جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 262
  • بازدید دیروز : 2158
  • بازدید این ماه : 93492
عناوین مهم خبری :
حضور انبوه خودروها در طبیعت ، محیط زیست را دچار آسیب و فرسایش می کند

 
فعال محیط زیست و پژوهشگر حوزه زاینده رود گفت : برپایی سنت ۱۳ بدر با هدف آشنایی و قدردانی از طبیعت است که مردم بدون وسیله نقلیه به دامن صحراها می‌رفتند اما اکنون حضور انبوه خودروها طبیعت و محیط زیست را با آسیب و فرسایش مواجه می کند.

حشمت الله انتخابی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: ایجاد آلودگی صوتی با دستگاه‌های دیجیتال در دامن طبیعت موجب خسارت و بی نظمی در محیط زیست می‌شود و در روز طبیعت باید فرصت شنیدن صدای محیط اطرافمان را داشته باشیم.

وی بیان کرد: مسیرهای جدید تردد خودرویی و پیاده در طبیعت برای رفت و آمد خود ایجاد نکنیم که این کار سبب آسیب به موجودات زنده می‌شود.

به اعتقاد وی، لزومی برای حضور از صبح تا شب در دامن دشت‌ها در روز سیزده بدر نیست و نشستن ساعاتی کوتاه در محیط سرسبز و نگاه به زیبایی‌ها برای آشتی با طبیعت و انس با آن کافی و برای صرف غذا در محیط زیست نیازمند رعایت الزامات است.

انتخابی استفاده از غذای آماده و پخته شده در منزل به جای ایجاد آتش و طبخ غذا در طبیعت را از جمله الزامات مصرف مواد غذایی در این روز بیان کرد و اظهارداشت: ایجاد آتش برای محیط زیست و خاک آسیب ساز بوده و در صورت اصرار برای پخت و پز در دشت‌ها از زغال و منقل استفاده  شود.

به گفته این فعال محیط زیست، ایجاد آتش بر روی زمین به خاک آسیب زده و طبیعت را دچار چالش می‌کند.

وی با تاکید بر ضرورت جمع آوری مواد غیربازیافتی از طبیعت و انتقال آن به محل‌های جمع آوری زباله، گفت: رهاکردن پلاستیک و مواردی از این قبیل در محیط زیست آسیب جدی را در بلند مدت خواهد داشت.

وی با بیان اینکه طبیعت در روز ۱۳ فروردین با حجم عظیمی فراتر از ظرفیت واقعی روبرو است، خاطرنشان کرد: گذر از مسیرهای طولانی و سفر به نقاط مختلف در این روز سزاوار نیست و  حضور در محیط پیرامونی نیز برای این آیین و قدردانی از محیط زیست، کفایت می کند.

۱۳ فروردین هر سال در تقویم روز طبیعت نام گرفته است.
بازدید : 248
13 فروردین 1401 ساعت 07:36 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

ثمره حسادت، بدبختی در دنیا و آخرت است. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک