جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1972
  • بازدید دیروز : 3210
  • بازدید این ماه : 102250
عناوین مهم خبری :
عشایر باقی مانده در ییلاق به قشلاق کوچ کنند
عشایر باقی مانده در ییلاق به قشلاق کوچ کنند

اصفهان- ایرنا - رییس اداره امور عشایر سمیرم از عشایر باقی مانده در منطقه ییلاقی سمیرم خواست هر چه زودتر به مناطق گرمسیری کوچ کنند.

علی رحیمی روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا، به سردتر شدن هوای ییلاق اشاره و بیان کرد:  کاهش روزانه دما و احتمال بارندگی در روزهای آینده مشکلاتی برای عشایر و دام‌های آنها بدنبال خواهد داشت از این رو ادامه ماندگاری در ییلاق توصیه نمی شود.

وی افزود: علوفه و پوشش گیاهی چندانی نیز در مراتع سردسیری باقی نمانده که دام عشایر بخواهند از آن استفاده کنند و جریمه یگان حفاظت منابع طبیعی نیز دور از انتظار نیست.

رییس اداره امور عشایر سمیرم با بیان اینکه افزون بر ۹۵ درصد عشایر و خانواده های آنها در مهر ماه کوچ کرده‌اند، افزود:  شماری هم که باقی ماندند باغ سیب یا زراعت داشتند که با شروع ماه آبان و برداشت محصولات، آنها نیز باید به قشلاق کوچ کنند.
رحیمی به مشکلات کوچ و ماشینی شدن این سنت دیرینه در سال‌های اخیر اشاره و بیان کرد: امسال با تداوم خشکی و کم بارشی، آبرسانی پایدار به سیاه چادرها با هدف تامین آب دام و آشامیدنی در مسیر کوچ بهاره انجام شد.
وی اضافه کرد: با توجه به استمرار شیوع ویروس و ضرورت ادامه واکسیناسیون، لازم است عشایر و خانوارهای باقی مانده به گرمسیر کوچ کنند.

عمده محل‌های تجمع و کلونی‌های بزرگ عشایر سمیرم در بخش پادنای بزرگ در جنوب، شرق سمیرم بویژه منطقه قبرکیخا، بخش وردشت در مسیر شهرستان بروجن به روستاهای این بخش در شمال سمیرم هستند.

عشایر کوچرو اصفهان، بیش از ۶ ماه از سال را در شهرستان‌های ییلاقی و کوهستانی غرب، جنوب و جنوب غربی این استان مستقر می‌شوند.

 خانوارهای عشایری قشقایی شامل طایفه‌های درّه شوری، عمله، فارسیمدان و شش بلوکی، هر سال به ییلاق و سرحدات ییلاق سمیرم کوچ می‌کنند و افزون بر ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار راس دام را با خود به مراتع ییلاقی می‌آورند.

طبق سرشماری چادر به چادر و نفر به نفری که شبکه بهداشت، بسیج و امور عشایر در سال گذشته انجام داد سرجمع جمعیت عشایری که وارد ییلاق می‌شوند ۱۵ هزار نفر هستند که تنها ۲ هزار نفر از آنها در سامان سیب استان اصفهان ثبت شده و بقیه در استان های قشلاقی ثبت سامانه شده‌اند.

شهرستان سمیرم در جنوب استان اصفهان، بزرگترین منطقه ییلاقی و مرتعی عشایر کشور محسوب می‌شود.

این شهرستان در ضلع شمالی دنا و زاگرس میانی با ۱۵۰ روستا و آبادی، ۶ شهر و چهار بخش و افزون بر ۹۰ هزار جمعیت روستایی، شهری و عشایری، در۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان و ۱۶۴ کیلومتری شمال یاسوج، واقع است.
بازدید : 359
15 آبان 1400 ساعت 05:02 ب.ظ
درحال بارگزاری
سخن روز

الله خالق کل شیء و هو علی کل شی ء وکیل خداوند خالق هر چیزی است و هم او وکیل هر چیزی است که خلق نموده است (زمر -62 )

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک