مناطق مخروبه در مناطق شهری و روستایی با همکاری میراث فرهنگی انجام می شود تا مکان های جذاب برای مخزن موش فراهم نباشد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، اجرای برنامه بهداشت حمل زباله و جلوگیری از انباشت زباله و تکمیل طرح پاکسازی محیط از نخاله و لجن از سوی شهرداری ها، ساماندهی مسیر رودخانه زاینده رود در شرق اصفهان از سوی شرکت آب منطقه ای، ضدعفونی مستمر مناطق و هدایت و بهره برداری از پساب فاضلاب از سوی شرکت آبفا، بهسازی و نوسازی دامپروری و جلوگیری از تجمیع کود و آموزش به دامداران برای حفظ محیط توسط سازمان جهاد کشاورزی و به کارگیری ماشین آلات راهداری در جهت اجرای عملیات کنترل جوندگان و تخله و انتقال نخاله ها توسط اداره کل راه و شهرسازی استان را از وظایف تعیین شده برای دستگاه های مختلف در راستای پیگشیری و مقابله با سالک در استان برشمرد.

وی ادامه داد: جمعیت هلال احمر استان آموزش همگانی به مردم در مناطق سالک خیز برای حفاظت شخصی و تخصیص بودجه از سوی سازمان برنامه و بودجه به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و کاشان برای اجرای طرح های مقابله با سالک و تامین داروها و درمان بیماری سالک از دیگر برنامه های پیش بینی شده در این راستا است.

شیشه فروش با اشاره به اینکه اداره کل منابع طبیعی استان در اجرای طرح های بیابان زدایی باید گونه هایی کشت کند که جاذب موش ها نباشد و اقدام به لانه گزینی در این گونه ها نکنند، افزود: یک سوم مساحت استان اصفهان بیابانی است و مناطق مشترک کویری با استان های دیگر داریم، ضمن اینکه سالانه با خسارت ناشی از فرسایش بادی مواجه هستیم، از سوی دیگر کم بارشی در استان و اقلیم خشک و نیمه خشک شرایط خاصی ایجاد کرده که باید اقدام به اجرای طرح های بیابان زدایی کنیم، در غیر این صورت علاوه بر خسارات زیست محیطی، خطر افزایش کانون های سالک خیز در این مناطق وجود دارد.

وی آران و بیدگل، کاشان، اردستان، نطنز، نائین، اصفهان، خور و بیابانک و برخوار را شهرستان های متأثر از خشکسالی و افزایش اقلیم بیابانی برشمرد و افزود: در سال های گذشته بیش از ۳۰۷ هزار هکتار پوشش گیاهی جنگل های دست کاشت مثل گیاه طاق، قره داغ، اسکنبیل و ... برای پیشگیری و کنترل کویر در این مناطق کشت شده، همچنین سال گذشته دو هزار هکتار نهال کاری و امسال هم قرار است دو هزار و ۵۰۰ هکتار نهال کاری در این عرصه ها انجام شود.

بازدید : 584
29 اردیبهشت 1400 ساعت 12:49 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

هر گاه شنیدی شخصی آبروی مردم را می ریزد ، بکوش تا تو را نشناسد . امام حسن (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک