جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 685
  • بازدید دیروز : 4257
  • بازدید این ماه : 78842
عناوین مهم خبری :
افتتاح  ۶ طرح آبخیزداری و پخش سیلاب در استان اصفهان همزمان با دهه فجر

عباس قاسمی رامشه گفت: ۶ طرح آبخیزداری شامل بند‌های سنگی ملاتی و پخش سیلاب در شهرستان‌های سمیرم، لنجان، خوروبیابانک، خوانسار، گلپایگان و اردستان همزمان با دهه فجر چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افتتاح می‌شود.

بند سنگ و سیمان در حوضه آبخیز تنگاب سمیرم چهار میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب و سازه کنترل سیلاب سنگی ملاتی در حوضه چم آسمان ۶ میلیون مترمکعب ظرفیت دارند و گنجایش سایر بند‌ها نیز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا سه میلیون مترمکعب است.

او همچنین به اتمام عملیات اجرایی و بهره‌برداری ۲۵ طرح دیگر شامل نهال‌کاری، توسعه جنگل و بذرپاشی همزمان با دهه فجر امسال اشاره کرد و گفت: طرح توسعه جنگل در کاشان، نائین، شاهین‌شهر و سمیرم و نیز غنی سازی جنگل‌های زاگرسی در فریدونشهر هم اکنون در حال اجرا است.

بالغ بر ۶ میلیارد و ۸۰۳ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی و کمک‌های خیران برای اجرای این ۳۱ پروژه در یک سال گذشته هزینه شده است.

تاکنون ۳.۵ میلیون هکتار از اراضی و حوضه‌های آبخیز استان اصفهان مورد مطالعات توجیهی قرار گرفته و مطالعات تفصیلی حدود دو میلیون هکتار در پنج حوزه در حال اجرا است. همچنین حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار نیز با توجه به اولویت‌بندی‌ها و اعتبارات در دسترس طرح‌های آبخیزداری انجام شده است.

طرح‌های آبخیزداری با کاهش میزان فرسایش خاک، زمینه را برای نفوذ آب در خاک فراهم کرده و آن را تبدیل به منبع آبی برای پایین دست حوضه خود می‌کند. از مجموع ۶۰ میلیون هکتار از عرصه‌های بیابانی و مرتعی کشور حدود ۲۵ میلیون هکتار مستعد عملیات آبخیزداری است.
بازدید : 392
11 بهمن 1400 ساعت 02:07 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

کسی که سستی و تنبلی نماید، حقوق دیگران را تباه می‏سازد. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک