جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 242
  • بازدید دیروز : 2158
  • بازدید این ماه : 93472
عناوین مهم خبری :
معاون سازمان امور عشایر کشور: ارز ترجیحی برداشته شود فشار بر مراتع چندین برابر می‌شود

مهدی میزبان عصر روز سه‌شنبه در کارگروه ملی مدیریت چرا که به میزبانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: تأثیر حذف ارز ترجیحی بر ضریب تبدیل و قیمت علوفه را بررسی کردیم و اثرات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی آن را سنجیدیم؛ به طور خلاصه نتیجه بررسی‌ها حاکی است که اگر ارز ترجیحی برداشته شود فشار بر مراتع چندین برابر می‌شود اما امید است با شرایط امسال که بارندگی‌ها خوب خواهد بود و ییلاق خوبی خواهیم داشت بخش زیادی از این مسائل حل شود.

او با اشاره به اینکه عشایر در ۵۹ درصد از مساحت جغرافیای کشور دارای قلمرو هستند، افزود: ۱۰۵ ایل و ۵۵۲ طایفه مستقل عشایری در کشور وجود دارد و بیش از ۶۵ درصد جمعیت عشایر کوبنده در زاگرس هستند.

معاون توسعه و امور زیر بنایی سازمان عشایر با بیان اینکه منطقه زاگرس بزرگترین ایلات کشور و ۱۳ استان را در برمی‌گیرد، ابراز داشت: دستکم در یک دوره کوچ همه استان‌ها پذیرای عشایر هستند.

میزبان با اشاره به اینکه هر چادر عشایر یک کارگاه تولیدی و فرهنگی است، ادامه داد: فرهنگ و زندگی عشایر که برای صیانت از مرزهای کشور هزینه دادند و اکنون در تولید گوشت قرمز کشور نقش مهمی دارند با احیا و قرق مراتع به هم پیوند بخورد زیرا اساس زندگی عشایر انسان دام و مرتع است و کوچ تکنیکی است که دام را به مرتع برساند اما امروز زندگی عشایر صنایع دستی و شیلات و … اضافه شده است.

او با بیان اینکه عشایر یک جامعه کوچک مقیاس اما با قدمتی بیشتر از روستا است، خاطرنشان کرد: عشایر با طبیعت زندگی می‌کنند؛ خشکسالی دو سال اخیر حدود ۹۰ درصد عشایر کشور را شهرنشین یا با بحران مواجه کرد.

معاون توسعه و امور زیر بنایی سازمان عشایر کشور تصریح کرد: برای حفظ پایداری زندگی عشایری برنانه‌های هفتگانه تهیه کرده ایم و در دست اجرا داریم که براساس محور قانون، موضوعات معیشتی و فرهنگی و تعلق خاطرها تدوین شده است.
 

میزبان با بیان اینکه برای مدیریت کوچ باید مجموعه مؤلفه‌های درگیر در آن را سنجید، خاطرنشان کرد: ۶۴ هزار کیلومتر ایل راه عشایر را با جی‌پی‌اس اندازه‌گیری شده و ۲ هزار کیلومتر نیز در دست است ۲ هزار کیلومتر ایل راه یا بارانداز شناسی کردیم که برخی از آنها قابل احیا هستند.

او با تاکید بر لزوم آینده نگری برای زندگی عشایر، تصریح کرد: تدوین سند راهبری در ارتباط با عشایر و مرتع تدوین و پس از آن بر اجرا تاکید شود.

معاون توسعه و امور زیر بنایی سازمان عشایری کشور اضافه کرد: احیای ایل‌راه‌ها و تجهیز تعاونی‌ها برای ارائه خدمات به عشایر کمک می‌کند که آنان آرام آرام به قرق‌ها وارد شوند و مراتع تخریب نشود.

گزارش خبرنگار مهر، جلسه کارگروه ملی مدیریت چرا با هدف مدیریت و ساماندهی کوچ عشایر با حضور معاونان سازمان جنگل‌ها و مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری و سازمان امور عشایر ۱۰ استان زاگرسی کشور از صبح تا بعد از ظهر امروز به میزبانی اصفهان در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان برگزار شد.

بازدید : 377
13 بهمن 1400 ساعت 12:31 ب.ظ
برچسب ها : عشایر ، کنترل کوچ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

از طمع کاری است که مردان گردن به ذلت و خواری نهند. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک