جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 664
  • بازدید دیروز : 2010
  • بازدید این ماه : 63800
عناوین مهم خبری :
کاهش ماده گزانگبین در مناطق گون خیز
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، نتایج تحقیقات روند تولید گزانگبین طی جلسه ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این جلسه که با حضور مسئولان اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری و اعضای مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان برگزار شد، رئیس اداره بهره برداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: با توجه به هزاران هکتار از گونه های مرتعی خصوصا گون، سالانه علاوه بر حفظ نزولات آسمانی، جلوگیری از فرسایش خاک و حفظ تعادل اکولوژیک، باعث ایجاد اشتغال روستاییان و عشایر منطقه می شود.


 آبتین میرطالبی با اشاره به  وجود 200 هزار هکتار رویشگاه گون گزی افزود: حشره پسیل گز که بر روی سرشاخه های گیاه گون گزی فعالیت نموده و از شیره آن تغذیه می کند، ضمن فعالیت روی این گیاه توسط پوره های سنین مختلف، ترشحاتی تولید می کند که اصطلاحا به آن گز گفته می شود.
وی، بهره برداری غیراصولی، تغییر اقلیم، چرای بی رویه دام، آتش سوزی و بوته کنی در مراتع گز خیز را از جمله مهمترین عوامل نابودی حشره مولد این محصول فرعی در مراتع عنوان کرد و ادامه داد: زمان برداشت ماده گزانگبین بستگی به سیکل زندگی حشره دارد و بالاترین میزان تولید گزانگبین و زمان شروع بهره برداری ،از اواسط شهریور تا نهم مهرماه است.


احمدرضا سیف اللهی عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان نیز برگزاری کارگاه های آموزشی، روش های احیا برای شهرستان ها، تهیه نشریه ترویجی، بررسی واگذاری مدیریت عرصه گزانگبین به مردم محلی و پایش تأثیر اقدامات بر فعالیت حشره را برای حفظ این گونه از حشره، و محصول فرعی با ارزش مراتع استان پیشنهاد کرد.
گفتنی است: گونه گون گزی معروف به گز خوانسار در غرب استان به صورت غالب رشد می کند که گزانگبین ، ماده با ارزشی است که با داشتن مقدار 2/41 درصد قند احیا کننده فروکتوز علاوه بر مصارف شیرینی پزی، دارای خاصیت دارویی ویژه ای است که در علم پزشکی از آن به عنوان یک منبع طبیعی و غنی تولید فروکتوز به منظور مبتلایان به بیماری دیابت ( بیماری قند) استفاده می شود.
بازدید : 2896
6 اسفند 1393 ساعت 09:45 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

هر گاه (مطلبى) بپرسى براى دانستن بپرس نه براى خرده‌‏گیرى زیرا که نادان یاد گیرنده شبیه عالم است و عالم خرده‌‏گیر شبیه نادان. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک