جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 2164
  • بازدید دیروز : 4138
  • بازدید این ماه : 2164
عناوین مهم خبری :
سایه سنگین آلودگی بر سر کلانشهر اصفهان؛ ۱۸ درصد واحدهای آجر پزی مجوز فعالیت ندارند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، هواشناسی اصفهان با پیش‌بینی تشدید شرایط  پایداری آلاینده‌ها در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه هشدار نارنجی صادر کرد. اما همه می‌دانیم وضعیت قرمز و نفس کشیدن سخت است. بیش از 300 واحد تولید آجر به روش سنتی در شعاع 50 کیلومتری مرکز اصفهان فعالیت می‌کنند که سهم‌شان از آلودگی هم قابل ملاحظه است. این واحدها فقط یکی از منابع آلاینده هستند و نقطه به نقطه استان به ویژه مراکز صنعتی هر روز وضعیت را بحرانی‌تر می‌کند. هشداری که هواشناسی داده فعلا با پایداری جو و سردی هوا وضعیت همین است و مردم به خصوص گروه‌های آسیب‌پذیر مواظب باشند. واحدهای تولیدی آلاینده از نظر موقعیت استقرار، نحوه تولید و فرایند با ضوابط فعلی ما  مغایرت دارد.

 

رئیس اداره پایش و امور آزمایشگا‌های سازمان حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به وضعیت واحدهای تولید آجر به روش سنتی، اظهار داشت:  این واحدهای تولیدی از نظر موقعیت استقرار، نحوه تولید و فرایند با ضوابط فعلی ما  مغایرت دارد و آنها ممکن است بین 4 تا 25 درصد در طول سال سهم آلایندگی‌شان متغیر باشد.

بابک صادقیان افزود: علت اینکه چرا با این واحدها برخورد نمی‌شود با شرایط اقتصادی و زیر ساختی که می‌توان برای آنها مهیا کرد، ارتباط مستقیم دارد و در حال حاضر عزم استان اصفهان جزم شده تا این اقدام صورت بگیرد.

رئیس اداره پایش و امور آزمایشگا‌های سازمان حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه متغیرهای بسیاری روی این قضیه تاثیرگذار است، گفت: اما به جرات می‌توان گفت برای اولین بار است که یک برنامه زمان‌دار برای این موضوع تعریف شده است.

 

نزدیک به 47 درصد واحدهای تولید آجر در سال 92 فعالیت‌شان باید به صورت موقت پایان می‌یافت

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به وضعیت انتقال واحدهای تولید آجر به سبک سنتی، اظهار داشت: این 300 واحد آجر پزی در اصفهان حدود 60 درصد آجر کشور را تولید می‌کند 35 درصد آنها فقط مجوز دارند که باید الزامات و تمهیدات زیست محیطی را رعایت کنند.

ایرج حشمتی افزود: نزدیک به 47 درصد این واحدها در سال 92 فعالیت‌شان باید به صورت موقت پایان می‌یافت و به جای دیگری منتقل می‌شدند، 18 درصد آنها هم اصلا هیچ مجوز تولید ندارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه در کارگروه اضطرار آلودگی هوا در سال 98، مصوب شد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای واحدهایی که مجوز موقت دارند یک فضا نمایی را مشخص کنند تا منتقل شوند.

وی ادامه داد: در سه ناحیه هرند، اردستان و آران و بیدگل این فضا مشخص شد اما برای تولید آجر می‌گویند باید زیرساخت‌های مناسب را به نوعی برای ما آماده کنید تا ما نقل مکان کنیم اما از طرفی این صنایع نمی‌گویند که هیچگونه معدن خاک رسمی از سال 99 بابت خاک رس ندارند و این برداشت‌ها و گودال‌هایی که در زمین شخصی به صورت غیر مجاز انجام می‌دهند، کار می‌کنند.

حشمتی تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر کار قفل شده و ما شاهد حضور این صنایع در شعاع 50 کیلومتری اصفهان هستیم ولی از آنجایی که مسائل اقتصادی در این موضوع وجود دارد در این شرایط بحران کاری که توانستیم بکنیم این بوده که فعالیت این صنایع را به یک چهارم رساندیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه جلساتی در این زمینه برگزار شد، گفت: صنف کوره‌های آجر و هر کدام از مراکز بین 10 تا 15 روز به صورت منطقه‌ای باید تعطیل باشند و ما پایش‌ها را تشدید می‌کنیم چون منطقه‌ای پایش می‌شود کوچکترین دودی که از یک کوره بلند شود به سرعت متوجه نقض قانون می‌شویم و با آنها برخورد خواهد شد.

وی افزود: برنامه فعالیت این واحدها را هم رسانه‌ای می‌کنیم تا عموم مردم بدانند که فعلا در این شرایط بحران تا تعیین تکلیف این واحدها بیشتر از یک چهارم فعالیت خود را انجام ندهند تا بتوانیم کنترل کنیم.

به گزارش تسنیم، سال‌هاست که پاییز و زمستان زنده کننده خاطرات تلخ آلودگی هوا است معضلی دیرینه که امسال زنگ هشدار آن در کلان‌شهر اصفهان خیلی زود به صدا درآمده و ضرورت برنامه‌ریزی مناسب و فوری برای رفع آن به ویژه در شرایط کرونایی بیش از هر زمانی لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

بازدید : 406
17 آذر 1400 ساعت 01:23 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

منم که زمین را از عدالت لبریز می کنم ، چنان که از ستم آکنده است . امام مهدی ( عج)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک