جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 421
  • بازدید دیروز : 1
  • بازدید این ماه : 425
عناوین مهم خبری :
دیدار فرمانده بسیج کارمندان استان اصفهان با  مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان.
 فرمانده بسیج کارمندان استان اصفهان و فرمانده بسیج عشایری استان  وهمچنین  مدیر کل امور عشایر استان با  مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان دیدار کردند.

در این دیدار که حاج آقا عسگری فرمانده پایگاه بسیج اداره کل و مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه و مهندس قاسمی مسئول روابط عمومی اداره کل نیز حضور داشتند مشکلات عشایر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 فرمانده بسیج عشایری استان در این نشست گفت:  عشایر استان با معضلات عدیده ای از جمله مشکلات مربوط به مراتع و چرای دام مازاد در مراتع ،عدم آگاهی از قوانین و مقررات منابع طبیعی مواجه هستند که درنتیجه منجر به انجام تخلفات و در نهایت محکومیت عشایر در محاکم قضایی می شود، دوگانگی در برخورد دستگاه‌های اداری مختلف با عشایر ، عدم تامین آب، علوفه و نهاده‌های مورد نیاز ، عدم وجود مخازن مناسب ذخیره آب،  مشکلات دامپزشکی،  عدم وجود دارو و گران بودن آن از دیگر مسائلی است که عشایر با آن مواجه می باشند لذا بسیج عشایری با هماهنگی سپاه صاحب الزمان عج  نسبت به تشکیل کارگروه های مختلف با ادارات مرتبط اقدام نموده تا در راستای رفع موانع تولید امور مربوط به عشایر را تسهیل نماید.

سرهنگ کیان نژاد افزود:  تشکیل دفاتر حقوقی از طریق سپاه برای عشایر و در مرحله اول بالابردن سطح آگاهی عشایر نسبت به قوانین و مقررات و همچنین امضای تفاهم نامه مشترک برای تشکیل کارگاه ها و کلاس های آموزشی  ویژه عشایر فی مابین اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و فرماندهی بسیج عشایر استان از جمله اقداماتی است که بسیج عشایر پیگیر آن است.


 در ادامه جلسه مدیر کل امور عشایر استان گزارشی از اقدامات، تکالیف، وظایف و فعالیتهای انجام شده از سوی مدیریت امور عشایر استان ارائه و افزود:  در راستای تولید گوشت قرمز در چند ساله اخیر تسهیلات خوبی از سوی صندوق حمایت به عشایر داده شده است لیکن عشایر همچنان در خصوص فروش دام خود و همچنین فروش صنایع دستی با مشکل مواجه می باشند به گونه‌ای که از یک میلیون راس دام آماده برای فروش تاکنون فقط ۲۵ هزار راس توسط دولت خریداری شده است.

 اسفندیاری، عدم تأمین نهاده‌های دامی مورد نیاز ، عدم تأمین سوخت مورد نیاز ،عدم آبرسانی سیار در حدنیاز ،  عدم امکان ایجاد سرپناه و اتاقک به جای سیاه چادر در مراتع را به عنوان عمده ترین و مهمترین مشکلات مبتلابه عشایر نام برد.


 سپس مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات مثبت و ارزنده ای که توسط فرماندهی بسیج عشایر و سپاه صاحب الزمان عج استان در خصوص رفع مشکلات و نگرانی های عشایر انجام داده‌اند، گفت:  اداره آموزش، ترویج و مشارکت مردمی اداره کل برای هر گروه از عشایر حداقل سه دوره کارگاه و کلاس آموزشی لازم را برگزار نموده لیکن متاسفانه اثربخشی آن مورد ارزیابی قرار نگرفته است.

محمد علی کاظمی به تشکیل شرکت‌های تعاونی مرتعداران و منابع طبیعی استان  و اقدامات مثبت انجام شده از سوی آن تعاونی‌ها در خصوص حمایت از دامداران و عشایر اشاره نمود و گفت:  بی ادعا ترین، کم هزینه ترین، در صحنه ترین و کم توقع ترین تولید کنندگان در کشور دامداران روستایی و عشایری هستند.

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اظهار داشت:  با ایجاد تعاونی ها و عضویت دامداران در آن بسیاری از مشکلات آنان از جمله تک بعدی بودن معیشت آنان،  تامین خوراک دام، دریافت تسهیلات کم بهره  به راحتی مرتفع می شود .

کاظمی افزود : پتانسیل تعاونی‌ها،  پتانسیل بسیار خوبی است که پس از بررسی مسائل و مشکلات عشایر توسط دستگاه‌های اداری در کنار همدیگر و راه اندازی آن تعاونی‌ها می‌تواند بسیار کارگشا وراهگشا باشد، 

وی تصریح نمود: در حوزه مراتع قوانین و مقرراتی وجود دارد که لازم است اتحادیه تعاونی‌ها و شرکت‌های تعاونی پیشنهادات و نظرات خود را ارائه تا به مجمع نمایندگان مجلس و سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور منعکس و نسبت به اصلاح قوانین دست و پاگیر اقدام شود.

وی خاطر نشانن کرد : در بسیاری از مواقع اختلافات قومی و قبیله ای،  محلی و خانوادگی بین عشایر و انعکاس موضوعات به منابع طبیعی و حتی به دستگاههای نظارتی فرصت و امکان کوچکترین ارفاق و مساعدت را به عشایر به عنوان تولید کنندگان مهم کشور از اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سلب و اداره را ملزم به صدور اخطاریه و در نهایت ارجاع افراد به مراجع قضایی می نماید.

 کاظمی در مورد ساخت و ساز و اسکان در مراتع گفت:  چنانچه طرح مرتعداری تلفیقی تهیه شود بسیاری از نیازهای عشایر در زمینه‌های مختلف مرتفع می گردد که تهیه این طرح های مرتعداری برای کل مراتع استان با سرعت چشمگیری در دست اقدام و پیگیری می باشد.
بازدید : 732
17 شهریور 1400 ساعت 11:55 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

آن کس که از روزگار تجربه آموخت ، هرگز فریب جهانیان را نخواهد خورد . ( امام حسن عسکری ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک