جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 26
  • بازدید دیروز : 704
  • بازدید این ماه : 734
عناوین مهم خبری :
۶ طرح کنترل و مهار سیلاب در استان اصفهان اجرا شد

ابوطالب امینی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: طرح‌های مورداشاره شامل اجرای بندهای سنگ و سیمان، سازه‌های کنترل سیلاب سنگی ملاتی، احداث بند، سرریز بالادست و پخش سیلاب، که پس از یک سال به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: پروژه‌های نامبرده در شهرستان‌های سمیرم، لنجان، خور و بیابانک، خوانسار، گلپایگان و اردستان اجرا و برای آن‌ها بالغ‌بر ۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان هزینه شد.

معاون آبخیزداری اداره‌ کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان با اشاره به اینکه استحصال هرچه بیشتر سیلاب‌ها با توجه به خشک‌سالی استان مفید است خاطرنشان کرد: پروژه‌های مذکور توانایی مهار و استحصال بیش از ۱۸ هزار و ۲۰۰ مترمکعب سیلاب را خواهد داشت.

امینی افزود: این طرح‌ها برای جلوگیری از آسیب به ۶۴۵ خانوار روستایی براثر بروز سیلاب مفید خواهد بود و به تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی کمک خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه بیابان‌ها و مناطق خشک  استان در پایان زمستان و آغاز بهار مستعد وقوع سیل و سیلاب است گفت: بنابراین احداث بندهای سنگی سیمانی، سنگی ملاتی، سیل بند و سرریز در آن‌ها ضروری است.

معاون منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان بابیان اینکه کاهش فرسایش خاک از دیگر نتایج پروژه‌های آبخیزداری است اظهار داشت: شناسایی مناطق مستعد فرسایش خاک  و اجرای طرح‌های بازدارنده سبب کاهش این پدیده مخرب می‌شود.

عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری در سه بخش بیومکانیک، بیولوژیک و مکانیک ازجمله مرتع‌داری، جنگل‌کاری، ایجاد و افزایش پوشش گیاهی و فضای سبز، احداث بند و سد خاکی، چاله‌های فلسی و تورکینست(Turkeynest) به‌منظور جلوگیری و کاهش عوامل تخریب منابع طبیعی ازجمله سیل، خشک‌سالی، تغییر اقلیم، مقابله با کمبود و بحران آب و بیابان‌زایی اجرا می‌شود.

نگاهی به وضعیت عرصه‌های طبیعی اصفهان حاکی است که این خطه با ۲۴ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از آن  را معادل حدود ۹.۸ میلیون هکتار عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل معادل (۴ درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان معادل (۳۲ درصد) در برگرفته است.
جنگل‌های استان اصفهان به‌طور عمده در ۲ شهرستان فریدون‌شهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار قرار دارند.

استان اصفهان ازنظر تقسیم‌بندی نواحی رویشی در ۲ ناحیه رویشی زاگرسی و ایران تورانی قرارگرفته است که ناحیه رویشی زاگرسی غرب و جنوب استان را شامل می‌شود و بقیه مناطق جزو ناحیه رویشی ایرانی تورانی به شمار می‌رود.

این استان واقع در مرکز کشور دارای اقلیم خشک و نیمه‌خشک است و از این پهنه ۳.۲ میلیون هکتار معادل ۳۲ درصد استان را اراضی بیابانی و شنزار تشکیل می‌دهد که به‌طور عمده در بخش‌های شمالی و شرقی آن پراکنش دارند.

بازدید : 468
30 شهریور 1400 ساعت 04:50 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

و اراده کرده ایم بر کسانی که در روی زمین به ضعف کشانیده شده اند منت گذارده و آنان را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم . قرآن کریم

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک