جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1945
  • بازدید دیروز : 3210
  • بازدید این ماه : 102223
عناوین مهم خبری :
ضرورت تبدیل آبخیزداری دولتی به آبخیزداری مردمی
 

 
مدیرکل پخش سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها با تأکید بر ضرورت تبدیل آبخیزداری دولتی به آبخیزداری مردمی گفت: برای گسترش آبخیزداری مردمی لازم است ظرفیت های قانونی بکار گرفته شود تا بتوان از قطره قطره نزولات آسمانی استفاده کرد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، ابوالقاسم حسین پور در وبینار علمی «چالش ها و فرصت ها در ارتقاء تولیدات دیم و امنیت غذایی با روش های حفاظت خاک و آبخیزداری»  که در پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری برگزار شد گفت: باید در مجامع علمی و دانشگاهی، ظرفیت های آب سبز احصا شود و ارزش اقتصادی آن ملاحظه شود.
وی افزود: یکی از مسائل مهمی که باید برای کشاورزی دیم مدنظر واقع شود افزایش بهره وری نزولات در کشور است که این مهم با اعمال مدیریت جامع حوزه آبخیز و کاهش تبخیر و ذخیره سازی آن امکانپذیر خواهد بود.
در این وبینار جهانگیر پرهمت «عضو هیئت علمی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری» با تاکید بر نقش سطوح آبگیر باران در ارتقاء تولید باغات دیم و کاهش تبخیر و سیل خیزی گفت: از جمله چالش های کشاورزی دیم در ایران می توان به فرسایش زیاد و تخریب اراضی به دلیل شخم غالب در جهت شیب، شدت بالای سیلخیزی نسبت به سایر کاربری ها به دلیل ضعف در مدیریت مزرعه و کاهش نفوذ و در نتیجه کاهش منابع آب زیرزمینی اشاره کرد.
عضو هیئت علمی حفاظت خاک و آبخیزداری با اشاره به ناپایداری در تامین معیشت ساکنین حوزه ها و فشار مضاعف بر منابع طبیعی ناشی از پایین بودن عملکرد محصولات دیم و نوسانات شدید آن خاطر نشان کرد: طبق آمار محصولات باغی در سال 1398، متوسط عملکرد تولید محصولات باغی به صورت آبی 10.1 تن در هکتار و دیم 4.5 تن در هکتار است که این عملکرد نشان از ظرفیت بالای محصولات باغی دیم در کشور با ورود فناوری های پیشرفته در ارتقای عملکرد است.
این استاد دانشگاه افزود: افزایش تولید محصولات باغی دیم و بهره وری زمین بخصوص هم برای ارتقای باغات موجود و هم با تبدیل عرصه های دیمزار کم بازده با باغات دیم، توسعه اشتغال در بالادست و کاهش مهاجرت در سطح حوزه به صورت توزیعی و همراه با عدالت اجتماعی و کاهش شدت سیل خیزی از جمله آثار و دستاوردهای  زراعت و احداث باغ در دیمزارها خواهد بود.
بازدید : 376
16 آبان 1400 ساعت 01:28 ب.ظ
برچسب ها : آبخیزداری
درحال بارگزاری
سخن روز

علم و دانش بهتر از مال و دارایى است علم ترا نگهدارى کند در حالی که مال را تو باید نگهداریش کنى. امیر المومنین علی علیه السلام

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک