جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 199
  • بازدید دیروز : 2010
  • بازدید این ماه : 63335
عناوین مهم خبری :
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی اصفهان: ۲ هکتار از مراتع و جنگل‌های اصفهان طی تعطیلات سال نو در آتش سوخت

۲ هکتار از مراتع و جنگل‌های اصفهان طی تعطیلات سال نو در آتش سوخت

سرهنگ علیرضا طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در ۱۰ روزه ابتدایی سال جاری، ۲ هکتار از مراتع و جنگل‌های دست کاشت طعمه حریق شده که ۱.۸ هکتار آن تاغزار بوده است.

وی با بیان اینکه آتش سوزی‌های به دلیل سهل انگاری افراد در عرصه‌های طبیعی شهرستان‌های برخوار، لنجان و نطنز رخ داده است، در آستانه روز سیزدهم فروردین ماه روز طبیعت، ابراز داشت: ما از مردم درخواست می‌کنیم که در این روز که هنگام انس با طبیعت است در جنگل‌ها و مراتع آتش روشن نکنند زیرا کوچک‌ترین بی احتیاطی سبب وقوع آتش سوزی‌های وسیع می‌شود.

سرهنگ طاهری ادامه داد: افراد در صورت نیاز برای پخت و پز پس از اتمام کار از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل کنند؛ همچنین از رها کردن ته سیگار یا بطری‌های شیشه‌ای و پلاستیکی در این عرصه‌ها خودداری کنند زیرا عامل آتش‌سوزی های گسترده و جبران ناپذیر خواهد بود.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با تاکید بر اینکه جنگل‌ها و مراتع ریه‌های تنفسی کشور و استان به شمار می‌روند و آتش گرفتن و مرگ آنها دودی است که به چشم خود انسان‌ها خواهد رفت، خاطرنشان کرد: مطابق ماده ۴۷ قانون حمایت و حفاظت از جنگل‌ها و مراتع، افرادی که عامدانه دست به آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع بزنند از ۲ تا ۱۰ سال حبس در انتظارشان خواهد بود و بر اساس ماده ۴۵ قانون، برای آتش زدن مزارع خشک از ۲ ماه تا یک سال حبس پیش بینی شده است.

سرهنگ طاهری با بیان اینکه ۶۴۱ مورد اطفا حریق در سطح ۱۸۰ هکتار از مراتع استان در سال ۱۴۰۰ انجام شد، اضافه کرد: خوشبختانه در سال گذشته اتش سوزی در جنگل‌ها نداشتیم.

وی همچنین به آمار کشفیات چوب و زغال قاچاق در ۱۰ روز اخیر اشاره کرد و گفت: از ابتدای نوروز امسال تا ۱۰ فروردین ماه پنج کیلو و ۹۳۰ گرم چوب و ۴۳۰ کیلوگرم زغال بلوط در استان اصفهان کشف و ضبط شده است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان خاطرنشان کرد: سال ۱۴۰۰ نیز در ۱۰۴ گشت و پایش نیروهای یگان ۲۰۰ تن چوب و ۱۸ تن زغال بلوط و تاغ کشف و ضبط شد.

سرهنگ طاهری اضافه کرد: با اجرای حکم قضائی ۲۲۲ فقره پرونده در زمینه زمین خواری، ۷۵۵ هکتار از اراضی ملی استان اصفهان نیز در سال گذشته رفع تصرف شد.

بازدید : 337
12 فروردین 1401 ساعت 12:31 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

آدمی ساخته ی افکار خویش است فردا همان خواهد شد که امروز می اندیشیده است

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک