جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 2432
  • بازدید دیروز : 4138
  • بازدید این ماه : 2432
عناوین مهم خبری :
توقف فعالیت معادن سیلیس در محوطه باستانی تیمره
رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان گلپایگان گفت: منطقه بزرگ تیمره در محدوده این شهرستان و شمال غرب استان اصفهان، تا استان مرکزی امتداد داشته و یکی از کهن‌ترین مناطق مسکونی بشر در فلات مرکزی ایران است.
مصطفی قانونی افزود: بخش بزرگی از این محدوده با عنوان مجموعه تنگ غرقاب (قیدر) در محدوده شهرستان گلپایگان است که به دلیل عبور رودخانه‌های گلپایگان و خوانسار از بیش از ۱۰ هزار سال قبل تصاویر ارزشمندی از حضور اجتماعی انسان در قالب سنگ‌نگاره بر روی سنگ‌ها و صخره‌های این محدوده مشهود است.
وی گفت: در این محدوده بیش از ۳۶ هزار سنگ‌نگاره از دوران آغاز تاریخ، دوران باستان و دوران اسلامی وجود دارد که در نوع خود منحصربه‌فرد است.
رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان گلپایگان افزود: با توجه به فعالیت معادن برداشت سیلیس، و احتمال وقوع آسیب به این سنگ نگاره‌های ارزشمند از سال گذشته تا کنون دوستداران میراث‌فرهنگی با ارائه درخواستی به مراجع قضایی شهرستان خواستار تعطیلی این معادن بوده اند.
قانونی گفت: دستور دادستان شهرستان از امروز، فعالیت معادن برداشت سیلیس در منطقه برای حفظ و حراست از سنگ نگاره‌های دشت بزرگ و تاریخی تیمره متوقف شد.
بازدید : 452
25 مهر 1400 ساعت 08:53 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

هر گاه شنیدی شخصی آبروی مردم را می ریزد ، بکوش تا تو را نشناسد . امام حسن (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک