جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 2104
  • بازدید دیروز : 3210
  • بازدید این ماه : 102382
عناوین مهم خبری :
موافقت اکثریت اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس با طرح آبخیزداری

بنا به اعلام سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی :

طرح آبخیزداری و آبخوانداری در این کمیسیون مطرح و اکثریت اعضای کمیسیون با این طرح موافقت کردند.

 


به گزارش تسنیم، طرح آبخیزداری و آبخوانداری از طرح های مهم مجلس شورای اسلامی است که در یک ماه اخیر در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد و پس از آن، طرح مذکور برای طی فرایند تصویب در مجلس شورای اسلامی به کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی ارسال و در این کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
با توجه به اعلام حجت الاسلام و المسلمین آزادی خواه «سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، محیط زیست و منابع طبیعی مجلس» کلیات این طرح با حضور مسعود منصور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اکثریت اعضای کمیسیون با این طرح موافق بودند اما به واسطه وجود برخی ایرادات از جمله مغایرت با اصل 75 قانون اساسی مقرر شد در کمیته ویژه‌ای این ایرادات رفع و مجددا به کمیسیون ارجاع داده شود.

 

**وزیر جهاد کشاورزی: برای اجرای طرح های آبخیزداری در کشور قانون نداریم

بررسی قانون آبخیزداری و آبخوانداری در مجلس شورای اسلامی در حالی است که سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر ضرورت تدوین قانون آبخیزداری در مجلس شورای اسلامی گفته بود ما در حال حاضر برای اجرای طرح آبخیزداری قانونی در کشور نداریم که امیدواریم با حمایت‌های مجلس شورای اسلامی از طرح آبخیزداری، این امر مهم نیز صاحب قانون شود.

 

**قانون آبخیزداری؛ راهکاری برای مدیریت سیل و خشکسالی و تحقق امنیت غذایی

یکی از مهمترین دستاوردها و نتایج مهمی که قانون آبخیزداری و آبخوانداری می تواند به دنبال داشته باشد، مقابله با سیل و خشکسالی و نیز تحقق امنیت غذایی در کشور است در این باره علی طالبی رئیس انجمن علمی آبخیزداری و عضو هیئت علمی دانشگاه یزد معتقد است اعمال هرگونه سیاست و راهبردی در مورد نقش و جایگاه آبخیزداری و مدیریت جامع حوزه آبخیز، تأثیر مستقیمی بر امنیت غذایی کشور خواهد داشت. به گفته این استاد دانشگاه مهمترین عامل پشتیبانی از تولید کشاورزی و حفظ منابع طبیعی و مقابله با سیل و خشکسالی، تسریع در روند تصویب قانون آبخیزداری و آبخوانداری در مجلس شورای اسلامی است و کمبود بودجه و حمایت‌های مالی از این بخش مهمترین نگرانی برای پیشرفت اهداف آبخیزداری می‌باشد.

به گزارش تسنیم؛ کارگروه  ویژه بررسی های اقتصادی خبرگزاری تسنیم «پرونده معجزه آبخیزداری»، قریب به یک سال گذشته، با توجه به نظرات صاحبنظران، کارشناسان و فرهیختگان حوزه آب، منابع طبیعی و آبخیزداری، ضرورت تصویب قانون آبخیزداری و آبخوانداری را گوشزد کرده بود که با پیگیری های انجام شده، خوشبختانه این قانون در حال حاضر در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و محیط زیست در حال بررسی است. نکته پایانی اینکه تدوین قانون آبخیزداری و آبخوانداری و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی و تضمین اجرای این قانون، نه تنها گام بسیار بلندی در جهت مقابله با سیل و خشکسالی و احیای حقوق عامه در عرصه محیط زیست، منابع طبیعی و کشاورزی خواهد بود بلکه  رونق اقتصاد،  محرومیت زدایی، اشتغال پایدار، فقرزدایی، بهبود معیشت و تحقق امنیت غذایی را به دنبال خواهد داشت.

بازدید : 415
18 آبان 1400 ساعت 11:31 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

آن کس که از روزگار تجربه آموخت ، هرگز فریب جهانیان را نخواهد خورد . ( امام حسن عسکری ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک