جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 441
  • بازدید دیروز : 1891
  • بازدید این ماه : 10513
عناوین مهم خبری :
طنین صدای پای کوچ عشایر به مناطق ییلاقی استان اصفهان مختار اسفندیاری، مدیرکل امور عشایر استان اصفهان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه عشایر از مناطق گرمسیری و یا مناطق قشلاقی حرکت خود را آغاز کرده‌اند، اظهار داشت: ایل قشقایی از استان‌های بوشهر، فارس، کهکیلویه و ایل بختیاری از خوزستان حرکت خود را به سمت مناطق ییلاقی استان اصفهان آغاز کرده‌اند.
 
وی با بیان اینکه این عشایر حدود ۱۱ هزار خانوار و ۶۰ هزار نفر هستند، افزود: بر اساس تقویم کوچ عشایر بختیاری باید ۳۰ اردیبهشت وارد مناطق غرب استان شهرستان‌های فریدون‌شهر و چادگان و داران و دامنه شوند و عشایر جنوب باید ۲۵ اردیبهشت وارد استان شوند، اما به دلیل کاهش بارندگی در اسفند و فروردین ماه و افزایش دمای هوا و نامطلوب بودن وضعیت علوفه برای جامعه عشایری، ممکن است چند روزی کوچ زودتر انجام شود.
اسفندیاری با اشاره به اینکه بعضی از عشایر به دلیل مشکلاتی کوچ را زودتر آغاز کرده‌اند اما عمده عشایر نیستند، گفت: عشایر با یک میلیون دام مولد و ۷۰۰ هزار بره و بزغاله وارد مناطق عشایری استان اصفهان می‌شوند، آن‌ها مولدترین قشر کشور هستند که نقش به سزایی در خودکفایی کشور در تولیدات دامی و گوشتی دارند.


مدیرکل امور عشایر استان اصفهان با اشاره به اینکه عشایر سالانه ۳۰ درصد گوشت قرمز استان را تولید می‌کنند، بیان کرد: عشایر سالانه ۴۰ هزار مترمربع صنایع دستی، ۷۰۰ تن عسل، ۱۵۰ هزار تن سیب درختی در سمیرم و ۷ هزار تن فراورده‌های لبنی تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه هر چند عشایر جمعیت‌شان کم است اما بسیار مولد و مفید برای کشور و استان هستند، عنوان کرد: عشایر با کمترین هزینه و توقع این تولیدات را دارند، هیچ گروهی این طور نیستند که از صبح تا شامگاه همراه خانواده برای تولید تلاش ‌کنند.

اسفندیاری با اشاره به تأمین زیرساخت‌ها برای عشایر گفت: سه کار مهم را باید برای عشایر انجام داد، آبرسانی و احداث مجتمع‌های آبرسانی، توزیع نهاده‌های دامی و علوفه وقتی خشکسالی باشد و سوخت‌رسانی به عشایر از مهم‌ترین اقداماتی است که باید برای این قشر مولد انجام داد.

مدیرکل امور عشایر استان اصفهان با بیان اینکه اداره کل عشایر پیش‌بینی‌های لازم را برای ورود عشایر انجام داده است، ادامه داد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم هر جا عشایر نیاز به آب داشته باشند، آبرسانی انجام دهیم و دستگاه‌های بولدوزر و گریدر گذاشته‌ایم تا ایل راه‌ها را تیغ‌زنی کنند.

وی با بیان اینکه بازگشایی ایل‌راه ها بسیار برای عشایر مهم است تا بتوانند تا چادرشان راحت تردد کنند، افزود: با ورود عشایر ادارات منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، آبفا روستایی، شرکت پشتیبانی امور دام برای تأمین نهاده‌ها و نیروی انتظامی برای جلوگیری از سرقت دام عشایر، بسیج و سپاه و دامپزشکی برای واکسیناسیون دام‌ها می‌توانند امور عشایر را یاری دهند.
 
اسفندیاری با بیان اینکه تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ پنل خورشیدی بین عشایر توزیع کرده‌ایم و بسیار طرح خوبی است، خاطرنشان کرد: روشنایی محل سکونت، تأمین برق، شارژ تلفن همراه و حفظ محیط زیست از مزایای استفاده از این تجهیزات و انرژی پاک است و آرامش و امنیتی در زندگی عشایر به وجود می‌آورد.
 
 
 
بازدید : 1042
1 اردیبهشت 1401 ساعت 01:51 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

چه بسیارند عبرتها و چه اندک اند عبرت گرفتن ها! (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک