جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 984
  • بازدید دیروز : 4138
  • بازدید این ماه : 984
عناوین مهم خبری :
«پیرقوچ» تک درخت کهنسال دهاقان ثبت ملی شد
«پیرقوچ» تک درخت کهنسال دهاقان ثبت ملی شد

رضا شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تک درخت بَنه (پسته کوهی) روستای قمیشلو شهرستان دهاقان پس از تشریفات قانونی به شماره ۹۴۷ در بهمن‌ماه سال جاری در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسید و هفته پیش نامه تاییده آن به استان ابلاغ شد.

او با بیان اینکه مردم محلی این تک درخت را پیرقوچ می‌نامند، افزود: سن این درخت کهنسال به بیش از ۳۰۰ سال می‌رسد.

رئیس اداره جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه این درخت دارای شناسنامه است، ادامه داد: پیرقوچ حدود ۹ متر ارتفاع و ۱.۵ متر قطر دارد و محیط پیرامون آن پنج متر است.

رئیس اداره جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان خاطرنشان کرد: با ثبت ملی این درخت کهنسال و تأمین اعتبارات از سوی سازمان جنگل‌ها، تلاش می‌کنیم مشابه اقدامات حفاظتی برای سرو ابرقو در استان یزد، حدود صد متر مربع پیرامون این درخت را محصور کنیم تا این میراث طبیعی با حساسیت بیشتری حفظ شود.

قد برافراشته در دل سنگ!

همچنین محمدجواد آقاسی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهاقان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این درخت کهنسال پس از حدود چهار سال پیگیری و درخواست اداره منابع طبیعی شهرستان و با مشارکت و همکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری دربهمن سال جاری به شماره ۹۴۷ به عنوان یک اثر طبیعی و ارزش ملی به ثبت وزارت میراث فرهنگی و گردشگری کشور رسید.

«پیرقوچ» تک درخت کهنسال دهاقان ثبت ملی شد

او با بیان اینکه این تک درخت کهنسال در مراتع ملی منابع طبیعی است، خاطرنشان کرد: مردم محلی روستای قمیشلو درباره پیرقوچ داستان‌هایی نقل می‌کنند که نام پیرقوچ برگرفته از همان افسانه‌ها و داستان‌هاست، آنان معتقدند عمر این درخت به بیش از ۵۰۰ سال می‌رسد و نکته عجیب بستر سنگی این درخت زیبا است که فاقد هر گونه خاک است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهاقان گفت: درخت کهنسال پسته کوهی یا پیر قوچ با نام علمی Pistacia atlantica به عنوان بقایای جنگل‌های تنک زاگرس در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده و قدرت زادآوری آن زیاد است زیرا تعداد نهال‌های سبز شده زیر درخت قابل توجه است که به علت تولید بذر با قوه نامیه است.

 
بازدید : 503
24 بهمن 1400 ساعت 08:22 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

حسن خلق مایه افزایش روزی است . امام جعفر صادق (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک