جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 697
  • بازدید دیروز : 2158
  • بازدید این ماه : 93927
عناوین مهم خبری :
معاون سازمان جنگل ها : بودجه آبخیزداری کشور کافی نیست معاون آبخیزداری، مراتع و اموربیابان سازمان جنگل‌ها اعلام کرد: سالانه باید روی ۳میلیون هکتار از اراضی کشور عملیات آبخیزداری انجام شود تا به مبنای کاهش سیل و فرسایش خاک برسیم ولی این عدد به خاطر کمبود بودجه آبخیزداری در بهترین حالت سالی ۱.۵میلیون هکتار است که طبیعتا این عدد محسوس نیست. 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها از ایسنا ، پرویز گرشاسبی با بیان اینکه بیشترین میزان بارش‌های اخیر در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس، بوشهر و هرمزگان رخ داده است، گفت: اخیرا در این مناطق باران بی سابقه‌ای آمده است و آمارها نشان می‌دهد دوره برگشت این بارش‌ها بالای ۱۰۰ سال است. یعنی چنین بارش‌هایی ممکن است هر ۱۰۰ سال یکبار رخ دهد.

وی ادامه داد: در حال ارزیابی عملکردهایمان در مواجه با سیلاب‌های اخیر، حجم آبگیری، حجم رسوب و مقاومت سازه‌ها هستیم. در استان‌های مرکزی و جنوبی کشور خوشبختانه گزارشی از تخریب سازه‌های مرتبط با آبخیزداری و آبخوانداری نشده و حتی آبگیری‌های خوبی نیز در استان‌ها انجام شده است. از طرفی گزارش‌های موردی نشان می‌دهد که اقدامات انجام شده در راستای آبخیزداری توانسته جلوی خطرات بزرگتر را بگیرد.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها و مراتع تصریح کرد: انجام عملیات آبخیزداری در میناب، بندرعباس، فارس و سیستان و بلوچستان توانسته تا ۷۰ درصد از حجم سیلاب و خطرات آن بکاهد.

گرشاسبی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود سابقه وقوع سیل در کشور و خسارت‌ها ناشی از آن عملیات آبخیزداری با کندی انجام می‌شود، گفت: براساس ضریب سیل خیزی حوزه‌های مختلف، فرسایش خاک و تولید رسوب، مناطق‌ مختلف کشور برای انجام عملیات آبخیزداری اولویت‌بندی می شوند و نمی‌توان به یکباره در کل کشور آبخیزداری انجام داد. از طرفی منابع تخصیص داده شده به این بخش نیز کافی نیست.

وی با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۲۵ درصد کشور را تحت پوشش عملیات آبخیزداری قرار داده‌ایم، گفت: با اعتباری که توسط دولت به بخش آبخیزداری تخصیص داده می شود، نمی‌توان بهتر از این عمل کرد.

او  با بیان اینکه باید منابع دولتی  برای آبخیزداری قوی‌تر باشد، عنوان کرد: امسال در خوشبینانه‌ترین حالت اگر همه منابع ما تخصیص پیدا کند، ۳۵۰۰ میلیارد تومان از اسناد خزانه خواهیم داشت. این در حالیست که اعتبار مورد نیاز آبخیزداری سالانه ۸ هزار میلیارد تومان است. بنابراین باید رقم ریالی مصوب آبخیزداری در بودجه بالا برود و توجه ویژه‌ای به آن شود.

گرشاسبی در پایان گفت: در روزهای اخیر سیل خسارت‌هایی به روستاها، شهرها، جاده‌ها و...زده‌است. اگر در بخش پیشگیری هزینه بیشتری می‌شد قطعا شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم. متاسفانه در کشور منابع کمتری به پیشگیری اختصاص داده می شود.
بازدید : 422
18 دی 1400 ساعت 03:39 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

از طمع کاری است که مردان گردن به ذلت و خواری نهند. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک