جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1920
  • بازدید دیروز : 2427
  • بازدید این ماه : 82504
عناوین مهم خبری :
ایجاد راه آهن اختصاصی در تاغزارهای آران و بیدگل متوقف شود

محمد مشهدی نوش‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ساخت راه‌آهن اختصاصی شرکت فولاد کویر در حالی مطرح شده که سال‌هاست عملیات زیرسازی و آسفالت بخش زیادی از کنارگذر آران و بیدگل از بالادست نوش‌آباد انجام شده است.

وی تصریح کرد: بعد از اجرای جاده کنارگذر، به موازات آن ساخت راه‌آهن اختصاصی برای شرکت فولاد، از محیط طبیعی، تاریخی و انسانی شهرستان آران و بیدگل به ‌ویژه در جانب نوش‌آباد، محمدآباد و علی‌آباد عبور خواهد کرد که پایمال کردن حقوق ملی و شهروندی و عین بی‌عدالتی است که برای حفظ منافع اقتصادی افراد خاص، بر اهالی منطقه تحمیل می‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان، تاکید کرد: آیا جوانب متعدد یک چنین اقدام مخربی سنجیده شده است؟ آیا حقوق شهروندان منطقه در نظر گرفته‌شده است؟ آیا کسی این حق را به افراد می‌دهد که برای افزودن به ثروت خود حقوق ملی را پایمال کنند؟

مشهدی نوش‌آبادی گفت: ناتمام ماندن ساخت کنارگذر شهرستان که بخش اعظم آن به انجام رسیده، باعث شده که ماشین‌های سنگین شرکت فولاد وارد حریم شهری نوش‌آباد، علی‌آباد و محمدآباد و... شوند. این موضوع زندگی و آسایش مردم را به خطر انداخته‌ و موجب اتفاقات ناگواری می‌شود.

وی افزود: مسئولان شهرستان آران و بیدگل که نمایندگان دفاع از حقوق مردم هستند، باید تکمیل مسیر کنارگذر سراسری را پیگیری کنند تا همه شهروندان با امنیت از این مسیر استفاده کنند.

مشهدی نوش‌آبادی گفت: چه ضرورتی دارد که منطقه‌ای به این وسعت با ریل راه‌آهن اختصاصی چند تکه شده و زندگی روزانه شهروندان به ویژه کشاورزان این بخش دچار حوادث ناگوار شود؟

وی با اشاره به تخریب جنگل‌های دست کاشت، تصریح کرد: محیط طبیعی این منطقه از ترکیب درختان طاق و گز در طرح عظیم تثبیت شن‌های روان جنگل، مرتع و زیست بومی بزرگ درخور حفظ و حراست پدید آمده و محل زندگی و تردد انواع و اقسام وحوش از قبیل پرندگان و چرندگان شده است و اجرای راه‌آهن اختصاصی، حیات آن‌ها را با تهدید روبرو می‌کند.

این پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: اجرای راه‌آهن اختصاصی برای یک شرکت خصوصی، آثار گردشگری و اکوتوریسم موجود در این مسیر کویری را که از مناطق مورد توجه گردشگران است در معرض خطر قرار می‌دهد.

مشهدی نوش‌آبادی افزود: از مسئولان تقاضا داریم، ضمن توقف اجرای طرح راه‌آهن اختصاصی شرکت فولاد، کنارگذر شهرستان را تکمیل کرده تا هم مشکل این شرکت حل شود و هم  اعتبار ملی که برای ایجاد کنارگذر هزینه شده، بیش از این هدر نرود و طرح‌های جایگزین مثل ریل قطار اختصاصی، حیات انسانی، طبیعی و حقوق ملی را به خطر نیندازد.

بازدید : 501
8 خرداد 1400 ساعت 10:15 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

مردم با آنچه که نمی‏دانند، دشمنند. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک